İstifa Vaktinin Geldiğini Gösteren 9 İşaret

“İstifa Vaktinin Geldiğini Gösteren 9 İşaret” yazısı, huffingtonpost.com sitesinden Türkçeleştirilmiştir.


Siz de çoğu beyaz yakalı gibiyseniz, kıymetli zamanınızı (en önemlisi uyanma saatlerinizi 🙂 )  iş yerinizde harcıyorsunuz demektir. Dolayısıyla, doğru şirkette çalışmak ve doğru fırsatların peşinden koşmak sizin için kritik bir öneme sahiptir.

Kötü yönetim, maaş ve ünvana göre farklılık göstermez. Kurumsal şirketlerdeki üst düzey yöneticilerin yaptıkları işlerden dolayı hissettikleri memnuniyetsizlik ve işyerlerindeki personel değişim oranı, yerel bir kahve dükkanında çalışan baristalardan çok daha fazla olabilir.

Uzun süre kötü bir işte çalışmak, kariyerinizi olumsuz etkileyebilir. İşinizle ilgili kötü giden şeyleri iyileştirmek için elinizden gelen her şeyi yaptıysanız ancak herhangi bir değişiklik ya da gelişme göremediyseniz, belki de sizin hareket etme zamanınız gelmiştir.

İstifa kararını almak elbette çok kolay değildir. Bu dönemde ihtiyacınız olan şey, gerçekten doğru kararı alıp almadığınızdan emin olmaktır. O zaman, güzel haberi vereyim! Harekete geçme zamanının geldiğini gösteren işaretleri aşağıda!  Umuyorum, size doğru kararı almanızda yardımcı olacaktır…

İstifa İşareti 1: Çalıştığınız şirket kaçınılmaz sona doğru adım adım yaklaşıyorsa.

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, küçük işletmelerin %71’i, 10. yıllarında kepenkleri indiriyormuş. Eğer çalıştığınız şirketin gidişatından endişe etmeye başladıysanız, büyük ihtimalle endişeniz yersiz değildir. Küçük harcamalar için bile yönetim onayının istenmeye başlaması, kapalı kapılar ardında yapılan gizemli toplantıların artması, üst yönetimden ayrılan kişi sayısının dikkat çekmeye başlaması gibi işaretlere dikkat edin. Eğer işyerinizin sıkıntıda olduğundan ciddi olarak şüphelenmeye başladıysanız, artık istifa vaktiniz gelmiş demektir. Eğer şirket kapanana kadar beklerseniz, kendinizi, iş piyasasındaki eski iş arkadaşlarınızla rekabet ederken bulabilirsiniz.

İstifa İşareti 2: Hiçbir gelişmeye, ilerlemeye ve terfiye yer yoksa.

İşe saplanıp kalmak çok kolaydır, özellikle yaptığınız işi seviyorsanız bu saplanma hali size rahat bile gelir. Ancak her işin, yeteneklerinizi geliştirmek zorunda olduğunu ve çalıştığınız şirketin, bir çalışan olarak size katma değer sağlaması gerektiğini unutmamak gerekir. Artık yeni hiçbir şey öğrenmiyor ve etrafınızdaki insanlar terfi ederken, ikramiye alırken siz hala ufak tefek şeylerle uğraşıp, aynı işleri yapmaya devam ediyorsanız, başka bir iş bakma zamanınız gelmiş demektir.

İstifa İşareti 3: Devre dışı bırakıldıysanız.

İşte olup bitenleri “her zaman” en son siz mi duyuyorsunuz? Toplantılara dahil edilmiyorsanız, üst yönetimdekilerle çok nadiren yüz yüze görüşebiliyorsanız, herkesi heyecanlandıran büyük projelerden hiçbir zaman haberiniz olmuyorsa; ne yazik ki patronunuz sizi, ofiste sadece yer işgal eden bir beden olarak görüyor demektir. Evet bu, kariyeriniz için kötü bir haber ama işten ayrılmanız için de iyi bir neden.

boss

İstifa İşareti 4: İşiniz konusunda patronunuzdan daha bilgiliyseniz.

Sizden daha düşük vasıflı veya daha az bilgili birisiyle çalışmak çok sinir bozucu ama gerçek sorun bundan daha derin. Eğer şirketinizdeki üst düzey yöneticilere, karar alma ve komutayı ele alarak doğru yolda ilerleme konusunda güvenmiyorsanız, sürekli bir huzursuzluk ve endişe içinde yaşamanız da kaçınılmazdır. Eğer siz haklıysanız, gerçekten patronlarınızın ne yaptıkları konusunda en ufak bir fikirleri yoksa, şirket iflas bayrağını çektiğinde siz de kendinizi kapının önünde bulabilirsiniz.

İstifa İşareti 5: Patronunuzun hiçbir yere gitmeye niyeti yoksa.

Patronlar gelir ve gider… Halk arasındaki yaygın inanışa göre de en iyisi kötü patronun gitmesini beklemektir. Ama bu her zaman doğru bir hareket olmaz. Eğer üst yönetim tarafından “tanınan” bir kötü patronunuz varsa, sizin için gitme vakti gelmiş demektir. Bunun yanı sıra, üst yönetim tarafından çok sevilen iki yüzlü yöneticiniz sizin yaptığınız işlerden kendine pay çıkararak, sizi başkalarına kötüleyerek, yanlış giden herşeyden dolayı sizi suçlayarak kariyerinizi mahvedebilir. Her gün maruz kaldığınız bu tutum da doğal olarak sizi yıpratır ve mutsuz eder.

İstifa İşareti 6: Her gün işe gitmekten korkuyor, çekiniyor hatta nefret ediyorsanız.

Hepimiz zaman zaman (hatta her zaman 🙂 ) pazartesi günlerinden şikayet ederiz, ancak işinizi düşünmek dahi sizi ürkütüyor ve kötü hissetmenize neden oluyorsa, gitme vaktiniz gelmiş demektir.

İstifa İşareti 7: Tutkunuzu kaybettiyseniz.

Şirketinizi, patronunuzu, çalışma arkadaşlarınızı sevseniz bile, işinizden nefret ediyorsanız bu kadar çaba sarfetmenize değmez. Tutku, başarı için en gerekli unsurdur. Eğer yaptığınız işle ilgili isteksiz ya da ilgisizseniz, kariyerinizi yeniden degerlendirmenizin zamanı gelmiş demektir.

istifa 1İstifa İşareti 8:  Sağlığınız zarar gördüyse.

Hiçbir maaş çeki, sağlığınızı feda etmenize değmez. İş stresi; depresyona, uykusuzluğa, baş ağrılarına, sık görülen rahatsızlıklara ve hatta daha kötülerine neden olabilir. Kendinize bunu yapmayın…

İstifa İşareti 9: Özel hayatınız zarar gördüyse.

Uzun saatler çalışsanız da çalışmasanız da gerilmiş, yıpranmış ve perişan bir halde eve geliyorsanız, işiniz özel hayatınızı etkilemeye başlamış demektir ve ayrılmanın vakti gelmiştir de geçiyordur.

Sonuç olarak

Eğer istifa etmeye karar verdiyseniz akıllı davranın. Sizi istifaya götüren tüm nedenleri açıkça göstererek köprüleri yakmayın. Onun yerine, karşınıza çıkan başka bir fırsatın peşinden gitmek için ayrılmak istediğinizi açıklayın ve bunu olabildiğince zarif bir şekilde yapın.


Kurumsal hayatta çalışan herkes istifa edip de kendi işini kurmak ya da bir sahil kasabasına yerleşip orada yaşamak zorunda değil elbette. Bu hayattan keyif alan, işindeki adrenalinle beslenen de bir çok insan var. Onlara  saygım sonsuz. Sözüm, yukarıdaki 9 maddenin birçoğunu yaşayıp da hala harekete geçmeyenlere! Bunu kendinize yapmayın…

Sevgilerimle,

İrem Devseren

author_3

Yemek diye hayal ürünlerini paylaşan bir blogger; mutlulukların ve sevginin paylaşıldıkça çoğalacağına inanan bir hayalci; kuzukafalının tombiği, felsefeye meraklı, doğuştan küt saçlı.

İstifa Vaktinin Geldiğini Gösteren 9 İşaret“ için 4 yorum yapılmış.

 • Turgay Aksoy

  (Temmuz 22, 2017 - 12:36 pm)

  Çok doğru maddeler. Bu maddelerin bizi harekete geçirebilmesi için biraz da cesaret gerekiyor. Düzenim bozulmasın diye yeni adım atamayanlar yaşadıkları iş hayatına katlanmayı tercih ediyorlar. Çalışırken de uygun fırsatları kollamak iş hayatının ve hayatımızın doğasında olmalı. Elinize sağlık.

  • İrem Devseren

   (Temmuz 22, 2017 - 8:29 pm)

   Çok teşekkür ederiz 🙂 Yorumunuza katılıyoruz, kesinlikle cesaret de gerekiyor…

 • Rana

  (Mart 13, 2019 - 10:07 pm)

  Cok dogru tespitler ama en fazla saglikla ilgili olanina katiliyorum. 11 sene finans sektorunde calisip, gece 2lerde isten cikan ve sirf haftasonu icin yasayan bir insandim. Nasilsin diye sorana aglayarak yanit verir hale gelince, bitmesi gerektigine karar verdim. Istifa ettim, sirket ve ustune ulke degistirdim ustelik. 5 sene yurtdisinda patron sirketinde calisip yine mutsuzlugumu sezdim, kaybedecek ne olabilir ki deyip yine istifa ettim. 2 hafta sonra dunyanin en buyuk film sirketlerinden birinden teklif geldi. Ne zaman istifa etsem, bir sonrakinde daha iyisini buldum. Artik mutsuz oldugum yerde kalmiyorum ve istifa etmekten korkmuyorum. En kotusu gider markette kasada calisirim ama yine faturalarimi oderim. Yeter ki sagliginizi gunde en az 8 saat calisip mutsuz olarak kaybetmeyin…

  • Zeynep Erdoğan

   (Mart 14, 2019 - 7:42 am)

   Sizin adınıza çok sevindik. Yani daha büyük sorunların başlamasına izin vermeden kendinizi, sağlığınızı düşünüp güzel adımlar atmışsınız 🙂 daha güzeli de size geri dönmüş. pek çok insan için o adımı atması o kadar zor oluyor ki, sizin hikayeniz de bu anlamda çok değerli, paylaştığınız için teşekkür ederiz 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir