İstiridye Üstü Girit

Yaz geldi, yıllık izinlerinin bir kısmını (hafta sonu için bile aslında) yurtdışında geçirmeyi sevenlerin gittiği yerlerin başında gelir Yunan adaları. Hem yakınlığı, hem kültür benzerliği vs derken liste uzar gider ve bir anda kendinizi “komşu”da bulursunuz. İşte tam da bu sebeple Şef Byron Ayanoğlu‘nun “İstiridye Üstü Girit- Dostluk ve Yemek Hikayeleri“ni paylaşmak istedim sizlerle.

Girit

İstiridye Üstü Girit, aslında bir anı kitabı. Byron Ayanoğlu, köklerine yaptığı yolculuğundan bir kesit sunuyor okuyucusuna.

“… bir Hellen’in diyasporada geçirdiği kırk yıl boyunca kesintiye uğramış kaderini, mümkün olduğu kadar onarmaktı. İstanbul’da bir Rum çocuğu olarak dünyaya geldim. On iki yaşımda, ailem Montreal’e göçene kadar orada yaşadım. Şimdi yaşlanmanın eşiğinde bir Kanadalıyım, bedenim bir sürü sıfır-altı kış geçirmekten mafsal romatizması sınırlarında dolaşmakta, bense yeniden gençleşmenin yollarını aramaktayım, hem de mümkün olan en hızlı yoldan.”

diye başlıyor ünlü şef kitabına.

Şefin hayali, hırpalanmış bedenini biraz olsun iyileştirmek muhtemelen. Gel gör ki yolculuğun başında arkadaşı Theo ile karşılaşması, belki de hikayenin yön değiştirmesine sebep olur. Yıllar boyunca soğuk bir büyükşehirde yaşamış Akdeniz kökenli birinin, adada yapmak istediği değişikliklere ve yaşadıklarına şahit olur okuyucu (#plazadandunyaya takipçileri için farklı bir bakış açısı var, benden söylemesi). Ve tabii ki adadaki hayat, koylar, köyler, o muhteşem yemekler (yemek tarifleri net olarak yok, ama ben kitabı okurken yemeklerin yapılışını izliyormuş gibi hissetmiştim) …

2013 Gourmand Cookbook En İyi Akdeniz Kitabı ödülü almış bu iştah verici kitabı keyifle okuyacağınızı düşünüyorum. Yaz tatili planlarını henüz yapamamış olan sevgili plazadaki arkadaşlarım (hala izne çıkmak için neden arıyorsanız sizi öncelikle şöyle alalım), size de ilham olsun bu kitap önerimiz. Muhteşem Yunan yemeklerinin hayallerini kuranlara ise, Girit’e gitmek için bir neden daha….

Size diyorum ama umarım ben de en kısa zamanda Girit’e gitme fırsatı yakalarım. Bu dileğim da kayıtlara geçsin lütfen 😉  Belli mi olur; yeni tatların peşinden koşarken, enfes koylarda yüzerken, adadaki hayatı deneyimlerken karşılaşırız belki…  😉

Keyifli okumalar…

Zeynep Erdoğan

plazadandunyaya_profil_zeynep02_2

Yemek yapmayı ve paylaşmayı terapi olarak gören bir blogger; vizörünün arkasındayken diğer terapisinde olan bir ileri amatör; utanmasa kapının gıcırtısıyla rakseden bir “dandöz”; orta avlu’nun 35lik’i; yeğenlerinin asker arkadaşı; fil hafızalı yer-yön uzmanı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir