İşyerinde Stres İle İlgili 5 Efsane

“İşyerinde Stres İle İlgili 5 Efsane” yazısı The Chief Happines Officer Blog sitesinden Türkçeleştirilmiştir.

***

İşyerinde stres deyince aklınıza ne geliyor?

 • İşte çok stresliyim, ama bu aralar normal.
 • İşte stresli değilsem, iş yerim için pek de önemli işler yapmıyorum demektir.
 • Düzelene kadar daha az çalışsam ve sorumluluklarım azalsa keşke…
 • Ya da bu stresle baş etmeyi öğrenene kadar yoğun çalışmak da işe yarayabilir.
 • Bir de “stres yönetimi” eğitimi almalıyım tabii…

Hepsini unutun! Hepsi Yanlış!

Evet iş yerinde stres ciddi bir problemdir. Stresi yaşayana, iş yerine ve topluma çok ciddi maaliyeti vardır. Ve evet, bununla ilgili bir şeyler yapılmalıdır.

Ama stres ile ilgili öyle efsaneler vardır ki, yaptığımız şeyler genelde pek işe yaramaz. Hatta her şeyin daha kötüye gitmesine neden olur.

Bu efsaneler neler mi? Buyrun…

plazadandunyaya.com

Efsane #1:  Önemli işler yapıyorsan tabii ki strese gireceksin. Hem stres seni daha sıkı çalışmak için motive eder.

Hayatın anlamını saniye bazında zamanlamada, uzuuuuun çalışma saatlerinde ve çok fazla çalışmada bulan bazılarına göre ne kadar yoğun çalışıyorsan iş yerin için o kadar elzem bir çalışansındır.

Ama aslında stres senin o işyeri için ne kadar önemli olduğunun değil, bazı şeylerin ters gittiğinin ve işini görevlerini zamanında bitirecek kadar iyi yapamadığının göstergesidir. Daha da kötüsü, daha az çalıştığının göstergesidir. Çünkü stres altında iken daha verimsiz, daha iletişimsiz ve doğru karar alma konusunda daha yeteneksiz olursun.

Stresi iş hayatının bir gerçeği olarak kabul etmek hem kişilere hem de işe zarar verir!

Efsane #2: Stresin nedeni fazla iş yüküdür.

Peki, haftada 80 saat çalışmasına rağmen kendini harika hissedenleri ve haftada 30 saat ile stres küpü halinde gezenleri nasıl açıklayacağız?

Yanaşın size müthiş bir gerçeği açıklayacağım:

Stresin haftada kaç saat çalıştığınla değil, o saatlerde nasıl hissettiğinle ilgisi vardır.

Haftada 100 saat bile olsa (yazar burada mübalağa sanatını kullanmış bence), kendini harika hissederek, yaptığın işle gurur duyarak, keyif alarak, ihtiyaç duyduğun takdir ve desteği alarak çalışıyorsan strese girmezsin. Mobbing altında haftada 30 saat çalışıyorsan strese girersin. Bu kadar basit!

Efsane #3: Stresin ilacı daha az çalışmaktır.

Bir çok işyeri, çalışanlarının stresini azaltmak için iş yükünü, iş saatlerini ve sorumluluklarını azaltma yoluna gitmekte. Hatta çalışanlarına sağlık izni vermeyi bile bir çözüm olarak görmekte. (Türkiye’de değil tabii ki ) Ancak araştırmalara göre bu işe yarayan bir yol değil.

Stres altındaki kişiler işteki kapasitelerini ve özgüvenlerini artırmaya ihtiyaç duyarlar ve stresin acil semptomlarından kurtulabilmek için genellikle uzunca bir ara vermek iyi bir çareymiş gibi görünür. Bu ülkemizde pek mümkün olmaması bir yana, yapılabilse bile tam tersi bir etki yapar. Bu kişiler işlerine döndüklerinde strese karşı eskisinden daha da dayanıksız olduklarını fark ederler. (Ben bizzat yaşadım. – PD Selin) Hatta bazıları dönecek gücü kendilerinde bulamazlar bile.

Ayrıca iş temposunu azaltmak ya da işten bir süre uzaklaşmak, stresin altta yatan gerçek nedenini düzeltmeyeceği için faydasızdır. Sonuçta o işe geri döndüklerinde aynı stres kaynağıyla yine karşı karşıya geleceklerdir.

stres3

Efsane #4: Stresin ilacı daha çok çalışmaktır.

“Evet, proje geride kaldığı için biraz stres yapmış durumdayım. Bir süre şu işe deli gibi asılırsam schedule’ı(:D) yakalarım ve stresten de kurtulurum.”

Ne yazık ki öyle olmaz. Çünkü:

 1. İş stresinin nedeni takvimin gerisinde kalmak değil, sizin bu konudaki duygu ve düşüncelerinizdir.
 2. İşyerlerinin çoğunda bir çok kişi takvimin gerisine düşer. İşler her zaman çoktur ve “her iş çok acildir.” Ne kadar çok iş bitirirseniz, o kadar daha çok işle “ödüllendirilirsiniz”.
 3. Kapasitenizin üstündeki çalışma saatleri, daha az üretken olmanıza ve sonuçta geride kalmanıza neden olur. “Nasılsa akşam buradayım.” duygusu gün içindeki üretkenliğinizi olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca yorgunken üretken olmanın zorluğu da başka bir faktördür.

Bir deadline’a (Proje teslim tarihi) yetişmek için geçici olarak fazla çalışmak kabul edilebilir ama bu çok çalışma durumu genellikle  sürekli bir hal alır.

Yani, özetle stresin yakalanması mümkün olmayan takvimleri yakalamak amacıyla çözümü çok çalışmak değildir. Çözüm, bitirdiğin işler hakkında iyi hissetmek ve bitiremediklerin hakında olumsuz düşünme tuzağına düşmemektir. Bu konuda endişelenmek yerine stresin üretkenliğinizi azaltıp daha az iş yapmanıza neden olacağını aklınızda tutmanız gerekir. Daha az iş de size daha çok stres getirecektir. Yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan?

İşte üretkenliğinizi artırmak için bu yazımız ilginizi çekebilir:

İşte Daha Üretken Olmak İçin 10 Öneri

Efsane #5: Stresin çözümü bu strese odaklanmaktır.

Stres hakkında yapılan bir çok açıklama şu konulara odaklanır:

 • Stres nedir?
 • Stresin belirtileri nelerdir?
 • Stresin sağlığımıza ne gibi etkileri vardır?
 • Stresle nasıl mücadele edilir?

Bu araştırmalar genelikle bir stres danışmanı tarafından yapılmıştır. Danimarka’da bu danışmanlar Stres Merkezi ‘nden geliyorlar. Stres merkezi? Ne kadar talihsiz bir isimlendirme, öyle değil mi?

Yakın tarihlerde yapılan bir araştırma “Stresten korunma” eğitimlerine giden çalışanların işlerine döndüklerinde, gitmeyen çalışanlara göre daha stresli oldukları sonucuna varılmış. Nedeni basit, çünkü stresin çözümü strese odaklanmak değildir, tam tersi odaklanmak, stres yaratmak için harika bir yöntemdir. Yapmanız gereken size huzur ve enerji veren şeylere odaklanmaktır. Bunun kısa vadeli çözümü için şu yazımızı okuyabilirsiniz:

İşte Mutluluk, “İşte Mutluluk” – Stres Anında 10 Kurtarıcı

Gerçek:

Her gün 100 kere yazıla:

İş stresinin kaynağı işin kendisi değil, işiniz hakkında kötü hissetmenizdir.

stres2

Çalışma saatlerinizin, sorumluluklarınızın, önceliklerinizin ya da iş araçlarınızın değiştirilmesi, işinizle ilgili aynı düşüncede olduğunuz sürece hiç bir işe yaramayacaktır. Aynı şekilde stres yönetimi eğitimleri de fayda sağlamayacaktır.

İş hayatında stresliyseniz, sizi endişeli, yetersiz ya da boş hissetmekten takdir görmüş, gururlu ve enerjik hissetmeye götürecek ne varsa onu yapmalısınız.

Bu sadece iş stresinizi yok etmeyecek, aynı zamanda sizi daha verimli, yaratıcı, başarılı ve mutlu bir çalışan yapacaktır. Mutluluk ve mutsuzluğun bulaşıcı olduğu bilgisiyle de yazıyı noktalayalım.

Görseller : pexels.com

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir