İyi Bir “Startup” Fikri Bulmak İçin 15 Öneri

Kariyer değişikliği hayali kurup da kendi işini kurmayı düşünmeyen, bunula ilgili fikir arayışında olmayan var mı? Ben şahsen, bir startup için çalışıyorum ve bu konuyla çok ilgiliyim. Benim gibi kendi işine sahip olma, bir startup kurma hayalinde olanlar için bana ilham olan bir yazıyı paylaşmak istedim.

Yeni bir ürün ya da hizmet ortaya çıkarmak göründüğünden çok daha zor bir süreç. Bu süreci biraz da olsa kolaylaştıracak her türlü öneriyi memnuniyetle karşılamalıyız 🙂

“Startup” her ne kadar Türkçe’ye “girişim” olarak çevriliyorsa da, bu kelime tam olarak karşılamadığı için “startup” tabirini kullanmayı uygun buldum.

“İyi Bir “Startup” Fikri Bulmak İçin 15 Öneri” yazısı, idolümüz Escape The City’nin blog sitesinden Türkçeleştirilmiştir.

***

startup4

İyi bir startup için sadece iyi bir fikir yetmez. İyi ilişkiler kurabilmek, kararlılık ve kusursuz işleyiş gibi gereklilikleri de vardır.

Sizi heyecanlanlandıran bir fikir bulun ve mümkün olan en kısa sürede onu hayata geçirin.

İş bundan ibaret gibi görünüyor ama değil. Bilmeniz gereken bir şey var ki, fikir tek başına bir hiçtir. Fikre hak ettiğinden daha fazla değer yüklememek gerekir. İşleyiş, fikirden çok daha önemlidir. Daha da fazlası, fikrinizin hayata geçme sırasında birçok değişikliğe uğraması kaçınılmazdır.

İyi Bir “Startup” Fikri Bulmak İçin 15 Öneri

1- Meraklarınızın peşinden gidin.

İyi fikirler genellikle birbiriyle ilgisiz gibi görünen iki şeyin birleşmesi ile oluşur. Ne kadar farklı alanlarda bilgi edinirseniz, o kadar farklı ilham kaynaklarını birleştirme şansınız olur. O halde ilginizi çeken o konuşmaya kaydınızı yaptırın, yeni ortaya çıkan o iş fikrini inceleyin ve hayran olduğunuz o eserin sahibine bir mesaj atın.

2- Kendinizi eğitin.

Mevcut iş modellerini ve kaynakları inceleyin. Farklı taktik ve kaynaklara ulaştıktan sonra sizin için neyin mümkün olabileceğini anlayabilirsiniz. Neyi bilmediğinizi bilmiyorsunuz. Yeni başlayanlar ve onlara güç veren araçlar hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi edinin. Böylece sizin için neyin mümkün olduğuna dair daha fazla bilgiye sahip olursunuz.

3- Gerçek ihtiyaçları belirleyin.

İnsanların gerçekten ihtiyaç duydukları ve istedikleri bir şey yapmaya odaklanın. Harika fikirler, müşterilerin sıkıntı ve zorluklarını  azaltır ya da mutluluk verip hayatlarını kolaylaştırır. Fikrinizin insanların gerçekten ihtiyaç duydukları ve bunun için para ödemeye hazır oldukları arzu ve ihtiyaçlarını karşıladığından emin olun.

4- Başka fikirleri ödünç alın.

Mümkün olduğu kadar çok farklı iş fikirleri ve ekonomik stratejiyi ödünç alın. Ama bir fikri tamamen kopyalamaktan kaçının. Büyü fikirde değil, işleyiştedir, unutmayın. Karşı cinsle ilişki kurmak için Tinder arayüzünün işe yarıyor olması iş, eğitmen, restoran vs. bulmak için de işe yarayacağı anlamına gelmez. Aynı şekilde konaklama için airbnb’nin işe yarıyor olması ulaşım araçları için de işe yarayacağı anlamına gelmez.

startup1

5- Size uygun olan fikirleri seçin.

Harika fikir” ile “doğru insan tarafından hayata geçirilen harika fikir” arasında dağlar kadar fark vardır. O fikir için doğru insan olduğunuzdan emin olun. Bir iş kurmak zaten ciddi zorluklar içerir, gerekli yeteneklere sahip olmadığınız bir işi hayata geçirmeye çalışarak bunu kendiniz için daha da zorlaştırmayın.

6- Maddi karşılığını çabuk alabileceğiniz fikirlere yönelin.

İlk gelirinizi mümkün olduğu kadar çabuk elde etmeye çalışın. Gelir elde etme sürecini ertelemek bazen mantıklı görünse de, uzun süre beklerseniz işi sürdüremez hale gelebilirsiniz. Para kazanma stratejisini ölçek / büyüme, karmaşık bir buluş veya çok fazla reklam gideri üzerine yoğunlaştırma ve gelir elde edebileceği anı erteleme de bir seçenektir ama yatırımcı desteği ile roket gemisi inşa etmiyorsanız, gelir akışını mümkün olan en kısa sürede başlatmanız sizin yararınızadır.

7- Denenmiş ve başarılı olmuş bir iş modeli benimseyin.

Rekabetçi bir pazarda öne çıkabilmek için ürününüz, hizmetiniz ve markanızın bir yenilik içermesi şarttır. Ancak, iş modelleri söz konusu olduğunda risk almayın, denenmemişi denemeyin. Para kazanmanın, işe yarayan bir çok yolu vardır.  İşiniz yeterince zorken yeni bir tanesini icat etmek zorunda değilsiniz 🙂

8- Trendleri takip edin.

Hokey diskinin önceden bulunduğu yere doğru değil, gideceği yere doğru kayarım.
Wayne Gretzky

Yükselen değerleri takip edin ve iş fikrinizi bunlar üzerine kurun.

9- Pratik yapın.

İyi bir fikre sahip olmanın en doğru yolu, bir çok kötü fikre sahip olmaktır.

startup2

10- Fikirlerin hayata geçirilirken değişikliğe uğrayacağını aklınızdan çıkarmayın.

Başlangıçtaki danışanlık iş fikriniz, süreç içinde etkinlik organizasyon, franchise ya da yazılım işine dönüşebilir. Ana fikir, dünyada değiştirmek ya da geliştirmek istediğiniz şey  bu sürecin sonunda halen aynı kalmış olabilir ama fikrin bir ürün ya da hizmet olarak servis edilişi açısından birçok yineleme süreci söz konusu olabilir. Bu çok normaldir ve sıkça olur. Pinterest; başlangıçta bir mobil alışveriş uygulaması olarak konumlandırılmıştı, android; kameralarda çalışacak bir işletim sistemi olarak yazılmıştı, Nokia; başlangıçta bir odun hamuru fabrikasıydı… Eksen kaymaları sıkça olur, o nedenle çevik, esnek ve yeni olasılıklara açık olmaya çalışın.

11- Niş ilgi alanlarınızı ve ilişkilerinizi gözden geçirin.

Hangi konularda algınız açık, hayattaki yetenekleriniz ve avantajlarınız neler? Kimler size güvenir? Kimlere ulaşabilirsiniz? Bunlar, bir iş kurmanızın mantıklı olduğu tüm alanlardır.

12- Neler size hayal kırıklığına uğratır?

Hayal kırıklığı, inanç, zaman, beceri, iyi bir iş fikri bulmak için kestirme yollardır. Dünyayla ilgili hayal kırıklıklarınız neler? Bu hayal kırıklıklarından, değiştirmek için elinizden bir şey geliyor mu? Peki yetenekleriniz bunlardan hangilerine uygun olabilir, hangileri için değerli bir çözüm oluşturabilirsiniz?  Ve son olarak, çözümü oluşturmak için muhtemel zaman sizin için uygun ve gerçekçi mi?

13- Fikrin sizin için değerli olduğundan emin olun.

Bir fikre ne kadar değer verirseniz, onun hayata geçmesi için o kadar sıkı çalışırsınız. Sizin için neyin önemli oduğuna karar vermek, girişimci yolculuğunuz hakkında verdiğiniz kararları büyük ölçüde etkiler.

14- Basit tutun.

Fikrinizi bir cümlede özetleyemiyorsanız, insanların “anlayabileceği” bir ürün/hizmet üretmeniz son derece zor olacaktır. İş modeliniz, hayata geçebilmek için ihtiyacı olan bir çok farklı faktör varsa, hele de bunların çoğu kontrolünüz dışındaysa, dikkat kesilin.

15- Duygusal bağlılıktan kaçının.

Bu çok önemli. Çözmeniz gereken problem kafanızı takın ama lütfen, lütfen, LÜTFEN çözüm planınıza duygusal olarak bağlanmayın. Çözümü geliştirirken çevik ve yeni olasılıklara açık olabilmeniz çok önemlidir yoksa daha iyiye gitme fırsatlarını kaçırabilirsiniz. Çözümünüze inanın ama bir yandan da esneyebilin ve bu çözüm işe yaramazsa çözümün değiştirilmesine açık olun.

 ***

startup3

Aklında bir startup fikri olanlar için harika öğütler. Ben kendi doğru ve yanlışlarımı gördüm ve son aşamalarında olan uygulamamız için bunlara göre çalışacağım. Sizin de bir startup fikriniz varsa, ya da hayata geçirdiyseniz, herhangi bir aşamanızı bizimle paylaşmanızı çok isteriz. Bize mail ile ulaşabilirsiniz.

Sevgiler.

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir