İzne Çıkmak İçin 5 Neden

” İzne Çıkmak İçin 5 Neden ” yazısı, huffingtonpost.com sitesinden Türkçeleştirilmiştir.


Amerikalıların tatil günleri ile biraz çarpık bir ilişkileri vardır. İzin günleri için plan yapmaya bayılırlar (özellikle işte çalışırken), ama buna rağmen tatillerini iyi değerlendiremezler.

Bir seyahat sitesi olan Skift’e göre; 2104’te, Amerikalıların %42’si hiç tatil yapmamış.

Ancak, stresin tanrı vergisi olduğu, tükenmenin adeta bir kural haline geldiği Amerika’da, kendiniz ve işiniz için yapacağınız en iyi şey; izninizi kullanmak, tatile çıkmak hatta mümkünse kariyerinize kısa bir mola vermektir. Tüm bunları yapmak daha üretken olmanızı sağlar. Neden izin kullanmanız gerektiğini aşağıdaki 5 maddeyle daha detaylı açıklamaya çalıştım.

(PD – İrem: Eh ülkemizde de durum çok farklı değil… Bakalım bu 5 neden neymiş? )

1. Stres seviyeniz birden düşecek.

Amerika’da çalışan nüfusun %83’ü işlerindeki stresten şikayet ediyor. Dolayısıyla, bu stresten kurtulmak ve rahatlamak için tatile çıkmak en basit çözüm.

Amerikan Psikoloji Birliği’ne göre; kronik stres, anksiyeteye, uykusuzluk problemlerine, yüksek tansiyona, bağışıklık sisteminin çökmesine, depresyona ve kalp hastalıklarına sebebiyet verebiliyor.

Araştırmalar gösteriyor ki, tatil yapmak -küçük dozlarda olsa dahi- stres seviyenizi önemli ölçüde düşürüyor. Başınıza bela olan “yapılması gerekenler” listeniz ve “sürekli artan ama hiç azalmayan” e-maillerinizi geride bırakıp, rahatlamak ve iyileşmek için kendinize bir şans verin. İnanın bu hayati öneme sahip.

izne çıkmak

2. İşe geri döndüğünüzde daha verimli olacaksınız.

Stresli bir iş ortamı; personel değişim oranının artmasına, devamsızlığa ve verimliliğin düşmesine neden oluyor. Amerikan Psikoloji Birliği’ne göre; bu stres işletmelere, her yıl için 300 milyon USD’a mal oluyor.

Bir çok çalışan izne çıktığı için kendini suçlu ve huzursuz hissediyor. Ama tatil yapmanın, çalışana ve işyerine faydalarını düşününce, aslında yıllık/dönemsel izinlerin özendirilmesi gerektiği ortaya çıkıyor.

İzin sonrası işe dönen çalışan, yenilenmiş oluyor ve bekleyen işleri onu korkutmuyor.

3. Daha iyi bir çalışan ve daha iyi bir iş arkadaşı olacaksınız.

İçinizden gelen bu sese inanmayın: “Eğer bir- iki hafta izne çıkarsan ofisin dağılır, işlerini toparlayamazsın!

Tatil yapmaktan feragat etmek, izne çıktığı için kendini suçlu hissedenlerin kendileri de dahil olmak üzere hiç kimseye fayda sağlamaz.

Şunu aklınızdan çıkarmayın; ofis dışındayken de iyi bir çalışan olabilmenin bir çok yolu vardır. Yapmanız gerekenler: İşlerinizi önceden planlayın, siz yokken sürdürülmesi gereken işlerinizi de arkadaşlarınıza devredin ve en önemlisi her şeyi -maddeten ve manen- geride bırakın. Artık bırakın bundan sonrasıyla “ofis dışında” mesajınız başa çıksın ;).

4. Uyku açığınızı kapatacaksınız.

İzne çıkmanın en iyi yanlarından biri de, sabah çalan alarmı kapatma hakkına sahip olmaktır 🙂 . Alarm kurmadan uyuyarak, vücudunuza istediği saatte (biyolojik saatinde) uyanma izni de vermiş olursunuz.

Amerikalılarının %30’undan fazlası uykularını yeteri kadar alamıyorlar, bu çok ciddi bir sorun. Ancak, sağlıklı olmak için belki de en gerekli unsur kaliteli uykudur. Tatil, uyku alışkanlıklarınızı değiştirmek/düzenlemek için en ideal ortamdır. Otel yatakları zaten çok rahattır. Bir de yatağınıza gitmeden önce telefon ve bilgisayardan uzak durursanız harika bir uykuya dalmanız kaçınılmaz olur.

6-8 saat arası uyumanın farkını bir kez hissettikten sonra, asla eski uyku alışkanlıklarınıza geri dönmeyeceksiniz.

izne çıkmak

5. Daha yaratıcı olacaksınız.

İşyerinde yaratıcılık çok önemlidir. Ama tabii, her gün 8 saat aynı sandalyede oturup, aynı masada çalışırken ilham bulmak biraz zor olabilir. İşte bu nedenle ara sıra mekan değişikliği yapmak çok etkili ve hatta gereklidir.

Gerçek izinler (işe gitmeden ve e-mail kutusuna sürekli bakmadan yapılan izinler), zihnimizin de bulunduğumuz ortamdan uzaklaşmasını sağlar. Bu durum da yaratıcılığımızı ve üretkenliğimizi artırır.

Hayal etmenin gücünü asla hafife almayın.


Hala tatil planı yapmayanlara son çağrı 🙂 Bu 5 nedeni de okuduktan sonra, durmayın! Hemen harekete geçin!  İlla uzak diyarlara gitmenize gerek yok. Bir kaç günlüğüne de olsa bulunduğunuz ortamı değiştirin yeter…

Şimdiden mutlu tatiller!

Sevgilerimle,

 

 

İrem Devseren

author_3

Yemek diye hayal ürünlerini paylaşan bir blogger; mutlulukların ve sevginin paylaşıldıkça çoğalacağına inanan bir hayalci; kuzukafalının tombiği, felsefeye meraklı, doğuştan küt saçlı.

İzne Çıkmak İçin 5 Neden“ için 2 yorum yapılmış.

  • […] sevgili plazadaki arkadaşlarım (hala izne çıkmak için neden arıyorsanız sizi öncelikle şöyle alalım), size de ilham olsun bu kitap önerimiz. Muhteşem Yunan yemeklerinin hayallerini kuranlara ise, […]

  • Emre

    (Haziran 29, 2017 - 7:43 pm)

    İşi tatile götürmemek lazım gerekirse telefonu kapatıp rahat bir tatil yapmak bu maddelerin hepsinin en üst seviyesini yaşamanıza neden olacaktır. Zaten diğer türlü tatil sayıldığını zannetmiyorum…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir