Kamp Hayatı…

Gelecek Vadeden Bloglar listesine girmemizin ardından geçtiğimiz temmuz ayında Evren Soyuçok’un canlı yayınına konuk olmuştuk. O yayın sırasında listeye yeni giren bloğu da açıklamak bize düşmüştü. İşte Gökhan Konaş ve listeye giren bloğu “Tek Başına da Olur“dan ilk o zaman haberdar olmuştuk. O zamandan beri yazılarından çok şey öğrendik 🙂
 
Bloğunda, kamp yapmaya dair deneyimlerini ve kamp için gerekli olan şeylerle ilgili yazılarını paylaşan Gökhan, Plazadan Dünyaya için kamp hayatına giriş yazısını hazırladı. Keyifli okumalar…

Siz de bize konuk yazar olmak isterseniz mailinizi bekliyoruz.

Plazadan Dünyaya Ekibi

*************

Her gün uyandığımız bu şehirli ve puslu sabahlardan, trafikten, kalabalıktan, stresten uzaklaşmak için hepimiz can atıyoruz öyle değil mi? Size iyi gelecek bir şey yapmanın vakti gelmedi mi sizce artık? Hadi o güzel poponuzu yerinden kaldırın ve bu hafta sonu farklı bir şey deneyin! Yola çıkın, doğada olun, kamp yapın!

Kamp Nedir?

Açık havada, doğanın içinde çadır, karavan, hamak vs. … kullanarak yapılan, gece konaklamalı doğa etkinliğine KAMP denir.
Ciğerlerinize dolan temiz hava, mis gibi kokular, sessizliği sadece kuş sesleri ve rüzgarın bozduğu bir doğa aktivitesidir.
menekse-yaylasi-10

Neden Kamp Yapmalısın?

İnsan denen varlığın yeri aslında, sanılanın aksine şehirler, 4 duvar betonlar arası değildir. İnsanın yeri doğadır. İnsanı besleyen, iyi hissettiren, kendine güvenini geliştiren, fiziksel olarak çalıştıran, negatif enerjisini boşaltan yerdir, doğa.

Şehirde maruz kaldığın gürültü, gerginlik, yoğunluk seni yorar ve tüketir, hatta farkında olmadan bağımlı hale getirir. Maruz kaldığın stresin, baskının bir süre sonra farkına varmaz hale gelir, normal sanarsın. Taa ki doğaya çıkıp, ayağını toprağa basıp, uçsuz bucaksız gökyüzüne bakana kadar. Kamp deneyimi hem ruhen, hem de fiziksel olarak seni daha iyi hissettirecektir, daha iyi dinlendirecektir.
Kamp Yapman için 20 önemli nedene şuradan ulaşabilirsin.
tbo3

Kamp Yapmak Pahalı mı?

Kamp yapmak için, yapılan ön yatırımı (çadır, uyku tulum vs.) saymazsak çok ucuz bir aktivitedir. Doğada servis bedeli, otopark, vale, vergi vs. yok. Karnını doyurmak için alacakların dışında hiçbir şeye para harcamana gerek yok. Manzara için para da istemiyorlar. 2 kişilik ve 2 günlük bir kamp aktivitesi için ihtiyacın olan bütçe, yaklaşık olarak şehirdeki bir yemek harcamasına denk gelir.
tas-golu-zonguldak-11

Nereden Başlamalıyım?

Doğada zaman geçirerek başlayabilirsin, mesire yerlerinden bahsetmiyorum. Doğanın içinde yapılacak günübirlik geziler, trekking turları alışmak ve ısınmak için güzel olabilir. Kendinizi hazır hissettiğinizde ise gecelik kamplar kolay olacaktır.
Kamp yapmak için temel ihtiyaç listesi, ihtiyaç ve zevklerinize uygun bir çadır ve uyku tulumu ve mat ile başlar. Doğada olacağınız için bir de çok işlevli bir doğa bıçağı bir çok işinizi görecektir. Bu listenin devamında kamp malzemelerinize neler ekleyeceğiniz sizin tecrübelerinize kalmıştır. Kampa giderken ihtiyacınız olabilecek malzemelerin geniş listesine şuradan ulaşabilirsiniz!
Son olarak, doğa hayatı hakkında biraz okuyup, öğrenmek ve bilgilenmek faydalı olacaktır. Kamp yapanların tecrübe ve önerilerini dinlemek işinize yarar.
 tas-golu-zonguldak-2-1

Kampa Nereye Gidilir?

Deneyim kazanana kadar bir süre, ücretli kamp alanlarını tercih etmeniz işiniz kolaylaştırır. Bulunduğunuz şehir ve bölgeye yakın kamp alanlarını internet üzerinden araştırarak başlayabilirsiniz. Kamp alanlarının sunduğu bazı imkanlar (elektrik, WC, mutfak vs.) siz alışana kadar doğanın içinde biraz daha konforlu zaman geçirmenize yardımcı olacaktır. Tecrübeniz arttıkça daha dokunulmamış, sakin ve doğanın içinde yerlere doğru rotanızı çizebilirsiniz.
tbo2

Sonuç?

Kendinize unuttuğunuz bazı hisleri, kokuları, duyguları uyandıracak bir doğa gezisi için harakete geçin, ertelemeyin, üşenmeyin ve  büyütmeyin. Sadece bir adım atın, pişman olmayacaksınız.
Gökhan KONAŞ
Konuk Yazar Hakkında…

profil foto

Internet projeleri ve e-ticaret konusunda danışmanlık/koçluk yaparak yaşıyorum. Çalışma hayatım ile ilgili kısa bilgiye şu adresten ulaşabilirsiniz.

2011 yılında Kaz Dağları’ndaki aslında pek de istemeden gittiğim ilk kamp tecrübem beni bayağı etkiledi. Farketmeden bir parçası haline geldiğimiz şehir hayatları içinde unuttuğumuz bazı şeyleri yeniden hatırlattı. Doğada olmanın tadını, yolda olmanın verdiği özgürlük duygusunu, yeni yerler görmenin ve yeni insanlar tanımanın “gerçekten” yaşamak olduğunu tekrar farkettim.

Yolda olmak ve yeni yerler görmek benim için son yılların en büyük tutkusu. Yeni insanlar ile tanışmanın, farklı yaşam deneyimlerini öğrenmenin çok keyifli ve önemli olduğunu düşünüyorum. Her internet çocuğu gibi fotoğrafa meraklıyım ama bu konuda öğrenecek çok şeyim var. Farklı lezzetler tatmayı ve yemek yapmayı seviyorum.

Konuk Yazarlar

author_6

Yazılarıyla bizi zenginleştiren, bize motivasyon ve ilham kaynağı olan, ne kadar teşekkür etsek az gelecek olan dostlarımız...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir