Karsu…

Bu haftaki müzkioterapi yazım caz sevenlere özel 😉 Çünkü konuğum, Karsu Dönmez!

Bir kaç yıl önce, eşimin Spotify’da tesadüfen dinlemesinden sonra hayatımıza giren Karsu’ya ailecek hayranız. Türk müziğini caz, blues, soul ve funk ile ustaca harmanlayan, büyüleyici sesiyle içimizi titreten ama bir yandan da insana yaşama enerjisi veren, bu dünya tatlısına ve yetenek kumkumasına hayran olmamak mümkün değil zira…

Hüsne Afsar PhotographyKarsu Dönmez kimdir?
 • 1990 Hollanda doğumlu olan Karsu; şarkıcı, piyanist, aranjör, besteci ve söz yazarıdır.
 • Adını, anne –babasının doğduğu Hatay’ın Karsu Köyü’nden alır.
 • 6 yaşındayken televizyonda izlediği bir piyanistten çok etkilenmesiyle piyano macerası başlar. 7 yaşında kendi piyanosu olur ve ders almaya başlar. Kısa süre içinde Türk şarkılarının yanısıra, caz ve klasik müzik parçalarını (Chopin, Mozart, Bach, Beethoven…) da çalmaya başlar.
 • Ortaokuldayken katıldığı bir şarkı yarışmasını kazanmasıyla şarkı söylemeye de başlar.
 • 16 yaşında, önce babasının Amsterdam’daki restoranı Kilim’de, sonra daha büyük sahnelerde performansını sergilerken, gazeteler, dergiler, radyolar ve televizyonlar onun yeteneğinin farkına varmaya başlar. Hollanda – AmerikaTrust Organizasyonu, New York’taki Carnegie Hall konser salonunda bir konser için davet ederler. Bu olay, Hollanda medyasının çok ilgisini çekince televizyon programlarının ardı arkası kesilmez. Haliyle yurtdışından davetlerin gelmesi de uzun sürmez. Karsu Amerika, Endonezya, Almanya, Belçika, Surinam, İngiltere, Brezilya ve Türkiye’de konserler verir.
 • 2012’de, çekimleri 5 yıl süren “Karsu: I Hide A Secret” belgeseli, ödüllü belgeselci Mercedes Stalenhoef imzasıyla Uluslararası IDFA belgesel festivalinde gösterime girer ve daha sonra bir çok ülkenin festivallerinde gösterimi yapilir.
 • Dokuz farklı, kendi potansiyelini gerçekleştirmiş ve kendi yolunu çizmiş genç kadınların cesur kararlarını ve değişen hayatlarını konu alan “Bu Kızın Öyküsü” belgesel serisinde onun hikayesine de yer verilir. (Blutv’de izleyebilirsiniz 😉)
Diskografi
 • 2010- Canlı kayıtlardan oluşan ilk albümü, “Live aan ’t IJ
 • 2012 – İlk stüdyo albümü “Confession
 • 2015 – Colors

* Albümlerindeki şarkılarının neredeyse tamamının (cover’lar haricinde) sözleri ve bestesi kendisine ait.

Gelelim benim en sevdiklerime 😉
 • İlk sırada “Bırak Beni Böyle” var. İnsanın içine işleyen, gözlerini dolduran bu nefis şarkının sözleri de kendisine ait. Bu konser kaydında, Karsu’nun muhteşem sesinin yanında hafif bozuk Türkçesine ve sempatikliğine de şahit olacaksınız.
 • İkinci sırada “Back in Town” ve “Paint it Black” var. Birini seçemedim!

 

Bu kadar yetenekli ve başarılı olup da doğallığını koruyan ve mütevazı kalabilen az sayıda insandan biri olan Karsu’yu dinleyin, dinlettirin. Bu arada, Zorlu PSM Caz Festivali kapsamında 4 Mayıs’ta İstanbul’a geliyor! Benden söylemesi… 😉

Sevgilerimle,

Kaynak ve görsel: http://www.karsu.nl/

İrem Devseren

author_3

Yemek diye hayal ürünlerini paylaşan bir blogger; mutlulukların ve sevginin paylaşıldıkça çoğalacağına inanan bir hayalci; kuzukafalının tombiği, felsefeye meraklı, doğuştan küt saçlı.

Karsu…“ için 1 yorum yapılmış.

 • Özler Saylık

  (Nisan 11, 2018 - 10:09 am)

  Gerçekten muazzam bir yetenek. Yeteneğin eğitim ve çok çalışma ile birleşimi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir