Kırsal Yaşama Doğru Atılacak 5 Adım

Ortaokul yıllarımızda münazaralar olurdu, bilmem hatırlar mısınız? her sene 1-2 konuda çalışıp kıran kırana tartışmalar yapardık. Bunlardan biri de “şehir yaşamı mı, kırsal yaşam mı?” konusuydu. Günlerce hazırlanır, sonra da saatlerce savunduğumuz konuları hararetle anlatırdık. Düşünsenize bu konuyu bir Anadolu şehrinde, 1990lı yıllarda tartışıyorduk. Hoş o günden bu güne alınan yaşlar, edilen yaşam tecrübelerinden sonra, büyük şehrin çetrefili içinde yine yeniden konuşuyoruz/ tartışıyoruz “şehirden kırsala kaçsak mı?”.

Pek çok beyaz yakalının hayallerinden biridir, dört duvarın içindeki kendi kübik yaşamından çıkıp kendini kırlara atmak. Ancak farkettik ki işin rengi çok da toz pembe değil. Konuk yazarlarımızdan Göksu Karayel Ersoy “Kırsal Hayat Bir Cennet mi?” yazısında kendi tecrübelerini paylaşmıştı.

Plazadan Dünyaya olarak katıldığımız çeşitli etkinliklerde benzer konular konuşulmaya başlayınca, size ufak bir rehber hazırlamak istedik (aslında bildiğin short list sevgili beyaz yakalı arkadaşım). Efendim buyrun listemize.

1- Evde/ balkonda bahçecilik yapmak

Yapacağın bir işe küçükten başlamak önemli. Öncelikle bir saksıdaki maydonoz-nane-fesleğeni vb. yetiştirmeden bu iş olmaz. Sen ufaktan ufaktan başla arkadaşım. Böylece bir bitki ne ister, onunla ilgilenmek nasıldır diye bir fikrin olsun. Tabii ki gerçeğin yerini tutmaz ama bir nevi alfabeyi öğrenmek diye düşünebilirsin. Varsa bir balkonun, kış bahçesine dönüştürürsen en güzeli olur da, İstanbul şartlarında biraz zor :/ ama kendi saksından fesleğeni koparıp salataya koymanın da tadı bir başka canım 😉

evde bahçecilik_pexels-photo-112571

2- Hobi bahçesi edinmek

Evdeki yetiştirdiğiniz saksıdaki bitkiler bir süre sonra size yetmemeye başlayacaktır. Sonra da “Artık toprağa ayak basmalıyım, bütün işin stresini atmalıyım, kendi sebzemi yetiştirip soframa katkıda bulunmalıyım ” diye kafa yormanız içten bile değil. Bu konuda yalnız değilsiniz. İstanbul’da Beykoz Belediyesi, Sultangazi Belediyesi, Arnavutköy Belediyesi gibi bazı belediyeler ile Yıldız Teknik Üniversitesi üniversiteler ve Cavidan Hanımın Çiftliği ve YemYeşşil Hobi Bahçeleri başta olmak üzere bazı girişimciler, sizin isteklerinizi duyup çoktan kiralık hobi bahçeleri hizmeti sunmaya başladılar. Bu bahçelerde ortak alanlı oldukları gibi size özel ve alan büyüklükleri değişken küçük bahçeler halinde de olabiliyor. Bahçelerde ayrıca farklı sulama sistemleri, hobi kulübeleri  ve diğer gerekli hizmetleri sunuyor.

13238904_10153782828903871_4477592918353171759_n
Cavidan Hanımın Çiftliği’ndeki Hobi Bahçelerinden

 

Bu vesileyle İstanbul’da başlayan bu bahçeler, zamanla, Antalya, Konya, Siirt gibi farklı şehirlerde de yaratılmaya başlandığı haberini de vermiş olalım.

3- Farklı çiftliklerde dönemsel deneyim kazanmak

Bir yandan kurumsal hayatınız sürerken, bir yandan da hobi bahçesi edindiniz de, hala yapmak istediklerim var diyebilirsin. Bu noktada sana önerimiz “tarım gönüllüsü” olman. Farklı bölgelerdeki çiftliklerde, dönemsel olarak farklı sürelerde kalıp, çiftliği  7/24 yaşayabilirsin beyaz yakalım. İyi de ben bu çiftlikleri nereden bulacağım dersen de Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından oluşturulan TaTuTa (Tarım Turizm Takas) ekibiyle iletişime geçmeni öneririz. Böylece, ister gönüllü olursun ister konuk.

Dig garden

4- Yatırım yapmak

Sıralamış olduklarımızı deneyimlediniz ve emin adımlarla bu yolda ilerliyorsunuz, süper 🙂 Ancak herşeyde olduğu gibi başlangıç için bir miktar finansal güce ihtiyaç duyacaksın. Bunun için hala kurumsaldayken bir bütçe oluşturarak paraları bir köşede biriktirmeye başlarsanız rahat edersin bizce. Yapacağınız tasarrufları da farklı şekilde büyütmek ise senin finansal becerinle birlikte şekillenecektir.

5- Kendi toprağını kurmak

Evdeki bir saksıdan, hayatını belki de tamamıyla yaşam biçimini değiştirmeye uzanan bir yolu tamamlayanların hayalidir, kendi toprağına kavuşmak. Emek emek para biriktiren, sebzelerin zamanından toprağı havalandırmaya kadar pek çok şeyi uygulayarak öğrenenler için yeni faz; kendine ait toprağa sahip olup üretime geçmek. Evet zor biliyorum, ama sen ne zorluklara göğüs germedin ki sevgili beyaz yakalı. Evet gerçekten çok istersen neden olmasın. Bahçenden topladığın domates, bibere, ortada dolaşan tavuklarından aldığını yumurtayı kırıp, bizim yerimize menemene dalarsın belki de 🙂

tarım2_pexels-photo-172171

Bonus: Tarım okumak

yok kardeşim yok, ben alışmışım, “eğitim şart” yapacağım işin eğitimini almadan olmaz, derseniz ikinci diploma olarak tarım bölümünü de okuyup sonrasında üretime geçebilirsiniz 🙂

Her ne aşamasında olursan ol, emeğine sağlık olsun 🙂

Zeynep Erdoğan

plazadandunyaya_profil_zeynep02_2

Yemek yapmayı ve paylaşmayı terapi olarak gören bir blogger; vizörünün arkasındayken diğer terapisinde olan bir ileri amatör; utanmasa kapının gıcırtısıyla rakseden bir “dandöz”; orta avlu’nun 35lik’i; yeğenlerinin asker arkadaşı; fil hafızalı yer-yön uzmanı.

Kırsal Yaşama Doğru Atılacak 5 Adım“ için 1 yorum yapılmış.

  • […] son yayınladığımız “Kırsal Yaşama Doğru Atılacak 5 Adım” yazısına Yahya Anıl Yüksel’den bir yorum geldi Baktık ki herkesin işine yarayacak […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir