Meraklı Olmanın 5 Faydası

Meraklı olmak mı? İlgili olmak mı?

Genelde bu iki kavramı karıştırıyoruz. İlgili olmayı yüceltirken, meraklı olmayı yeriyoruz. Aslında hayata, dünyaya karşı “ilgili” olmak kadar “meraklı” olmak da gerekir. Tabii burada önemli olan neyi/neleri merak ettiğimiz… Daha açık bir şekilde anlatmam gerekirse: Kim Kardashian’ın poposunun ölçüsü yerine, Elon Musk’ın Mars’a seyahat projesinin detaylarını; insanların özel hayatları yerine, açlık ve geçim derdini düşünmekten özel hayatlarının farkında bile olmayan insanlar için neler yapabileceğimizi, hangi sosyal sorumluluk projelerinde yer alabileceğimizi merak edebiliriz.

Azra Kohen’in bir televizyon programında dediği gibi toplum olarak merakımızı ehlileştirmemiz gerekiyor. Bu ifadeyi çok seviyorum. Meraklı olmak, merak etmek insanı geliştirir ve kesinlikle çok faydalıdır. Tabii eğer gelişmemize katkı sağlayacak şeyleri merak ediyorsak…

“Meraklı Olmanın 5 Faydası” yazısı huffingtonpost sitesinden Türkçeleştirilmiştir.

***

merak kedi

Merak kediyi öldürür mü gerçekten? Tam olarak değil aslında. Meraklı ve ilgili bir insan olmanın bir çok kanıtlanmış faydası var.

İşte size meraklı olmanın 5 faydası:

1.İlişkilerinizi güçlendirir.

Çevrenizdeki insanlara ve dünyaya olan merakınız, sosyal hayatınızı zenginleştirir. İnsanların size anlattıklarına ilgi gösterir ve bir yandan da kendi meraklı olduğunuz konuları onlarla paylaşırsanız; büyük olasılıkla insanlar da sizinle vakit geçirmekten keyif alacaklardır.

Dr. Ben Dean, Pensilvanya Üniversitesi’nin haber bülteni için yazdığı için bir makalede şöyle diyor: “Meraklı insanlar genellikle iyi birer dinleyici ve konuşmacı olurlar. İlişkilerin ilk aşamalarında karşımızdaki kişiyle genellikle ilgi alanlarımızdan ve hobilerimizden bahsederiz. Bunun nedeni; insanların, birçok ilgi alanına sahip olmayı, ilginç bir kişiliğe sahip olmakla bir tutma eğiliminde olmalarıdır. Meraklı insanlar, ilişkilerine eğlence ve yenilik getirme eğilimindedirler.”

2.Beyninizi korumaya yardım eder.

Bulmaca çözmenin Alzheimer’ı önlediğini duymuşsunuzdur. Tıpkı bulmaca çözmek gibi yeni deneyimler kazanmak da zihnimizi hep canlı tutar.

Minnesota, Rochester’daki Maya Clinic nöroloji profesörü David Knopman’a göre: Eğer bir insan hayatı boyunca entelektüel olarak aktif yaşayabilirse, ilerleyen yaşlarda oluşabilecek bunamaya karşı da kendini koruyabilir. Zihinsel olarak aktif ve canlı olmak beyniniz için hayati önem taşır.

3.Anksiyetenizin üstesinden gelmenize yardım eder.

Önemli bir randevudan önce gergin olmanız çok doğaldır. Ancak yeni ve çekici bir insanı tanımak için duyduğunuz heyecan ve merak tüm endişelerinizi geride bırakmanızı sağlayabilir.

Psikolog Todd Kashdan’ın, 2009 tarihli Anksiyete Bozuklukları Bülteni’nde yayınlanan araştırmasına göre: “Sosyal yönden endişeli olan insanlar; normalde kaçınacakları sosyal etkinliklere, sırf yüksek seviyedeki meraklarını gidermek için katılmayı tercih edebiliyorlar.”

mutluluk

4.Mutlulukla doğru orantılıdır.

Mutlulukla ilgili bir teoriye göre, erken yaşlarda bir “mutluluk refereans noktası” geliştiriyoruz. Hayatımızın çoğunu bu referans mutluluk noktasında geçiriyoruz. Ancak karşılaştığımız olumlu ve olumsuz olaylara göre mutluluk seviyemiz, bu noktanın üstüne çıkıyor ya da altına iniyor.

Psikolog Todd Kashdan’a göre: “Meraklı olmak, mutluluk seviyemizin yükselmesine yardım eder. Merak duygusunu deneyimlediğimiz zaman, -her ne kadar endişeli ve rahatsız hissetmemize neden olsa da- alışkın olduğumuz rutinin dışına çıkarak risk almayı tercih ederiz. Meraklı insanlar, yeni hedefler belirleme ve risk alma konusunda daha rahat davranırlar. Umutsuzca dünyayı tanımlamaya ve kontrol etmeye çalışmak yerine; meraklı kişiler, belirsizliği kabullenir ve hayatlarını, keşfedilecek eğlenceli bir serüven olarak görürler.

5.Birçok şeyi öğrenmenizi kolaylaştırır.

Neuron Gazetesi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre; merakınız en yüksek seviyeye ulaştığında, ilginizi çekmeyen konuları bile daha kolay ve hızlı bir şekilde öğrenebiliyorsunuz. Örneğin; eğer sevmediğiniz, sıkıcı bulduğunuz bir konuyu öğrenmeye çalışıyorsanız kendinize 10 dakikalık bir ara verin ve en sevdiğiniz TV programını izleyin. Bu kısa mola, beyninizdeki haz merkezini uyarır ve merak seviyenizi yükseltir. Dolayısıyla tekrar çalışmaya döndüğünüz zaman, beyniniz daha önce sıkıcı bulduğunuz konuları öğrenmeye eskisinden daha istekli olur. Tabii bu masum 10 dakikalık molaları, tüm gece süren Netflix eğlencesine dönüştürmeyin 🙂 .

***

Sizce meraklı olmanın faydaları neler?

 

İrem Devseren

author_3

Yemek diye hayal ürünlerini paylaşan bir blogger; mutlulukların ve sevginin paylaşıldıkça çoğalacağına inanan bir hayalci; kuzukafalının tombiği, felsefeye meraklı, doğuştan küt saçlı.

Meraklı Olmanın 5 Faydası“ için 2 yorum yapılmış.

 • sibel

  (Temmuz 19, 2018 - 5:28 pm)

  Keyifle okudum

  • İrem Devseren

   (Temmuz 20, 2018 - 10:13 am)

   Cok tesekkür ederiz….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir