Minimalizm Yolunda 12 Engel

“Minimalizm Yolunda 12 Engel” yazısı nomaderhowfar.com  sitesinden Türkçeleştirilmiştir.

***

minimalist2

Demek Minimalizm seni çağırıyor:

Daha sade bir hayat yaşamak isteği içinde bir yerlerde kıpırdanıyor, sürekli alma ve sahip olma dürtüsünün sana yarattığı stres ve dağınıklıktan kurtulmaya karar verdin.

Hazırsın, isteklisin, şevklisin ve kendini adamaya gönüllüsün. Peki ya çevren?

Ben şanslıydım ki çevremde bana ilham olan minimalist kişiler vardı. Bana engel olan, şevkimi kıran kimse yoktu. Tabiri caizse, bu yolda tek düşmanım kendimdim, başka kimse ile mücadele etmem gerekmedi.

Ancak, ne yazık ki, minimalist bir yaşam sürmek isteyen bir çok kişi bu kadar şanslı olamıyor.

Minimalizm yolunun değişik safhasında olan birçok kişiden oluşan bir Facebook grubum var. Bu destekleyici ve dürüst topluluk bana çok şey öğretti. Gördüm ki hayatı minimalist hale getirmek isteyen birçok insan yol boyunca çok sayıda engelle karşılaşıyor.

Arkadaşlarıma sorduğum şu soru konuyu daha açık bir şekilde bana gösterdi:

“Size göre kendine minimalist bir hayat kurmanın en zor yanı nedir?”

Bu soruya 25 civarı yanıt aldım ve her biri uzun tartışmalara yol açtı. Bu da bana bu konuda bir blog yazısı yazmam ve minimalist bir hayata geçişte zorlananlara bu şekilde destek olmam gerektiğini düşündürdü. (Biz de yazıyı Türkçe olarak sizlere sunmak istedik 🙂 )

Hayatta bir çok kararımız olumsuz tepkiler alır gittiğimiz yollar bizi kabul edemeyeceğimiz zorluklarla karşılaştırabilir.

Değişik yaşam tercihlerinin giderek daha fazla hoşgörü ve eşitlikle karşılaştığı bu modern çağda böyle olması ilginçtir. Minimalizm, tabii ki, direniş ve zorlukla karşılaşmakla ilk bakışta ilişkilendirebileceğiniz bir yaşam tercihi olmasa da böyle olduğunu görmezden gelemeyiz.

Uzun vadede, minimalist fikirlerin capitalist topluluk üzerinde büyük etkileri vardır. Ama kısa vadede hayatını daha doyurucu bir hale getirmek isteyenler, daha az tüketmeye yönelik diğer mücadelelerin yanında çevre baskısı ile mücadele etmek zorunda kalırlar.

İşte, Facebook arkadaşım olan minimalistlerin karşılaştığı en büyük 12 sorun. Bu sorunların sadece arkadaşlarım ile sınırlı olmadığını zannediyorum.

minimalist1

1. Nereden başlayacağına karar vermek. Bunu yapmak için çok meşgul olmak ya da tam olarak nereden başlayacağını bilememek yüzünden bunalmış hissetmek.

2. Daha sade bir hayat için hayat arkadaşını ikna etmek. Destek olmayan, tam olarak yapmak istediğinizi anlamayan ya da kendi eşyalarından ve satın alma alışkanlıklarından vazgeçmek istemeyen bir eşe sahip olmak.

3. Hediyeler ya da madden pahalı olan eşyaları bırakmak. Sevdiğiniz birinin emek ve para harcadığı bir eşyayı vermenin suçlu hissettirmesi, ya da hiç kullanmadığınız bir eşya için zaman ve para harcamış olmanın verdiği suçluluk duygusu.

4. Satın almak için daha sağlıklı alışkanlıklar edinmek ve bunları sürdürmek. Bir mağazada olmak ve ihtiyacın olmayan bir eşyayı almak için herhangi bir arzu duymamak. Alışverişi bir stres atma ya da bir şeylerden kaçma aracı olarak kullanmamak. Hoşunuza gitse de işe yaramayan eşyalarla vedalaşmak.

5. Değerimizin sahip olduklarımıza bağlı olmadığını içselleştirmek.  Sahip olduğumuz eşyaların, kendimize onlarla yaratmak istediğimiz imajın ve onlarla sunduğumuz fikirlerin özdeğerimizle hiç bir ilgisi olmadığının farkına varmak.

6. Bir eşyayı bırakmanın ilgili hatıralardan vazgeçmek demek olduğunu düşündüğümüz zamanlar. Bibloların ve diğer eşyaların bir ruhu olduğuna ve hatıralarımızdan izler taşıdığına ve bunları bizden daha iyi muhafaza ettiklerine inanmak ve bu inanç nedeniyle onlardan ayrılamamak.

7. En yakınlarından gelen “bunu al” baskısı. “Alışveriş canavarı” bir aile ve arkadaş çevresine sahip olmak ve onların sizin tüketmeme kararınızı normal karşılamayıp buna saygı duymaması.

8. İsraf etmeme kaygısı nedeniyle eşyadan kurtulamamak. İhtiyaç duyma durumunda yerine yenisi almaya güç yetmeyeceği endişesiyle o eşyadan ayrılamamak.

9. “Ya bir gün lazım olursa?”. Vereceğiniz bir eşyaya ilerine ehtiyaç olabileceği endişesi. Bir eşyanın uzun vadede gerekebileceği için birden fazlasına sahip olma güdüsü.

10. Satma ya da bağışlamanın zor gelmesi. Satın alacak kişi bulmanın zor olması ya da o eşyayı evden çıkarmanın zor gelmesi.

11. Kalan seçeneklerden sıkılma endişesi. Sadeleşince doğal olarak seçenekler azalacağından, kalan seçeneklerden sıkılma ve yenisine ihtiyaç duyma endişesi.

12. Daha aza sahip olmayı çocuklara aşılamak. Kendi eşyalarımızla kendi ilişkilerimizi düzenleyebiliriz ama çocuklarımıza bunu aşılamak daha zor olacaktır.

***

Ben kendi hayatımda 2, 3 ve 10. maddeleri yaşıyorum. Ya siz? Bir sonraki yazıda bu sorunlarla nasıl başa çıkabileceğimiz konusuna değineceğim.

İyi haftalar!

 

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Minimalizm Yolunda 12 Engel“ için 5 yorum yapılmış.

 • Minimalizme Reddiye - Plazadan Dünyaya

  (Mayıs 23, 2017 - 12:48 pm)

  […] Minimalizm tuzakları yazısından etkilenip ben de kendimi bu tuzaklardan korumaya karar vermiştim. Her pazartesi olduğu gibi geçtiğimiz hafta pazartesi de rejim kararı almış, ilk gün gayet başarılı bir şekilde de uygulamıştım. Salı günü, tatile gideceğimiz için oğluma güneş kremi almak amacıyla girdiğim mağazadan şu şekilde çıktım: […]

 • Minimal Anne

  (Ocak 12, 2018 - 8:14 am)

  Minimalizm hakkında verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. 2015 yılından beri ben de minimalizm felsefesini benimsedim. Yaşamımın her alanında uygulamaya ve yaptıklarımı minimalanne.com adlı blogumda paylaşmaya gayret gösteriyorum. Daha sade ve düzenli yaşamayı düşünen herkese de kesinlikle tavsiye ediyorum 🙂

  • Selin Güneş

   (Ocak 17, 2018 - 8:08 am)

   Biz de çok teşekkür ederiz. Bloğunuzu inceledim bu arada, çok beğendim ve bir anne olarak çok ilham verici buldum. Hep yazın lütfen <3

 • Ebru

  (Ocak 30, 2018 - 12:55 pm)

  Merhabalar, faydalı yazınız için teşekkürler. Ben de sizlerle, Minimalizm hakkında kaleme aldığım bir yazımı paylaşmak istiyorum. Şimdiden keyifli okumalar dilerim. 🙂 https://www.tarz2.com/az-coktur-sadelik-mutluluktur

  Bizi sosyal medyada takip edebilir, minimalizm ve sürdürülebilir moda hakkındaki paylaşımlarımıza göz atabilirsiniz;
  facebook.com
  twitter.com/tarz2com
  instagram.com/tarz2com

 • […] haftanın blogunu, sahibesinin bir yazımıza bıraktığı yorumu ile tanıdık. İyi ki de o yorumla bloğunu tanıtmış, çünkü çok yeni […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir