Minimalizm Yolunda 8 Meydan Okuma Yöntemi

İlk sözüm, cumartesi gecesi felaketinde kaybettiğimiz canlara rahmet, yakınlarına sabır, hepimize de geçmiş olsun dilemek olacak. Hepimiz çok üzgünüz, geleceğe dair korku içindeyiz ve motivasyonumuzu korumakta zorlanıyoruz. Ancak Çehov’un söylediği gibi “bizi çalışmak kurtarır“. Bu söze tüm kalbimizle inanıyor ve zorlanarak da olsa çalışmalarımıza devam ederek umudumuzu diri tutmaya çalışıyoruz. Herkese de aynısını -naçizane- öneriyoruz.

Daha az tüketim için minimalist bir yaşam başlatmaya çalışırken, nereden başlayacağını bilemiyor insan. Bunun için çeşitli meydan okumalarla başlamak iyi bir fikir bence. Çünkü önünüzde bir yol haritası ve sizinle aynı çabayı gösteren kişilerle iletişim kurma olanağınız oluyor.

Bu meydan okumalardan en popüler olan 7 tanesini ve bendenizin uydurduğu 8. yi tanıtmaya çalışacağım bu yazımda.

 1. Project333

  project-333

  Sevgilim, meydan okumam, kapsül gardrobum vay vay 🙂 Bu yazımda biraz anlatmıştım. Özetle önümüzdeki 3 ayı 33 parça giyim eşyası ile geçirme denemesi. Çünkü fark etmişsinizdir, gardrobumuz ağzına kadar doludur ama biz hep belli şeyleri giyeriz. Bunu kendimize kanıtlama ve giyim alışverişini azaltma yoluna son derece başarılı bir deneme olduğunu kişisel deneyimime dayanarak rahatlıkla söyleyebilirim.

 2. Project666

  Bunu ben uydurdum 🙂 Ülkemizin bir çok yerinde 4 değil 2 mevsim yaşıyoruz. O nedenle -özellikle mevsim dönüşlerinde- 333 uygulamak oldukça zor. Bu nedenle projeyi “önümüzdeki 6 ayı 66 parça giyim eşyası ile geçirme denemesi” olarak düzenledim. Sıcak ve soğuk mevsimlerde bu şekilde uygulaması çok daha kolay. Benim şu anda uyguladığım daha çok buna yakın oldu çünkü pastırma sıcakları ve soğuk havanın temelli gelişi zamanlarında oldukça fazla değiş tokuş yapmak durumunda kaldım.

 3. Hayatından 365 parça çıkarma

  Adından anlaşılıyor aslında, önümüzdeki bir yıl bouyunca her gün hayatımızdan bir eşya çıkaracağız. Atabiliriz, satabiliriz, bağışlayabiliriz, geri dönüştürebiliriz, başka bir şekilde değerlendirebiliriz. Ama her gün düzenli yapacağız bunu. Daha ayrıntılı bilgi ve motive edici kişisel istatistikler için buraya göz atabilirsiniz.

 4. 30 günlük minimalizm alıştırmaları
  minimalismchallenge30
  Örnek 30 gün alıştırması

  Her güne bir minimalizm alıştırması yapıyorsunuz. Devam edip etmemek size kalmış ama her gün o günün alıştırmasını yapıyorsunuz. Örnek için size böyle alalım.

 5. 60 günlük minimalizm alıştırmaları

  30 günlük alıştırma ile aynı kurallara sahip olan 60 günlük bir alıştırma düzeni. Örnek için buraya bakabilirsiniz.

 6. 52 hafta para biriktirme denemesi

  İlk hafta 1 TL. 2. hafta 2 TL, 3.hafta 3 TL,…52. hafta 52 TL. Yıl sonunda 1378 TL biriktirmiş olacaksınız. Tabii ki 1 TL yerine daha fazla biriktirmeyi amaçlayabilir, tasarrufunuzu arttırabilirsiniz. Yapılabilir görünmüyor mu?

 7. 100 eşya ile yaşam

  100thBunu duymuş olabilirsiniz, çokça bahsi geçiyor. Hayatınızdaki tüm eşyayı 100 parçaya indirme denemesi. Ailece paylaşılan eşyalar, bulaşık, ev temizlik malzemeleri gibi kişisel olmayan eşyalar, kitaplar sayılmıyor. Koleksiyonlar tek parça sayılıyor. Anahtarlar, kredi kartları, telefon-tabletler, kıyafetler, takılar, bakım eşyaları vs. sayılıyor. Ben cesaret edemedim denemeye doğrusu ama epey popüler olduğunu da söylemeliyim.

 8. “Satın almak yok”

  nobuyBelli bir süre (bir hafta, bir ay, bir yıl olabilir, bir gün deneyenler bile var) satın almayı bırakıyorsunuz. Tamamen alışverişi kesebilir ya da belli bir alışveriş kaleminden (kıyafet, starbucks, kitap, takı vs.) vazgeçebilirsiniz. Tamamen size bağlı.

 

Yeni bir yıla girerken bunlardan bazılarını denemek, bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak, ya da yalnız denemeye cesaret edemiyorsanız birileriyle birlikte başlamak isteyebilirsiniz.  Çok mutlu oluruz. Yazın bize, birlikte deneyelim.

Gelin 2017 yılı daha az tükettiğimiz, hayallerimizdeki hayat için parayı daha az dert ettiğimiz bir yıl olsun 🙂

 

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Minimalizm Yolunda 8 Meydan Okuma Yöntemi“ için 2 yorum yapılmış.

 • […] Gerekli olmayan her şeyi hayatından çıkar (Gardrobun ile başla). […]

 • Ebru

  (Nisan 12, 2020 - 12:28 pm)

  Merhabalar,

  Minimalist yaşam son yıllarda popülerleşmeye başlayan bir akım olsa da aslında azın çoktan fazla olduğu fikrine pek çoğumuz yabancı değiliz. Ancak minimalizm popülerleştiği andan beri minimalist yaşama geçiş yapan insanlar minimalizmin faydasını gördükçe bu yaşam biçimini benimsemeye başladılar. Çünkü insan azaldıkça çoğalıyor, paylaştıkça yaşam değer kazanıyor. Minimalist yaşamla beraber hem daha sade hem de tasarruflu bir yaşamımız oldu. Aynı zamanda bu çevremiz için de faydalı bir yaşam şekli. İzninizle ben de minimalist yaşamın faydalarını anlattığım yazımı okumanız için sizinle paylaşmak istiyorum: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/minimalist-yasam-size-ne-kazandirir/

  Sadelikle ve sağlıkla kalın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir