Motive Edici Kitapları Okumayı Bırakmanız İçin 4 Neden

Minimalizme Reddiye”  yazımızdan sonra yine ters köşe bir yazı ile karşınızdayız ;).

Biz ekip olarak, -her ne kadar seçici olsak da- kişisel gelişim kitapları okuruz. Hatta sevdiklerimizi sizlerle de paylaşırız. Ama bu sefer, bu tarz kitaplarla ilgili farklı düşünceleri olan birine kulak vermek istedik. Belki fikrinizi/fikrimizi değiştiremez ama geliştirebilir…

“Motive Edici Kitapları Okumayı Bırakmanız İçin 4 Neden” yazısı addicted2success sitesinden Türkçeleştirilmiştir.

***

Haklısınız, bu başlık kulağa çok tuhaf geliyor. Ama açıklayabilirim; geçerli nedenlerim var ve umuyorum ki yazımı okuduğunuzda siz de (en azından bir kaç neden üzerinde) benimle aynı fikirde olacaksınız.

Gördüğünüz ve hatta belki de deneyimlediğiniz üzere motivasyona pek güven olmuyor. Hepimiz farklı kişiliklere sahip bireyler olduğumuz için; bir kişide işe yarayan motivasyonu artırıcı uygulamalar başka birinde aynı mucizevi etkiyi yaratamayabiliyor. Ve bu noktada, “üşengeçlik/tembellik” suçlamalarına maruz kalmak da kaçınılmaz oluyor.

İşte, motivasyonu artırıcı kitapları okumayı bırakmanız için nedenler….
1. Zihnimiz kurguyla gerçeği ayırt edemiyor.

Her ne kadar büyük ölçekte olmasa da, bazı dinler ve komplo teorileri; hepimizin aslında hayal dünyasında yaşadığını, gerçek hayatın ise bu dünyadan farklı olduğunu iddia ediyor. Bununla birlikte; yapılan psikolojik deneyler de, olayların gerçekten olduğunu mu yoksa bizim onları sadece izlediğimizi veya okuduğumuzu zihnimizin açıklayamadığını doğruluyor. Etkileyici bir film izlerken ya da bir kitabı okurken kendimizi bu kadar kaptırmamızın nedeni de tam olarak bu işte. Genellikle bunun iyi bir şey olduğu düşünülür ancak iş motivasyona gelince olay sizin için tamamen tersine dönebilir.

Şahsen ben bu tarz makaleleri okudukça ve elde etmek istediğim başarıyı düşünüp zihnimde görselleştirdikçe motivasyonumu kaybediyorum. Bu yapay “hayalcilik” ve “uyuşma” durumundan dolayı beynim, istediğim başarıyı elde ettiğimi (gerçekte öyle olmadığı halde) düşünüyor. Bu da motivasyonumun azalmasına neden oluyor.

illüzyon

2. Bu kitaplar tehlikeli bir illüzyon yaratıyorlar.

Hepimizin oynamaktan, dahil olmaktan keyif aldığı “illüzyon”un adı: “Hayatım için iyi bir şeyler yapıyorum.” Sağlıklı beslenmeye veya spor yapmaya başladığınız andaki hissettikleriniz, motivasyonunuz sonraki günlerde azalmaya başlayabilir. Kendinizi suçlu hissedersiniz ama yine de “Hayatım için iyi bir şeyler yapıyorum.” duygusunu hissetmeye devam edersiniz.

İşte bu, bağımlılık yaratan bir duygudur. Çünkü bize, değişimin ve gelişmenin zorluklarını yaşamadan değişme ve gelişme duygusu verir. Ve nedense, “Nasıl sağlıklı beslenilir?” veya “Nasıl daha düzenli olunur?” gibi konularda yazılmış makaleleri okumak da bende aynı etkiyi yaratıyor. Faydalı bir şeyler yapıyormuşum gibi hissetmemi sağlayarak aslında beni kandırıyorlar. Evet, okumak çok güzel ama hedefin doğrultusunda harekete geçmiyorsan bir anlamı yok.

3. Yeni bir şey söylemiyorlar.

Evet; internet, her türlü bilgiye anında ulaşabildiğimiz bir alan. Ama internette aynı konuda 15 makale okumak, başarılı olma şansınızı ne yazık ki bir anda artırmıyor. Çünkü okuduğunuz bu makalelerin en azından yarısı tamamen aynı tavsiyeleri içeriyor.

Hepimiz “motivasyon” bağımlılarıyız. O yüzden bu konuda haftada bir veya iki makale okumakla ve çok sevdiğiniz bir alıntıyı paylaşmakla yetinin. Böylece zamanınız size kalır…

4. Kimse bunu sizin için yapamaz. Sadece siz yapabilirsiniz…

Benim favorim bu madde. Çünkü, insanların keyif almadıkları şeyleri yapmamaları gerektiğini düşünüyorum. Ancak insanların çoğu maalesef bu şekilde düşünmüyor. Sonuçta da sevmediği şeyleri yapıyorlar ve işin kötü tarafı bu şekilde davranmayı bırakmaları da pek mümkün gorünmüyor. Elbette, ebeveynler tarafından “yapmak zorundasın” zihniyetiyle yetiştirilmiş olmanın da etkisi büyük. Bir keresinde (küçükken tabii) hoşlanmadığım tek bir şeyi bile yapmama kararı almıştım da hiç iyi sonuçlanmamıştı diye hatırlıyorum.

Motive edici kitapların iyi tarafı; kendiniz hakkında (sevdikleriniz, sevmedikleriniz…) çok şey öğrenebilmenizi sağlamalarıdır. Kötü tarafı ise; insanda, “Kendim için doğru motivasyon metodunu bulabilir ve kolayca başarılı olabilirim.” hissi bırakmasıdır. (En azından benim için böyle…)

Neredeyse takıntı haline gelen, “motivasyon artıran makaleler”i okumayı bırakmak başlı başına iyi bir şey ama sizin de bildiğiniz gibi bu boşluğu doldurmak için yeni bir şeyler yapmaya ve bunu bir alışkanlığa dönüştürmeye ihtiyacınız var.

kitaplar

Bunların yerine:
1. Zamanınızı, tutkunuzu bulmak için harcayın.

Evet, milyon kez duyduğunuz sıkıcı tavsiyelerden biri daha… En azından, tutkumun ne olduğunu bulana kadar ben böyle düşünüyordum. Bunun için neye ihtiyacınız olduğunu biliyor musunuz? Bir çok farklı şeyi denemek. Elbette içlerinden bir tanesi dikkatinizi çekecek, sizi etkileyecek. Peki denemek için neye ihtiyacınız var? Zamana. Haklısınız, motivasyonunuzu artıran kişisel gelişim kitaplarını okumak da zaman alıyor. Zamanınızı nasıl daha efektif kullanacağınızın hesabını yapmayı size bırakıyorum.

2. Yavaş ilerliyorsunuz diye stres olmayın.

Bir diğer favorim de bu madde. Çünkü ben hiç bir zaman yeterince hızlı, muhteşem ve başarılı olmadım. Çok fazla motive edici makaleyi –benim de bir dönem alışkanlık haline getirdiğim gibi- hızlıca okuyarak tüketmek size faydadan çok zarar verir. Başka insanların nasıl başarılı olduğunu okur, kendi hayatınızı onlarınki ile kıyaslarsınız ve sonunda bir şeyleri çok da iyi yapmadığınızın farkına varırsınız. Bu kısır döngü böyle devam eder…. Kendinize olan güveninizi sarsacak hiçbir şeyi yapmamaya çalışın. Bunun içine; arkadaşınızın muhteşem tatil fotoğraflarına bakmak, eski sevgilinizi stalklamak ve binlerce gülden oluşan bir buketi elinde tutan bir kızın instagram fotoğrafına göz yaşı dökmek de dahil 😉 .

Bundan 20 yıl sonra; yapmadığın şeyler için yaptıklarından daha fazla pişmanlık duyacaksın. Bu yüzden, halatlarını söküp at. Güvende olduğun limanı terk et, yelkenlerini rüzgârla doldur. Araştır, hayal et, keşfet.  – H. Jackson Brown Jr.

dream

3. Kendinizi motive edecek başka şeyler bulmaya çalışın.

Kendimi moralsiz ve işe yaramaz hissetiğimde, beni seven insanların yanına gider ve onlardan bana iyi bir şeyler söylemelerini isterim. Çoğunlukla da, yayınlanmış yazılarımı ve kendimle gurur duymamı sağlayan diğer işlerimi gözden geçiririm. Bunlar, güveninizi artıracak ve hayatınızın tekrar rayına oturmasını sağlayacak herhangibir şey olabilir.

Elbette ilk aşamada biraz zorlanacaksınız ve motive edici makaleleri okumak için can atacaksınız ama kısa bir süre sonra hayatın aslında size çok daha fazla motivasyon aracı sunduğunu fark edeceksiniz.

***

Peki,  sizi neler motive ediyor? Kişisel gelişim kitaplarını okuduktan hemen ve bir ay sonra neler hissediyorsunuz? Hayatınızı değiştiren bir kişisel gelişim kitabı oldu mu? 

İrem Devseren

author_3

Yemek diye hayal ürünlerini paylaşan bir blogger; mutlulukların ve sevginin paylaşıldıkça çoğalacağına inanan bir hayalci; kuzukafalının tombiği, felsefeye meraklı, doğuştan küt saçlı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir