Muhabbetin Mesaisi

Instagram’da Dünyası Ofis kullanıcısı ile yazmaya başladığı plaza hayatı hakkındaki mini yazılarıyla dikkat çeken Aydın Atalay, bir yazı ile sitemize konuk oldu. Plaza hayatı ile ilgili şekillenmeye başlayan planlarını da merakla beklediğimizi buradan belirtmiş olalım.

Yazı ile ilgili düşüncelerinizi bekliyoruz. İyi haftalar 🙂

muhabbet1

Konu iş olunca herkesin deneyimiyle konuştuğu ya da eğitim almak istediği, deneyim kazanmak istediği binlerce hayali var. Hayalleri dünyalara sığmayanların, dünyadaki hayatı kariyerin ta kendisidir. Kariyer dediğimiz, deneyimlerin maddi karşılığını başkasından almak, manevi karşılığını ise saygınlıkla kazanmaktır. Kariyerin bittiği bir nokta olmamakla beraber, her zaman bir üst amaca ulaşma gerekliliği vardır. 

Peki herkes yeterince saygınlığı ve hakettiği parayı kazanıyor mu? Çoğumuz buna hayır diyor. Nedeni çok çeşitli olabilir, fakat ben bize para veren insanların bizlere saygınlığı veremeyeceğinden emin olduğumu biliyorum. Saygınlık artıkça -siyasetçi değil isek- daha çok parayı hakedeceğimizi düşünürüz… Saygınlıkta bir zirve var, oraya geldiğimizde ise para anlamını tamamen yitirmekte. Kariyer ve saygınlık parayla artar ama sonunda paranın hükmünü kaybeder.

muhabbet2

Şimdi gelelim, huzur, saygınlıkta mı paranın miktarında mı? Aslında bu aşk mı yoksa mantık evliliği mi gibi bir soru… Cevabı zor ve değişken. Hangisini seçsek bir tarafın “ukala” diyeceğini duyar gibiyim. Mesela İstanbul’dan ayrılmak ve hayatına Marmara Bölgesinde devam etmek saygınlık için büyük bir adım olabilir. Ters göç mantığı denebilir. Eğer bir de üzerine fikirlerini taşıdığın yerde pozitif hareketlenmelerin var ise, maddiyat gayet hızlı ilerleyebilir. Plazaların küçüldüğü yerlerde ve insanların birbirinin yüzüne baktığı şehirlerde yaşamak aşk evliliğine benzetilebilir. Ama büyük şehirlerde mantık evliliğinden başkası başarıyı zorlaştırır ki sonucu da iki yılda bir maaşa zam, işe son olur. Sektörlerde her zaman “Yeri doldurulamayacak insan yok” sözü, plazaya girebilecek insan sayısı ile doğru orantılıdır. Zengin koca bulmak istercesine iş aramak sektörün bizi seçmesine izin vermekten ötesine geçmeyecektir. Zevk için oynadığımız oyunlarda bile kurallar varken, iş dünyasının kuralsızlığı çığ gibi büyürken, işveren ile çalışan arasındaki aşkı öldürecektir. 

Akıl verenlerin, “Senin yapamayacağın iş yok, sıkma canını en çok sen çalışıyordun” vb. cümleleri ilişkinizden sonra sizin için lazım olan cümleler mi bilinmez… Sadece işsizliklerin tüm sebebi işe başlamaktır. Ve aslında işsizlik diye birşey yok! Yarım kalan işlerin sahibi yok artık. İşiniz size sahip olmadan işinize sahip çıkmanızı dilerim. 

Aydın Atalay

Konuk Yazar Hakkında

Aydın Atalay, www.hedigo.com ‘un kurucusu ve bir şirkette de idari işler sorumlusudur.

Lisans hayatında akademik çalışmalarını hayata geçirip bazı projelerinden patent almıştır. Proje ve insan yönetimi üzerine kendini geliştirmiştir. Akademik dünya ve iş dünyası arasındaki farkları zamanla görmeye basladıkça hedefleri yön değiştirmiştir. Gelecek hedefleri arasında, kaynak ve proje yönetimi üzerine kendini iş sahasında geliştirmek, uzmanlaştığı konularda Türkiye ve dünya pazarını takip etmek bulunmaktadır.

Konuk Yazarlar

author_6

Yazılarıyla bizi zenginleştiren, bize motivasyon ve ilham kaynağı olan, ne kadar teşekkür etsek az gelecek olan dostlarımız...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir