Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 “Kaçış” Filmi

İster iş hayatınıza ara vermek isteyin, ister başka bir diyarda başka bir hayat kurmak… İster hiç beklemediğiniz anda başınıza gelen bir olay yüzünden yer ve mekan değiştirmek zorunda kalın, ister aklınızdaki bazı soruların cevabını başka diyarlarda arayın… Eğer aklınızda bir “kaçış” düşüncesi varsa güzel filmlerin ilham ve umut verme etkisini kesinlikle küçümsememelisiniz. Böyle bir düşünceniz yoksa bile hayatta bir “B” planının olabildiğini bilmek daima iyi gelir 🙂

İşte sizin için derlediğim, mutlaka izlemeniz gereken en güzel 10 “kaçış” filmi…

***

1- Under The Tuscan Sun (Kızgın Güneş)

kaçış filmi

Bu filme sineterapi yazılarımızda yer vermiştik. Bana göre yer yüzündeki en umut dolu, en keyifli, özellikle bir kadının ke-sin-lik-le izlemesi gereken bir kaçış filmidir kendisi.

Kabus gibi bir boşanmadan kaçan Francis ile muhteşem bir doğada yeni bir ev kurar, bazen sinirden bazen ise mutluluktan ağlar, yeni insanlarla hiç tahmin edilemeyen ilişkiler geliştirir ve bu ilişkilerle iyileşirken sanki kendi hayatımızı da sadeleştirdiğimizi, yeni güzelliklere yer açmak için eski acıları bıraktığımızı (doğa boşlukları sevmez netekim 🙂 ) hissederiz.

Alınması Gereken Ders: Bir aşkı ya da işi, hayatına çekmek istiyorsan, önce ona uygun bir ortamı kendi hayatında oluşturmalısın. O, her ne ise, geldiğinde “cuk” diye oturmalı hayatına…

Benim Aldığım Ders: Nerde yaşıyorsan o’sun, yaptır şu parkeleri 🙂

IMDB Adresi

***

2- A Good Year (İyi Bir Yıl)

film2

Londra’da yaşayan bir yatırım danışmanı (The city sakini 🙂 ) amcasından kalan üzüm bağını satmak için Provence’a gider…. ve dönmez 🙂

Alınması Gereken Ders: Hayat, sen planlar kurarken başına gelenlerdir.

Benim Aldığım Ders: Aile tarihini eşele bakalım, şöyle unutulmuş bir akraba falan?

IMDB Adresi

***

3- Agatha Christie’s The Moving Finger (Esrarengiz Parmaklar)

film3

Agatha Christie sever misiniz? Ben bayılırım. Okumayı onun kitapları ile öğrendim, koca kazık kadar kadın oldum, hala döne döne okurum.

En sevdiğim kitaplarından biri de “Esrarengiz Parmaklar” idi. Sevmediğim bir işte çalıştığım ve çok mutsuz olduğum dönemlerde “şimdi bana bir araba çarpsa da işe bir süre gitmesem” demişliğim var. İşte bu kitapta olan aynen bu:) Trafik kazası geçiren bir pilot, iyileşene kadar doktorunun tavsiyesiyle geçici olarak bir taşra evine yerleşir. Sonrası olaylar, olaylar 🙂

Aaa, o kitabın bir de filmi çekilmesin mi? Kitabı kadar güzel olmasa ve kitapta olmayan -bence- gereksiz ayrıntılar eklenmiş olsa da kitabı okumayacaksanız, filmi izleyin bari 🙂

Alınması Gereken Ders: Başına gelen kötü şeyler, belki de seni çok güzel bir hayata taşıyacaktır. Her şerde bir hayır vardır.
Benim Aldığım Ders: Ye kürküm ye dünyasında olduğunu unutma ve biraz bak kendine 🙂

 IMDB Adresi

***

4- 8 Seconds (8 Saniye)

film4

Esra İnal’ın kendi hayat hikayesinden alınma bir film bu. Tam anlamıyla bir “kaçış” filmi gibi görünmese de kaçışın sadece fiziksel olması gerekmediğini göstermek adına bu film mutlaka bu listede yer almalıydı.

8 saniye, ortalama bir insan ömrünün güneş yılına göre süresi. Yani güneşin perspektifinden bakarsak, her birimizin hayatı bir göz açıp kapama süresi.

Esra’nın “farklı” bir çocuk olması, babası ile olan ilişkisi, rüyaları, evliliği, “hayaller-hayatlar” ikilemi, kendini bulma ve kendi olma çabası, bunun için çıktığı (hem içsel hem de fiziki) yolculuğu ve tabii ki Don Miguel Ruiz

Bu bir “hayallere kaçış” filmi. Bu aynı zamanda bir “hayallere doğru yapılan yolculuk” filmi…

Alınması Gereken Ders: Korkma, seni korkutmalarına izin verme ve asla hayal kurmaktan vazgeçme. Kendin ol ve kendin kal. Bunun için sadece 8 saniyen var.
Benim Aldığım Ders: O Berlin’e gidilecek 🙂

IMDB Adresi

***

5- Did You Hear About The Morgans? (Morganlar Nerede?)

film5

Sırada bir “mecburi” kaçış filmi var. Düşünsene, boşanmak üzere olduğun eşinle birlikte bir cinayete tanık oluyosun ve tanık koruma programı gereği minik bir kasabada, alışkın olduğun konforun yanından bile geçmeyen bir hayat yaşamak zorunda kalıyorsun…

Alınması Gereken Ders: Bazen hayatımızdaki zorlukların kaynağını yanlış yerde ararız. Stresli bir hayat yaşıyorsak, en yakınlarımızla olan ilişkilerimizi yıpratmak yerine hayatımızı nasıl daha stressiz bir hale getireceğimize kafa yorsak daha iyi olur.
Benim Aldığım Ders: Tebdil-i mekanda ferahlık vardır 🙂

 IMDB Adresi

***

6- Sweet November (Kasımda Aşk Başkadır)

film6

Bir işkolik adam (hem de Keanu!) ve bir zıpır kadın (Charlize, hıh! 🙂 ) kaderin bir cilvesi ile tanışırlar. Kadın, adama der ki: “Gel, her şeyi bırak, bir ay benle yaşa.”

Bu, sonu pek mutlu bitmeyen bir kaçış filmi. Ama filmi izlediğinizde hayatınızdaki öncelikler hakkında bir düşünme ihtiyacı duyuyorsunuz.

Bir de, yeri gelmişken sorayım, Enya hayranı var mı aramızda?

Alınması Gereken Ders: Yaşamda nicelik (süre) değil, nitelik (yaşadıklarının anlamı) önemlidir.
Benim Aldığım Ders: Kısa saçı bir kere daha denemeye değer mi acaba? (Haaaayıııııııır, senin saçın kabarııııık 🙂 )

IMDB Adresi

***

7- Elisabethtown

film7

Başarılı olduğu işinde çok büyük bir hata yapan Drew, işinden olur. Hayatın artık anlamı kalmadığını düşünüp intihar edecekken kızkardeşinden gelen “babamız öldü” telefonunun ardından cenazeyi almak için memleketi Elisabethtown’a gider iken….(burada bırakalım 🙂 )

Gidişi, orada yaşadıkları ve tabii ki bu tarz filmlerin olmazsa olmazı olan bir aşk sayesinde bambaşka biri olan Drew…

Bu arada filmin yönetmeni olan Cameron Crowe’un, tıpkı filmdeki gibi hayatının kötü bir döneminde iken  babasının ölüm haberini aldığını, bunun da filmin ilham kaynağı olduğunu da not düşelim.

Alınması Gereken Ders: Yarının senin için ne sakladığını bilemezsin. Her gün birileri ölürken, birileri de hayatlarının en şanslı olayını yaşıyor.
Benim Aldığım Ders: Ulan organizasyon yeteneğin sıfır, sıfır! Bak, elin kadınları neler yapıyor 🙂

 IMDB Adresi

***

8- My Blueberry Nights (Benim Aşk Pastam)

film8

Hayatı ile ilgili soruları ve sorunları olan bir kadın, işi gücü bırakıp bir Amerika turuna çıkar. Gittiği yerlerde tanıştığı insanlar, kendi iç hesaplaşmaları ve giderken ardında bıraktığı birinin kendisinde bıraktığı izler, onu dönüştürecek ve iyileştirecektir.

Üstelik bu filmin yönetmeni Wong Kar Wai. İşlediği “Amerikan Hikayesi” ile onun mistik anlatımının birleşimi bile bu filmi izlemek için yeter.

Alınması Gereken Ders: Tanıştığın her insanın senin için bir nedeni vardır. Sana bir şey öğretirler ve sen gerekli dersi aldığında da görevlerini tamamlamış olarak hayatından çıkarlar.
Benim Aldığım Ders: Yanında pazarlık etmeyi bilen biri varsa, bırak etsin. Aptallığın lüzumu yok! 🙂

 IMDB Adresi

***

9- Eat, Pray, Love (Ye, Dua Et, Sev)

film9

Yine bir boşanma sonrası kendini İtalya’ya atan bir kadının hikayesi 🙂 Ama bu kez, İtalya’ya yerleşmiyor, yolculuğu, İtalya’dan sonra Hindistan ve Bali’ye uzanıyor. Amacı kendini ve hayattan ne istediğini bulmak. Buluyor mudur sizce?

Alınması Gereken Ders:Üzülüyor musun? Üzül. Kızıyor musun? Kız. Özlüyor musun? Özle. Merak etme, bir gün bitecek. Hiç bir şey sonsuza kadar sürmez.
Benim Aldığım Ders: Eğlence ve keyif aynı şey değildir. Bunun üzerinde düşün biraz.

IMDB Adresi

***

10- Into The Wild (Özgürlük Yolu)

film10

Bu filme de sineterapi yazılarımızda yer vermiştik. Sahip olduğu her şeyi bırakarak Alaska’da teknolojinin tüm nimetlerinden(?) uzak bir hayat kurmaya karar veren Christopher’ın gerçek hayat hikayesi.

Bu filmin de -maalesef- mutlu bir sonu yok ama yine de hayallerinin peşinden koşma ve hayattaki amacını bulma konusunda düşündürtmeyi başarıyor.

Alınması Gereken Ders: Önemli olan sonuç değil süreçtir. Yaşam aslında sadece sevdiklerinle paylaştığın güzel an(ı)lar topluluğudur.
Benim Aldığım Ders: “Outdoor” bana göre bir kelime değil 🙂

IMDB Adresi

***

Aslında daha bu listeye girebilecek filmler var ama 10 tane ile sınırlayınca böyle bir listeleme yaptım. Sizin izlemeyi sevdiğiniz “kaçış” filmi hangisi? Bu listede olması gerektiğini düşündüğünüz bir film var mı? Yorumlarınızı okumayı sabırsızlıkla bekliyoruz 🙂

İyi Seyirler 🙂

Görseller : IMDB

 

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir