Mutlaka İzlemeniz gereken 5 TED Konuşması

Bildiğiniz gibi TED, Sapling Foundation’in sahip olduğu, kar amacı gütmeyen uluslararası konferans zinciridir. Sloganı “Paylaşmaya değer fikirler” ve açılımı “Technology, Entertainment, Design (Teknoloji, Eğlence, Dizayn)” dır.

İnternette bir çok “en iyi TED konuşmaları” seçkileri var; bu da bizim, size ilham vereceğini ve size, kendinizi daha mutlu etmeyi öğreteceğini düşündüğümüz 5 TED konuşması.

Keyifle izleyeceğiniz kesin, ama izledikten sonra da keyfinizin sürmesini dileriz.

***

1- Domatesler Acele Etmez! | Müfit Can Saçıntı | TEDxBursa

Ben yavaş yaşam kavramına karşıyım. Yavaş yaşam yoktur, hayatın kendi ritmi vardır. Domatesler büyümek için asla acele etmezler.

Hızlı yaşarsanız, hayatı ıskalarsınız.

Para kazanmak için kültür gerekmez ama parayla mutlu olmak için kültür gerekli.

Tırnak kaşıyacağı yeri bilir. Beden ve zihin aslında neye ihtiyacı olduğunu bilir ve sizi ona yönlendirir. Yanlış kararlarımızın nedeni bitmeyen dış seslerdir.

Ben insanım, hiçbir şeye mecbur değilim.

2- Nasıl Zengin Olunur? | Bager Akbay | TEDxİKÜ

Zengin olmak, 30-40 yıl önce bugünkünden farklı bir anlama geliyordu.

Para sadece kapitalizmin iyi işlediği yerlerde zenginlik ile doğru orantılı olabilir. Seçenekleriniz ne kadar fazlaysa o kadar zengin olmaya başlıyorsunuz. Ama o seçenekleri her zaman para sağlamıyor.

Zengin olmak için en büyük engelimiz özgür zaman azlığı. Bu nedenle, özellikle çok keyif aldığınız bir iş değilse, haftada 5 gün çalışacağınız bir işe girmemenizi tavsiye ediyorum.

Zamanın çoğunda özgür, bilgiye ulaşma becerisi yüksek, dostları olan, ufak çapta ünlü, kendinin oldukça farkında ve biraz parası olan kişilere İstanbul’da zengin diyebiliriz.

3- Ya Mağlubiyetin Günahını Alıyorsak? Aziz Kedi at TEDxReset 2011

Hayattaki en büyük başarım 5 yaşımdayken TV’den okuma yazma öğrenmekti. Ve ailem bana, ilkokula başladığımda bunu kimseye söylemememi tembihlemişti. İkinci sınıfta herkesle eşitlendim ve bir daha hiç başarılı olmadım.

Arada resim çiziyorum ve babam bunları elimden alıyor. Üniversitede Akademi’ye gitmek istediğimde “gerçek bir meslek edin” diyerek şiddetle karşı çıktılar.

Ankara Hukuk’u kazandım ama mutsuzum ve istemiyorum. Ancak ailem okulu bitirene kadar kendime başka bir hayat yolu çizmeme engel oldular.

Okuldan atıldım. Şahane bir hayatım var o dönem. Kız arkadaşım var, -kafasına blok flüt yiyerek müzikten sınıfta kalmış biri olarak- davul çalmayı öğreterek para kazanıyorum.

Günümüz iş hayatında başarı miyoptur, ileriyi göremez. Başarı ahlaksızdır. Başarı her zaman steril ve hazırlıklı görünmektir. Başarı her zaman görünenle ilgilenir.

4- İyi Hissetmeyi Seç | Ozanser Uğurlu | TEDxMETUAnkara

Beynimiz %96 hayvansal, %4 insansaldır. Beynimizin %96’si hayatta kalma güdüsü gereği olumsuzun peşinde koşar. Yani beynimiz kötü hissetmeye programlı aslında.

Kötü düşüncelere tutunmamak için bilinçli bir çaba göstermemiz gerekiyor. Kendimizi kötü hissettiğimizde yapmamız gereken ilk şey hareket etmek, vücudumuzu germek.

Olumsuz tepkilerden etkilenip güzel şeyler yapmayı bırakmayın. Hep devam edin.

5- Oyunu Kim Kazanır?: Semih Saygıner at TEDxAlsancak

Takdiri esirgeyen bir kültürümüz var. Bilardo bana koşulsuz takdir ve sevgi sundu.

17 yaşımda İstanbul bilardo şampiyonu oldum ama hala ne yaptığımı bilmiyorum, tek derdim o topu daha güzel hareket etirmek. Oysa diğer oyuncular çok şık hareketler yapıyorlar ama sayı alamıyorlardı.

Tüm aileler çocuğu doktor, mühendis olsun istiyor. Peki kim heykeltraş olacak? Kim hayallerinin peşinden gidecek?

Yetenek falan değil, oyunu çok çalışan kazanır.

Başarımı tek bir kelime ile anlatacak olsam, o kelime “rağmen” olur.

Yumruk yapmış bir elle tokalaşmak çok zor.

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir