Mutlu Çalışanlara Sahip Sektörler…

Son zamanlarda mutluluk ve mutsuzluk üzerine pek bir düşünür oldum. E malum biz üç kaçkın, ardımızda bıraktığımız beyaz yakalı arkadaşlarımız/takipçilerimizin daha mutlu hayatlara sahip olabilmeleri için farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Hal böyle olunca da, ‘acaba hangi sektörlerde mutlu çalışan var?’ diye merak ettim. Bulduklarımı sizinle de paylaşayım 🙂

Bu yazı howstuffworks.com sitesinden Türkçeleştirilmiştir. 

****************

“Sevdiğin işi yaparsan, ömür boyu çalışmazsın.”

                                                                                  – Anonim

mutlu çalışanlar_01

Mükemmel bir alıntı; bu söyleyiş mantıklı olmasına rağmen maalesef çoğu çalışan için pratikte pek mümkün olmuyor. Birilerinin hiç de yapmak istemediği halde işlerle baş etmesi gerekiyor. Çalışanların büyük bir çoğunluğu için, yalnızca iyi bir şekilde yaşamak adına bir işe sahip olması ve eğer mümkünse her günü gülümseyerek geçirmeye çalışması daha gerçekçi oluyor. Peki işyerinizdeki mutluluğu yalnızca doğru sektörü seçerek gerçekten öngörebilir misiniz? Yapılan bazı araştırmalar gösteriyor ki, mutluluk ve sektör arasındaki bağlantı, soruyu kime sorduğunuza göre değişiyor.

2013 yılında Career Bliss tarafından yapılan ve orta düzey çalışanlara (CEO ve düşük ücretli çalışanlar yerine beyaz ve mavi yakalı çalışanlara) odaklanan bir araştırmaya göre; en mutlu sektörlerin işletmecilik, gayrimenkul, kamu hizmetleri, eğitim hizmetleri, inşaat, idari işler ve finans olduğu sonucu çıktı. Aynı araştırmaya göre; perakende, ulaşım, toptan ticaret, konaklama ve sanat/eğlence/rekreasyon ise en mutsuz çalışanlara sahip sektörler oldu.

mutlu çalışan_02

2014 yılında Rasmussen College tarafından yapılan başka bir araştırma, bazı çelişkili bilgiler ortaya koydu. Bu çalışmada, finans, idari ve işletmecilik sektörleri, çalışan memnuniyeti araştırmalarının en üst sıralarında yer aldı. Ancak, Career Bliss çalışmasındaki gibi toptan ticaret, konaklama ve sanat/eğlence/rekreasyon sektörleri en alt sıraları paylaştı. Elbette, çalışmalar arasındaki fark, demografik verilerden kaynaklanıyor olabilir: Career Bliss sadece orta düzey çalışanları kapsarken, Rasmussen çalışması düşük ve yüksek ücretli çalışanları da dahil ederek daha geniş bir yelpazeye yayılmıştı.

Aradığınız mutluluksa, tüm sektörleri bir araya toplamaktan ziyade spesifik kariyerler için araştırma yapmanız daha iyi olabilir. Career Bliss tarafından 2013 ve 2014 yıllarında yayınlanan çalışmalar, 2014 yılında BBC’de açıklanan bir İngiliz araştırmasıyla benzer sonuçlara ulaştı. Kalite kontrol’ün her iki taraf açısından da tatmin edici, kalıcı bir kariyer olduğu açıklandı. Diğer olumlu seçenekleri mi merak ettiniz? O halde, bir yönleriyle mutlulukla birlikte anılan bir emlakçı, satış temsilcisi, finansçı, yazılım mühendisi, inşaat müdürü, pazarlamacı veya denetleyici olmayı düşünebilirsiniz.

Mevcut kariyerinizde sıkışmış hissediyor ve biraz neşelenmek mi istiyorsunuz? İşyerinizdeki memnuniyetinizi artırmak için başarılarınızı kutlayan, yeni beceriler kazanmanıza imkan sağlayan ve iş arkadaşlarınızla olumlu davranarak insan doğasının garipliklerinin üstesinden gelebilmeyi sağlayan, daha önce denenmiş stratejileri yapmayı deneyin.

****************

Hep söylüyoruz, ne iş yaparsanız yapın, siz o işte mutlu olmazsanız, ne kendinize ne ailenize ne de diğer sevdiklerinize faydalı olabilirsiniz. Bu arada “İşte Mutluluk” yazı serimizi okumak size iyi gelecektir (Henüz okumadıysanız geç kaldım demeyin, hemen sayfaya tıklayın. Daha önce okuduysanız da ne iyi etmişsiniz, belki bir daha okuyup hatırlamak istersiniz 😉 )

Mutlu geçireceğiniz bir iş günü olması dileğiyle…

Görseller: pexels.com

Zeynep Erdoğan

plazadandunyaya_profil_zeynep02_2

Yemek yapmayı ve paylaşmayı terapi olarak gören bir blogger; vizörünün arkasındayken diğer terapisinde olan bir ileri amatör; utanmasa kapının gıcırtısıyla rakseden bir “dandöz”; orta avlu’nun 35lik’i; yeğenlerinin asker arkadaşı; fil hafızalı yer-yön uzmanı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir