Mutluluk Hırsızı 9 Düşünce Kalıbı

Bu aralar mutluluk üzerine çok kafa yoruyoruz. “Nasıl daha mutlu olabiliriz?” sorusunu sıkça sorduğumuz bu zamanlarda ağzımızdan çıkan bölük pörçük cümleler, güzel bir yazı halinde karşımıza çıkınca bunu paylaşmak istedik.

“Mutluluk Hırsızı 9 Düşünce Kalıbı” yazısı becomingminimalist.com sitesinden Türkçeleştirilmiştir.

***

mutluluk1

“Mutluluk varılacak bir hedef değil, yapılan yolculuğun yöntemidir.”

Ongunluk, saadet, mutluluk…

Hepimiz onu farklı yerlerde arıyoruz. Bazılarımız parayla satın almaya çalışıyor, bazılarımız hak etmek için deli gibi çalışıyoruz. Bir işte, bir ilişkide ya da başarılarda gizli olduğunu varsayıyoruz.

Hepimiz için aynı olan tek bir şey var: Hepimiz mutluluğu arıyor, özlüyor ve arzuluyoruz. Mayamız böyle.

Peki, neden mutluluk çoğu zaman sanki Kaf Dağı’nın ardında? Bir şeyi o kadar arayıp da bu kadar zor bulmak yakışıyor mu bize?

Gelin size bizi mutlu olmaktan alıkoyuyor olabilecek 9 düşünce kalıbı ile tanıştıralım. Bu kalıplar size tanıdık geldiyse, bilin ki hemen herkes mutluluklarını bu düşünce kalıplarına kaptırıyor.

Mutluluk Hırsızı 1: “Sürüden ayrılanı kurt kapar.”

Çoğunluk, nadiren en yüksek çıkarlarımıza uygun hareket eder, hepimiz kendi kişisel çıkarlarımıza uygun hareket etmeye meyilliyizdir. ( 😉 ) Bu nedenle çoğu zaman çoğunluğu izlemek bizim için kötü sonuçlanabilir. Mutluluğu popüler algılarda değil daha az bilinen kaynaklarda aramak daha bilgece olur.

Mutluluk Hırsızı 2: “Herkesi memnun etmeliyim!”

Hiçbir zaman herkesi mutlu edemeyiz. Hayatımızın bir anında bir düşünce bize anlam, amaç ve tutku verecek ve bilin bakalım o zaman ne olacak? Evet, birileri bundan mutsuz olacak, size eleştirecek ve vazgeçirmeye çalışacak.

Mutluluk Hırsızı 3: “Ye kürküm ye dünyasındayız, ihtiyaçlar da bitmiyor!”

Araştırmalara göre temel ihtiyaçlar karşılandıktan sonra, paranın mutluluğumuza çok az etkisi oluyor. Ama biz ne yapıyoruz? Mutluluğumuzun gizli anahtarını daha çok, daha çok, daha çok parada ve para ile alınan metada arıyoruz. Oysa ne demişler? “Parayla saadet olmaz.” (Bu, “para mutsuz eder” demek değildir, sakın ha, para iyidir, güzeldir, hayatlarımızı güzelleştirir. Şimdi hayatımıza “parasızlık iyidir” inancı katmayalım maazallah:) Ancak bizi mutlu eden para kazanmak değil, o parayı nasıl kazandığımız ve o para ile nasıl bir hayat sürdüğümüzdür.)

Mutluluk Hırsızı 4: “Hayatım dışardan mi-kem-mel görünmeli!”

Mutluluk, hayatlarımızı belli bir mükemmellik seviyesine getirince aldığımız bir ikramiye değildir. Öyle olsaydı bu dünyada kimse mutlu olamazdı. Öyle ya, kimin hayatı kusursuz ki? Hayatlarımızda binbir sorun vardır, hep böyle olmuştur, her zaman böyle olagelecektir. Bizim hakkımız ve görevimiz bu sorunlarla birlikte mutlu olmaktır.

mutluluk2

Mutluluk Hırsızı 5: “Bana, hep bana, hep hep bana!”

Kendimizin merkezinde olduğumuz bir evren, bize şaşırtıcı derecede küçük gelir. Kişisel çıkarlar için bencilce yaşamak asla bize kalıcı mutluluk sağlamaz. Hayatlarımız, bizden büyük bir amaca tutkuyla bağlanmak üzere tasarlanmıştır. Bu amacı ve başkalarını mutlu etme keyfini keşfedenler, kalıcı mutluluğa ulaşabileceklerdir.

Mutluluk Hırsızı 6: “Haydi kafa dağıtalım, zaman öldürelim!”

Artık hayatlarımız sürekli bir eğlence, ses ve bilgi bombardımanı altında. Bunların hepsinin hayatlarımızda tek bir amacı var: Dikkatimizi ve kaynaklarımızı control altına almak. Sınırsız merakları yüzünden kaynaklarını feda edenler hiç bir zaman zihinsel veya finansal kapasitelerini geliştiremeyeceklerdir.

Mutluluk Hırsızı 7: “Beni fark edin, beni tanıyın, beni övün, bana hayran olun!”

Mutluluğu tanınma ve övülmede aramak, gereksiz ve sonuçsuz bir çabadır. Umarsızca arzuladığınız sınırsız saygı ve övgü asla size gelmeyecek. Siz asla dünyanın merkezi olmayacaksınız, herkesin ilgilenmesi gereken kendi hayatları var. Mutluluğu başka bir yerde arasanız iyi olur.

Mutluluk Hırsızı 8: “Yok, yapamam. Böyle iyiyim ben. Şimdi düzenimi bozmayayım!”

Eğer şans verirseniz, korku daima size sabote eder. Hayatınızdan ve potansiyelinizden çalar. Kendi hayatınızı, kendiniz için,  kendi kurallarınızla yaşamak cesaret ister. Tabii ki başarısızlıklar olacaktır ama bu başarısızlıklar da daha mutlu bir siz’e giden yola size yardımcı olacaktır.

Mutluluk Hırsızı 9: “Nerede bu mutluluk yahu! Şeytan aldı götürdü, satamadan getirdi….”

Ne demiştik?

“Mutluluk varılacak bir hedef değil, yapılan yolculuğun yöntemidir”

Mutluluk peşinde koşulacak bir heder değil, verilecek bir karardır ve bu kararı vermek için muhtaç olduğumuz her şey, damarlarımızdaki cesur kanda mevcuttur.

Mutluluk size yapışsın, hiç bırakmasın… 🙂

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir