Ofis Masasında Tarz Yaratacak 10 Malzeme

Plaza insanı demek, ofis demek; ofis demek, ofis masası, ofis malzemesi demek bir anlamda. Teknolojinin gelişmesi ve pek çok verinin dijital hale gelmesiyle önceki yıllara göre değişse de, ofisteki zaman sadece masadaki bir bilgisayarla geçmiyor. Ofiste bulunması gereken eşyaları daha önce sizin için sıralamıştık. Aynı yazıda bazı plaza insanlarının masalarını kişiselleştirmediğinden de bahsetmiştik. Sevgili takipçi, masanı kişiselleştirmeden de gayet tarz bir ofis masası yaratabilir, aynı zamanda düzen içinde çalışabilirsin, biliyorsun değil mi? Bunun için ofis masasında tarz yaratacak 10 malzeme listemize buyrun efem…

pexels-photo-267507_ofis
Ofisler gri olmak zorunda değil !

1- Evrak rafı

Babamların zamanında masa üstlerinde sümen vardı (sümenaltı gelir ilk akla, o başka bir anlamda, oraya girmeyelim 😉 ). Önemli evrakları orada saklardı, kelimenin tam anlamıyla “elinin altında” olurdu istedikleri.

E zaman değişti, hala evrak tutuyorsan bunlar da dağınık olmasın diyorsan hemen kulağını/gözünü bize ver 🙂 Yatay evrak raflarının yanı sıra dikey olan “magazinlik/dosyalık” diye de bilinen versiyonu da bulunur. Üstlerine de etiketlemeyi yapınca oh sen sağ ben selamet 🙂 Masadaki dosya kağıtları, toplanması gereken masraf fişleri gibi kağıt işleri bir nizama kavuşur, sen de işine konsantrik olursun…

2- Dolmakalem/ Tükenmez Kalem

Bilgisayarların bu kadar iş dünyasına oturmasıyla birlikte kalemlerle olan ilişki de haliyle azaldı. Uzun süre bilgisayarda rapor yazdıktan sonra ilk kalem aldığımda bir garip oluyorum kabul. Ama bu durum asla beni kalem taşımaktan alıkoymuyor. Kalem dediğime bakmayın, ofise 100’lü paketlerle alınan mavi tükenmez kalemlerden bahsetmiyorum.

pexels-photo-281962_dolmakalem
Nostalji olarak mektup yazmak zorunda değiliz ama dolmakalem olmadan olmaz

Plaza insanı dediğinin kendine özgü bir tükenmez kalemi olmalı, hatta dolma kalemi. Rapor altına imza mı atılacak, hop çıksın o tarz kalem, çalışma arkadaşını bir sars, olma mı 😉 Bak benden bir tavsiye de olsun, plaza insanı olan arkadaşına/ sevgiline hediye alacaksan, bu maddeyi hatırlayasın 😉

3- Fosforlu Kalem (highlighter)

Okuduğun dosyalarda öne çıkarman gerekenler mi var, işte o fosforlu kalemi çıkartmanın vakti gelmiş demektir. Yeşili olsun, sarısı olsun, pembesi olsun elin altında olmasında büyük faide vardır. Kimi plaza insanının bu renkli kalemlerle gaza gelip daha şevkle çalıştığı doğrudur, kesin bilgi 🙂

pexels-photo-28462_renkli kalem
Dosyaları renklendirince anlamak daha kolay gelir 🙂

4- Zarf açacağı/ makas

Tamam kabul artık postalar artık ağırlıklı dijital olarak geliyor. Ancak gene de o zarf açacağı ve/veya makas kalemlikte dursun derim. Hem bu şekilde karşı masanda hoşlandığın kişinin verdiği e-ticaret sitelerinden siparişi geldiğinde yardımcı (!) olabilirsin, bizden hatırlatması 😉 .

5- Zımba/delgeç

Genellikle ofis asistanlarının masasında dursa da magazinliğe atacağın dosyaları birlikte tutmak için, masraf fişlerini düzene kavuşturmak için ihtiyacın olan şey ‘zımba’dır; eski tip dosyalamalar varsa da ‘delgeç’ vazgeçilmezin olur. Bir de eskisi gibi bordo değil de şöyle renkli bir şey alırsan ofis arkadaşlarının yapacağı hacılamaların (!) önünü alırsın 😉

6- Kalemlik

Kurşun kalemler, normal tükenmezler, fosforlu kalemler, makas hepsi ve daha fazlası bir arada, topluca durmalı. Kalemlik kullanırsanız masada dağınıklık ortadan kalkar hem de bir arada duran kalemler iç açar (kendime soru: Zeynep yoksa bu konuda içi açılan bir tek sen misin??)

7- Post-it

Alınacak notları fosforlu kalemle alamayacaksak, ilgilendiğimiz sayfalar için post-it (sahi bu malzemenin Türkçe bir ismi yok mu?) de koyamayacak mıyız? Olmadı, eve giderken unutmaman gerekenleri gözünün önünde tutmak da mı istemezsin? Yan masandaki arkadaşına gelen telefon notunu yazılı bırakman gerekmiyor mu? E o zaman gelsin, renkli post-it’ler (yo hayır kreşe çevirmedik ofis ortamını, sadece renklendirdik) !!!

8- Flash bellek

Dedik ya çağımız dijital, çoğu ofis dosyası artık sanal olarak depolanıyor. Ondan sebep, masanızda bir flash bellek olması sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Laptop çantanızda bir tane yedek olsun tabi, ama masa üstünde olan bir bellek, her zaman el altında olması dolayısıyla iş görecektir, sana çeviklik kazandıracaktır.

flash disk
Sizin flash belleğiniz hangi stil?

9- Kartvizitlik

1990’larda masa üstünde isim ve unvan tabelaları koyma alışkanlığı kalmamış olsa da, kartvizitliğinizin olması tarz bir durumdur. Ancak daha önemlisi kartvizitleriniz kaybolmaz, üstelik yeni tanıştığınız kişilerin kartlarını da ilk etapta birlikte tutarsınız. Düzenli bir insan olursunuz vesselam.

10- Masa lambası

Oooo en tarz bir malzeme. Çoğumuzun itiraf etmese de dışa esnek çalışma saatleri olunca masa lambası bir lüks değil, gereklilikler listesinde oluyor maalesef. Açık ofislerde aydınlatma size ters geliyorsa, bazen okuduğunuzu daha iyi görmek de istiyorsanız, işte tam da bu noktada siz bu durumu artık tarza dönüştüreceksin;) .

pexels-photo-265072_masa lambası
Birisi sizin masanızı sorduğunda, “işte” diyeceksiniz, “şu ilerde üzerinde masa lambası olan ;)”.

E 10 malzemeyle bu iş bitmez, bonus olmadan liste tamamlanmaz.

Bonus: mantar pano

Önemli notlarını as, özlemini kurduğun o beldenin fotosu dursun, olmadı hayal panosu haline getir. Mantar panoyu kullanmak senin gücünde artık, ne yapmak istersen. Pano asacak yerin yoksa, kubiğindeki ayraçlar da iş görür, hatırlatalım.

Malzemelerin tarz olması bahane, istediği gibi bir ofis ortamında çalışma şahane der, size iyi haftasonları dilerim 🙂

Not: Görseller pexels.com ve pinterest.com sitelerinden derlenmiştir.

Zeynep Erdoğan

plazadandunyaya_profil_zeynep02_2

Yemek yapmayı ve paylaşmayı terapi olarak gören bir blogger; vizörünün arkasındayken diğer terapisinde olan bir ileri amatör; utanmasa kapının gıcırtısıyla rakseden bir “dandöz”; orta avlu’nun 35lik’i; yeğenlerinin asker arkadaşı; fil hafızalı yer-yön uzmanı.

Ofis Masasında Tarz Yaratacak 10 Malzeme“ için 8 yorum yapılmış.

 • loveandsmile

  (Temmuz 10, 2017 - 5:02 am)

  iyi haftalar öncelikle 🙂
  Otobüslü belleke bayıldım 🙂
  Benim masam kendini belli eder 🙂 Klavyem stickerlıdır , su şişem esprilidir, panom daima renkli resimler, notlar, komikliklerle doludur. Makasım kaplan şeklindedir. Kalem süslerim renkli raflarım… coşkulu çalışırım anlayacağınız 🙂

  • Zeynep Erdoğan

   (Temmuz 10, 2017 - 5:09 pm)

   size de iyi haftalar olsun 🙂 stickerlı klavye dışında masada neler var?

   • loveandsmile

    (Temmuz 11, 2017 - 4:40 am)

    🙂
    yazdığım gibi panolar, oğlumun yaptığı komik resim, süslü kalemler, makas 🙂

  • Selin Güneş

   (Temmuz 11, 2017 - 2:24 pm)

   Foto isteyelim o zaman:)

 • Zerrin

  (Temmuz 11, 2017 - 12:05 pm)

  harika faydalı bir yazı olmuş. elinize sağlık. gelecek vaat eden blog seçildiğiniz içinde tebrik ederim. ancak blogunuzda bunla ilgili bir paylaşım göremedim.

  • Selin Güneş

   (Temmuz 11, 2017 - 2:22 pm)

   Merhaba,

   Çok teşekkür ederiz. Çok yoğun bir dönemimize geldiği için henüz yazımızı paylaşamadık ama en kısa sürede bunu takipçilerimiz ve okuyucularımızla paylaşacağız.

  • loveandsmile

   (Temmuz 12, 2017 - 5:25 am)

   memnuniyetle 🙂 nereye yollayayım mail adresinizi yazın lütfen..bugün homeofficem yarın yollıycam söz:)

   • Selin Güneş

    (Temmuz 12, 2017 - 7:53 am)

    iletisim[at]plazadandunyaya.com
    Bekliyoruz 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir