Ofiste Bulunması İyi Gelecek 10 Atıştırmalık

Ofis masasında olması gereklileri listelerken bahsetmiştim atıştırmalıklardan. Kıştan bahara geçmeye çalıştığımız şu günlerde de bu atıştırmalıkları detaylandırmanın vaktidir. Önümüz yaz, bazılarımız kendine daha bir dikkat etmeye de başladı bile. Sabah 9- akşam 6 ve zaman zaman daha da uzayan çalışma saatlerinde özellikle masa başında oturanların can sıkıntısıyla karışık bir şey yeme isteklerinin olduğu da aşikar. Üst çekmecesinde atıştırmalık stoklayanlardan tutun da, öğleden sonra en yakın markete gidenlere kadar farklı beyaz yakalı davranışlarının olduğu da tecrübeyle sabit.

Her pazartesi diyete girenlerin kalori hesaplarına, anlık açlık krizini gidermek isteyenler de eklenince atıştırmalık listesinin çeşitlenmesi de yerinde olacaktır… Lafı uzatmadan başlayalım atıştırmalık listesine.

1- Kuru yemiş

“fındık, fıstık offf

sensin fıstık offf…” diyerek ofis çekmecesini açanlardan mısın yoksa?

Fındık, fıstık, badem, ceviz, yeni yeni kaju, pekan cevizi gibi türleri eklenen kuru yemiş, hem bulunması kolay, hem tüketilmesi zevkli atıştırmalıkların başında gelir.

food-walnut-nut
insan beynine bu kadar benziyorsa bu ceviz de var bir güzellik 🙂

İşlenmemiş (çiğ) olanları en makbulüdür. Ne kadar az işlem görürse o kadar faydalı olur. Günlük protein ve sağlıklı yağ ihtiyacını karşılar, tok tutar, açlık bastırır 🙂 Bayatlamaması için cam kavanozda ofis masanızda bulundurunuz.

sincap2_pexels-photo
ceviz yerken ben (temsili)

2- Her türlü kuru meyve

Değişik meyvelerin kurutulmasıyla ortaya çıkan, kuru yemişe en çok yakışandır kuru meyve. Meyve cenneti ülkemizde, siyahı-yeşili bol üzümlerden incire, gün kurusu kayısıdan farklı berigillere -dut olur, yaban mersini (blueberry) olur, turna yemişi (cranberry) olur- uzanan geniş bir yelpazesi bulunur. Şeker konusunda takıntınız varsa, satın alırken ilave şekerleme olup olmadığını sormanız gerekir.

Dried fruit

Tatlı krizlerinin atlatılmasında çok yardımcıdır, kuru yemişlerle aynı kavanozda kardeş kardeş durabilirler 😉

3- Hurma

Ramazanda iftar sofralarının baş tacı olan hurma, tatlı krizlerindeki önemli kurtarıcılardandır. Sadece bir atıştırmalık olarak değil, evde hazırlayacağınız ürünlere de ekleyebilirsiniz. Diğer kuru meyvelerden farklı olarak, özellikle kuru yemişlerle yepyeni tatlarla da yelken açmaktadır. Bununla birlikte tüm dünyada hızla rağbet gören çiğ beslenmede de önemli bir yer tutmaktadır.

hurma_How-Can-Dates-Help-You-Lose-Weight

4- Meyve

Ofis civarında manav, market ya da benzeri bir imkan varsa asla kaçmaz. Elma, muz gibi büyük ve porsiyonluk meyveler en efektif olanlarıdır. Bahar aylarında çağla ve çilek ile başlayan küçük meyveler; yazın gelmesiyle erik, kiraza dönüşür. Ofis masasında meyveyi uzun süreli tutmak biraz riskli harekettir. İş yerinde sağlam bir buzdolabı varsa sıkıntı olmaz da, çekmecede unutulan muzun kararıp kendini bırakması sorun yaratma potansiyeline sahiptir.

banana-tropical-fruit-yellow-healthy-39566

İmkan bulunursa meyvelere ek yapıp afiyetle yemek de mümkündür. Plazadan Dünyaya’dan İrem’in alternatif meyveleri için buyrun tıklayın.

5- Sebze

Meyve şekeri olan fruktozdan korkanlar için sağlam bir alternatiftir. Tabii ki sebzelerle ofiste yemek yapmayacağız ama insana tazelik hissi veren kütür kütür Çengelköy bademine (salatalığına) kim hayır diyebilir ki. Ya da Beypazarı havucundan kim çok uzun süre uzak kalabilir 😉

cucumber-salad-food-healthy-37528

Sağlıklı atıştırmalıklarımız var da, insan zararlı olduğuna çok takılmayıp, mutlu olmak için bazen kendine küçük izinler vermeli sanki, ne dersiniz?

6- Paketli yoğurt

İyi bir protein kaynağıdır, endüstriyel olmaması önerilse de, ofis ortamında yapacak fazla da bir şey yoktur. O gün içinde tüketilmeyecekse ve buzdolabı yoksa problem olabilir. Hazır meyveli olanları yerine sade ya da probiyotik olan yoğurtlara sizin kuru meyve/meyve/ yulaf ezmesi eklemeniz, özellikle şeker açısından daha doğru bir davranış olacaktır 🙂

StockSnap_QL0I5DPNGX

7- Çikolata

Fındıklısı, fıstıklısı, sütlüsü, bitteri… Çikolata yaş kaç olursa olsun mutluluk verir 🙂 Kakao oranları yüksek olanlar gerçek çikolata tadını almak için önerilir. Ofis sıcaksa çikolatayı kontrollü olarak masada tutmak da fayda var, yoksa ekmeğe sürmeyeceğinize göre erimiş olanını pek istemezsiniz

chocolate_dark-brown-milk-candy_02

8- Unlu mamüller

Ahhhh işte ofis doğum günlerinin dayanılmaz pastaları, olmadı börekleri, kekleri. Alt katınızdaki pastaneden, ofisteki masanıza çıkarken çok kolay değildir o kokuya katlanmak… Siz siz olun, unlu mamüllerle olan ilişkinizi düzeyli bir seviyede tutun 😉

pasta_pexels-photo-227432

Daha az suçlu hissetmek isteyenler için önerim, mutfağa sizin girip, unlu mamülleri sizin hazırlamanız. Hem de süper terapi olur, kesin bilgi. E bir unlu mamül tarifi de benden size gelsin o zaman, güzel bir poğaça tarifi için tıklayın.

9- Şekerleme

Çocukluğumuzdaki gibi naneli şekere de saldırır insan, bazen bonibonlara da dalar. Renkleri tatları insanı kendinden alabilir, aman dikkat !!!

candy_pexels-photo-65547

10- Paketli bisküvi, gofret ve benzerleri

Tuzlu bisküvisi olur, çubuk krakeri olur, az tatlısı, içi karamelli gofreti olur… Kısacası çeşidi bol vessellam. Şahsen zorunlu kalmadıkça pek tercih etmem, sonuçta endüstriyel ürünler. Gerçi stresliyken bazen koyver gitsin derseniz, neden olmasın 😉

StockSnap_4SJK570NTY

 

Bonus: Az gramajlı peynirler 🙂

Son dönemde marketlerde karşılaştığımız, bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Öğleden sonra çayın yanına, simit içine veya galeta yanına, hiç olmadı tek başına bir tat, bir doku katmaya başlamıştır. Buzdolabı olmayan ofisler için önerilmez…

Ofisteyseniz elinizin altında seveceğiniz atıştırmalık bulundurmak iyi olacaktır. Şimdiden afiyet olsun…

Zeynep Erdoğan

plazadandunyaya_profil_zeynep02_2

Yemek yapmayı ve paylaşmayı terapi olarak gören bir blogger; vizörünün arkasındayken diğer terapisinde olan bir ileri amatör; utanmasa kapının gıcırtısıyla rakseden bir “dandöz”; orta avlu’nun 35lik’i; yeğenlerinin asker arkadaşı; fil hafızalı yer-yön uzmanı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir