Özgün İnsanların 12 Özelliği

TDK’ya göre ‘samimiyet’; senli benli olma durumu, içtenlik demek. Bana göre ise, özgün olmak…

Çevremdeki bazı insanları; karakterleri bana tamamiyle zıt olmasına rağmen seviyorum. Peki, neden? “Özgün” ve “samimi” oldukları için… Çünkü bu insanlar sahiciler, kimseye özenmiyorlar, ‘mış gibi’ yapmıyorlar, oldukları gibiler, sizi kırsalar bile öyle bir samimiyetle özür diliyorlar ki affetmemek ne mümkün… 

Bir çok kişiye ilham olduğunu düşündüğüm bu özgün insanların özellikleri nelermiş, gelin beraber inceleyelim.

***

“Özgün İnsanların 12 Özelliği” yazısı huffingtonpost.com.au sitesinden Türkçeleştirilmiştir.


Yapılan araştırmaların büyük bir çoğunluğu, EQ’nun (Emotional Quotient-Duygusal Zeka), işte kritik bir öneme sahip olduğunu gösteriyor. Yüksek EQ’lu kişiler, düşük EQ’lu kişilerden yılda 29.000 USD daha fazla kazanıyor.

Yüksek performansa sahip kişilerin %90’ı yüksek EQ’ya sahiptir ve EQ’nuzdaki ufacık bir artış bile yıllık maaşınıza 1.300 USD eklenmesini sağlayabilir. Duygusal zekanın sağladığı avantajlar bu kadar değil elbette, daha da sıralayabilirim…

Yalnız şu kadarını söyleyeyim ki; duygusal zeka, muhteşem sonuçlar almak için enerjinizi tek bir yöne odaklamanın en güçlü yoludur. Ama burada unutulmaması gereken kritik bir nokta var: Eğer siz özgün ve samimiz değilseniz ne yazık ki duygusal zeka tek başına sizin için bir işe yaramayacaktır.

Washington Üniversitesi’ndeki Foster İşletme Fakültesi tarafından yapılan son araştırmalara göre insanlar; duygusal zekanın belirtilerini, işaretlerini bilmek ve görmekten çok duyguların ‘gerçek’ ve ‘özgün’ olduğunu bilmek istiyorlar.

Aynı araştırma, samimi yöneticilerin insanları motive etmede çok daha etkili olduklarını da ortaya çıkarmış durumda. Çünkü bu tarz yöneticiler, sadece sözleriyle değil davranışlarıyla da hayranlık uyandırırlar ve güven verirler. Bir çok yönetici, özgünlüğün ve güvenilirliğin kendileri için önemli olduğunu söyler ama gerçekten “özgün” yöneticiler, bu söylemlerini davranışlarına da yansıtırlar, söyledikleri ile yaptıkları aynıdır.

Ne kadar özgün olduğunuzu anlamak için, gerçekten özgün olan insanların davranışları ile kendi davranışlarınızı kıyaslayabilirsiniz. Bir yandan da onların alamet-i farikası üzerine kafa yorabilirsiniz.

Özgünlüğün, belli ölçüde hassasiyete, şeffaflığa ve dürüstlüğe ihtiyacı vardır.                                                                                            Janet Louise Stephenson

1.İnsanların onları sevmesi için çabalamazlar.

Özgün insanlar oldukları gibilerdir. Hayatlarında, onları sevenler kadar sevmeyen insanlar da olacağının farkındadırlar. Ve bu durumu anlayışla karşılarlar. Tabii ki bu, başka insanların onları sevip sevmemesini önemsemedikleri anlamına gelmez; onlar doğru olduğuna inandıkları şeyleri yaparlarken başka insanların müdahale etmelerine izin vermeyecekleri anlamına gelir. Gerekeni yapmak adına hiç rağbet görmeyen bir tarafı seçmekten ve ilginç kararlar almaktan da geri durmazlar. Ayrıca özgün insanlar, ilgi bağımlısı olmadıklarından dolayı gösteriş yapmaya da çalışmazlar.

like

2.Yargıda bulunmazlar.

Özgün insanlar açık fikirlidirler. Bu özellikleri onları, cana yakın ve ilgi çekici de yapar. Hiç kimse halihazırda bir karara varmış ve dinlemeye istekli olmayan biriyle sohbet etmek istemez.

Yeni fikirlere ulaşabilmek ve katkı sağlayabilmek için işyerinde (aslında her ortamda) açık görüşlü ve önyargısız olmak çok önemlidir. Önyargılı düşünceleri ve kararları yok etmek için, dünyayı başka insanların gözünden görmeye ihtiyacınız vardır. Elbette bu, onlar neye inanıyorsa sizin de ona inanmanızı ya da her davranışlarını hoş görmenizi gerektirmez.

3.Hayat biçimlerini, gidecekleri yolları kendileri yaratırlar.

Özgün insanların herhangi bir konudan keyif alma ya da memnun olmaları, başkalarının o konu hakkındaki görüş ve yorumlarına bağlı değildir. Bu durum, kendi içsel yollarını izlemeleri konusunda onları özgürleştirir. Kim olduklarının, kendilerinin farkındadırlar ve başka birisi gibi davranmazlar. Gidecekleri yolu, kendi prensipleri ve özdeğerleri belirler. Doğru olduğuna inandıkları şeyleri yaparlar ve başkalarının onları etkilemesine izin vermezler.

4.Cömerttirler.

Hepimiz; gerek deneyimlerini ve bilgilerini gerekse zenginliklerini ve becerilerini daima saklayan, paylaşmayan insanlarla çalışmışızdır. Bu tip insanlar; size, işinizi yapmanız için ihtiyacınız olan herşeye erişim sağlarlarsa, onlardan daha fazla parlayacağınızı düşünür ve bu durumdan korkuyorlarmış gibi davranırlar. Özgün insanlar ise, tanıdıkları kişileri, bilgi birikimlerini, deneyimlerini, erişebildikleri kaynakları paylaşma konusunda her zaman cömerttiler. Gerçek birer takım oyuncusudurlar. Kendilerinden her zaman emin oldukları için de, sizin başarınızın onları kötü göstereceğini asla düşünmezler. Hatta sizin başarınızın, kendilerinin de başarısı olduğuna inanırlar.

5.Herkese saygılı davranırlar.

Büyük müşterilerinden işyerlerinde içecek servisini yapan görevliye kadar herkese her zaman kibar ve saygılı davranırlar. Çünkü, kimseden daha değerli olduklarını düşünmezler.

6.Maddiyatla motive olmazlar.

Özgün insanlar, iyi hissetmek için süslü-püslü, parlak eşyalara ihtiyaç duymazlar. Statülerini göstermek için son model ve pahalı eşyalar kullanmayı doğru bulmazlar. Onlara göre hayatı zenginleştiren daha basit şeylerdir. Arkadaşları, aileleri ve hayatta bir amaçlarının olması onları mutlu eder.

dream inspire courage

7.Güvenilirdirler.

İnsanlar, özgün kişilerin çekim alanlarına girerler çünkü onlara güvenebileceklerini bilirler. Gerçekten kim olduğunu ve nasıl hissettiğini bilmediğiniz bir insanı sevmek çok güçtür. Oysa özgün insanların “demek istedikleri” ile dedikleri aynıdır, tutarlıdırlar. Ayrıca verdikleri sözleri tutarlar.

8.Vurdumduymazdırlar.

Özgün insanların oldukça güçlü bir benlik algıları vardır. İnsanların, düşüncelerini eleştirmelerini asla kişisel bir saldırı olarak görmezler. Onlar için; anlamadan, dinlemeden yargıda bulunmanın, gereksiz yere üzerine alınmanın ve intikam almak için entrika çevirmenin bir manası yoktur. Olumsuz ve yapıcı eleştirileri de objektif bir şekilde değerlendirirler, dikkate alırlar ve hemen pratiğe dökerler.

9.Telefonlarını kendilerinden uzakta tutarlar.

Hiçbir şey bir insanı, tam da muhabbetin ortasında gelen bir mesaj ya da ikide bir telefona hızlıca atılan bir bakış kadar rahatsız edemez herhalde. Özgün insanlar muhabbet ederlerken tüm enerjilerini muhabbet üzerine yoğunlaştırırlar. Böylece sohbetler daha eğlenceli ve verimli olur. Ayak üstü kısa bir muhabbet etmek için insanlara mekanik bir şekilde yaklaşırsanız ve bunu bir de telefonunuza bağımlı bir halde yaparsanız, onların, sizi ilgi cekici bulmalarını engellemiş olursunuz. Özgün insanlar, günlük kısa diyaloglarında bile bir derinliğe ulaşabilir ve karşılarındakilerle bağ kurabilirler.

10.Egolarıyla hareket etmezler.

Özgün insanlar, egoları doğrultusunda karar almaz ve hareket etmezler. Çünkü, kendilerini iyi hissetmeleri için başkalarının onları beğenmelerine ve onaylamalarına ihtiyaçları yoktur. Aynı şekilde, ilgi odağı olmak ve övgü almak için de çabalamazlar. “Heey, bana bakın!” demezler, sadece ne yapılması gerekiyorsa onu yaparlar.

11. Riyakar değildirler.

Özgün insanlar başkalarına tavsiye ettikleri, öğütledikleri şeyleri önce kendileri yaparlar. Yani; dediklerinin tersini yapmazlar, tutarlıdırlar. Tabii bu büyük ölçüde, kendilerinin farkında (özfarkındalık) olmalarından kaynaklanmaktadır. Bir çok ikiyüzlü insan hatalarının farkında değildirler ve zayıf yönlerini asla görmezler. Diğer taraftan özgün insanlar ise, önce kendi eksikliklerinin, problemlerinin üstesinden gelmeye çalışırlar. Çünkü kendilerinin farkındadırlar.

accomplishment

12. Böbürlenmezler.

Sürekli kendinden ve başarılarından bahsetmeden durmayan insanlarla hepimiz çalışmışızdır eminim. Peki, ‘neden’ diye merak ettiniz mi hiç? Evet, bu tarz insanlar çok atıp tutarlar, övünürler ve böbürlenirler. Çünkü kendilerini güvensiz hissederler ve başarılarından bahsetmezlerse hiç kimsenin ilgisini çekememekten endişe ederler. Özgün insanlar ise övünmezler. Çünkü kendilerinden ve başarılarından emindirler.


Sizce özgün insanlar başka hangi özelliklere sahipler? Siz özgün bir insan mısınız? Çevrenizdekiler özgün mü?

Hep birlikte biraz düşünelim…

İrem Devseren

author_3

Yemek diye hayal ürünlerini paylaşan bir blogger; mutlulukların ve sevginin paylaşıldıkça çoğalacağına inanan bir hayalci; kuzukafalının tombiği, felsefeye meraklı, doğuştan küt saçlı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir