Ruhsal Olarak Güçlü İnsanların 11 Özelliği

“Ruhsal Olarak Güçlü İnsanların 11 Özelliği” yazısı, huffingtonpost.com sitesinden Türkçeleştirilmiştir.


Zihnen ve ruhen güçlü olmak; doğuştan gelen bir özellik değil, tamamen bir tercih ve disiplin işidir.

Hepimiz hayatımızda, ruhsal dayanıklılığımızın test edildiği kritik zamanlar, kırılma noktaları yaşamışızdır. Bu, anlaşması zor bir arkadaş ya da çalışması zor bir iş arkadaşı da olabilir, gelecegi olmayan bir iş ya da düşe kalka giden bir ilişki de.

Her türlü sorunla başa çıkmak istiyorsanız; güçlü olmalı, olaylara başka açılardan da bakabilmeli, kararlı bir şekilde harekete geçmeli, aksiyon almalısınız.

Kolay görünüyor değil mi? Sonuçta hepimiz iyi arkadaşlara, iyi işlere ve iyi ilişkilere sahip olmak isteriz.

Ama maalesef o kadar da kolay değil.

Özellikle kendinizi kapana sıkışmış hissettiğiniz zamanlarda, ruhsal olarak güçlü olmak gerçekten çok zordur.   Ezberleri bozarak hareket etme, ekstra cesaret gerektiren kararlar alma, gözü pek ve yürekli olma, sadece ruhsal olarak güçlü olan insanların özellikleridir. Başkalarının aşılamaz olarak gördükleri engelleri, onlar, üstesinden gelinebilecek sıradan sorunlar, zorluklar olarak görürler.

1914 yılında Thomas Edison’un fabrikasının yanıp kül olması, eşi benzeri olmayan ürünlerinin (prototiplerinin) telef olmasına ve 23 milyon USD’lık zarara neden olmuştu. Ancak tüm bu olanlara karşı Edison’un basit bir cevabı vardı:

Tanrı’ya şükürler olsun ki tüm hatalarımız yandı ve yok oldu. Artık daha zinde bir şekilde en baştan başlayabilirim.

Edison’un tepkisi, ruhsal dayanıklılığa somut bir örnektir. En umutsuz zamanda bile o, firsatları görüyor ve hemen aksiyon alıyordu.

Ruhsal dayanıklılığınızı artırmak için geliştirebileceğiniz alışkanlıklar vardır. Aslında bunlar, ruhsal olarak güçlü olan insanların karakteristik özellikleridir.

1. Duygusal zekaları yüksektir.

Duygusal zeka, ruhsal dayanıklılığın mihenk taşıdır. Güçlü ve negatif duygularınızı tamamen anlayıp hazmetme ve bu duygularla yaratıcı bir şeyler yapma yeteneğiniz olmadan ruhsal olarak güçlü olamazsınız. Ruhsal dayanıklılığınızı test eden anlar, sonuçta duygusal zekanızı da test eder.(Emotional Intelligence-EQ)

Değişmeyen, sabit IQ’nun aksine EQ esnektir, biraz kavrama gücü ve çabayla geliştirilebilir. En iyi sanatçıların %90’ının yüksek EQ’ya sahip olması ve yüksek EQ’lu insanların düşük EQ’lu olanlardan yıllık ortalama 28.000 USD daha fazla kazanması şaşılacak bir durum değildir. Ne yazık ki EQ becerileri az bulunur. Talent Smart’ın 1 milyondan fazla kişi üzerinde yaptığı bir teste göre; insanların sadece %36’sı duygularını olay anında doğru olarak tanımlayabiliyorlarmış.

2. Kendilerine güvenirler.

Ruhsal olarak güçlü insanlar, Ford’un düşünce yapısının, başarıyı elde edebilmenizde güçlü bir etkisinin olduğu fikrine katılırlar. Bu fikir sadece klasik bir motive etme aracı değildir, “gerçek”tir. Melbourne Üniversitesi’nde yapılan güncel bir araştırma; kendine güveni tam olan insanların, güvenmeyenlere göre daha yüksek maaş aldığını ve daha hızlı terfi ettiğini göstermiştir.

İster yapabileceğini düşün, istersen de yapamayacağını. Her iki koşulda da haklısın.

                                                                                                                                 Henry Ford

Gercek özgüvenin – insanların kendilerine olan güvensizliklerini gizlemek için takındıkları sahte özgüvenin aksine – kendine has bir duruşu vardır.   Ruhsal olarak güçlü insanların özgüvenleri; tedirgin ve utangaç insanlara ilham verir, bu insanların bir şeyleri yapmalarına ve başarılı olmalarına vesile olur.

3. “Hayır” demesini bilirler.

California Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre; “Hayır” derken zorlanan insanlar, strese, kendini yıpratmaya ve hatta depresyona daha yatkın oluyorlarmış. Ruhsal olarak güçlü insanlar, hayır demenin sağlıklı olduğunu bilirler ve “hayır”larını açıklamak için gereken öz güvene ve sağduyuya sahiptirler.

Ruhsal olarak güçlü insanlar, “hayır” deme zamanı geldiğinde; “Sanırım yapamayacağım.” ya da “Emin değilim.” gibi cümleleri kullanmaktan kaçınırlar. Kendilerinden emin bir şekilde “hayır” derler ve bundan suçluluk duymazlar. Çünkü, yeni bir sorumluluğa ya da kesin bir karara “hayır” demenin, sahip oldukları diğer sorumlulukların yararına olacağını (onların zamanından çalmayacağı için) ve bu sorumlulukları başarıyla yerine getirmelerini sağlayacağını bilirler.

Bu tarz insanlar ayrıca, kendilerine de hayır demesini bilirler. Bu sayede kendilerini de kontrol altında tutabilirler. Duygularının esiri olmazlar ve onları zarara uğratacak fevri hareketlerden kaçınırlar.

4. Geçimsiz ve zor insanları etkisiz hale getirirler.

Zor insanlarla uğraşmak bir çok kişi için hem moral bozucu hem de yorucudur. Ruhsal olarak güçlü insanlar, duygularını kontrol altında tutarak zararlı kişilerle olan ilişkilerini yönetirler. Zararlı biriyle yüzleşmek durumunda kaldıkları zaman duruma, mantık çerçevesinde yaklaşırlar. Duygularının tanımlarlar ve öfke veya hayal kırıklıklarının kaos ortamı yaratmasına izin vermezler. Ayrıca karşılarındaki geçimsiz ve zor kişinin bakış açısını da dikkate alırlar. Böylece ortak paydada buluşur ve problemlere ortak çözümler bulabilirler.

change

5. Değişimi kabul ederler.

Ruhsal olarak güçlü insanlar esneklerdir ve değişime kolayca uyum sağlarlar. Değişim korkusunun, başarı ve mutluluklarının önündeki en büyük tehdit olduğunu bilirler.

Değişimin iyi yanını ancak onu kabul ettiğinizde görürsünüz. Eğer değişimi kabul edecek ve yarattığı fırsatlardan istifade edecekseniz, açık görüşlü olmak zorundasınız.

6. Başarısızlıklarını da kabul ederler.

Ruhsal olarak güçlü insanlar başarısızlıklarını da kabullenirler. Çünkü başarıya giden yolun başarısızlıklarla döşeli olduğunu bilirler. Hiç kimse başarısızlığı kabul etmeden gerçek başarıyı deneyimlememiştir. Hatalarınız, yanlış yolda olduğunuzu göstererek başarıya giden yolu bulmanızı sağlarlar. En önemli ve büyük ilerlemeler ve gelişmeler, genellikle en çok hüsrana uğradığınız ve kapana sıkıştığınızı hissettiğiniz zamanlarda gerçekleşir.

7. Hatalarının üzerinde durmazlar.

Ruhsal olarak güçlü insanlar, dikkatinizi yoğunlaştırdığınız şeyin duygusal durumunuzu belirlediğini bilirler. Karşı karşıya kaldığınız sorunlara çok fazla bağlanıp kalırsanız, yaşayacağınız stres ve negatif duygular performansınızı engelleyecektir. Ancak, sizin ve içinde bulunduğunuz durumun düzelmesi için alacağınız aksiyonlara odaklandığınız zaman, kişisel bir fayda yaratırsınız ve sahip olduğunuz pozitif duygularla performansınızı artırırsınız. Ruhsal olarak güçlü insanlar hataları geride bırakırlar fakat asla tamamen unutmazlar.

8. Kendilerini başkalarıyla kıyaslamazlar.

Ruhsal olarak güçlü insanlar başkalarını yargılamazlar. Kendilerini iyi hissetmek için başka insanlara hadlerini bildirmeye gerek duymazlar.

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak her şeyden önce sizin hayatınızı sınırlar. Kıskançlık ve kırgınlık en büyük enerji hırsızlarıdır. Ruhsal olarak güçlü insanlar, zamanlarını bunlarla boşa harcamazlar. Enerjilerini kıskançlık yerine, insanları takdir etmek için harcarlar. Başka insanları başarılarından dolayı takdir ettiğinizde, hem onlar hem de siz kazanırsınız.

9. Egzersiz yaparlar.

Doğu Ontario Araştrıma Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, 10 hafta boyunca haftada iki kez egzersiz yapan insanların sosyal, zihinsel ve atletik açıdan daha yetenekli olduklarını ortaya koydu. Ayrıca egzersiz yapan insanların vücutlarının ve özgüvenlerinin de daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu değişimin kaynağı ise egzersiz yaparken salgılanan endorfin hormonudur.

run

10. Uyku düzenlerine dikkat ederler.

Düzenli bir uyku, ruhsal dayanıklılığınızı artırmada çok önemli bir rol oynar. Uyuduğunuz zaman beyniniz, uyanıkken yaptığınız sinirsel aktivitenin yan ürünleri olan toksik proteinleri yok eder. Ne yazık ki beyninizin bu proteinleri tamamen yok etmesi ancak siz uyurken mümkündür. Dolayısıyla uykunuzu almadığınızda, bu toksik proteinler beyin hücrelerinizde kalırlar, sağlıklı düşünebilmenizi engellerler.

Ruhsal olaraka güçlü insanlar, uykularını alamadıklarında; otokontrol, odaklanma becerilerinin ve hafızalarının zayıflayacağını bilirler. Bu yüzden, kaliteli bir uyku onlar için birinci sıradadır.

11. İnatla pozitif olmaya devam ederler.

Kısa bir süre için de olsa haberleri izlediğinizde; bitmeyen bir savaş, vahşi saldırılar, hassas ekonomiler, iflas eden şirketler, çevresel felaketleri vb. göreceksiniz. Dünyanın hızlı bir şekilde battığını düşünmek çok da zor değil. Kim bilir? Belki de öyledir. Fakat ruhsal olarak güçlü insanlar bu konuda endişelenmezler çünkü kontrol edemeyecekleri şeylerin etkisinde kalmaz ve enerjilerini onlara harcamazlar. Bir gecede devrim yapmayı denemenin yerine enerjilerini tamamen kontrol edebildikleri iki şey üzerine yoğunlaştırırlar: dikkat ve çaba.

Sonuç olarak

Ruhsal dayanıklılık, doğuştan gelen bir özellik değildir. Dikkat ve çaba ile geliştirilebilir.


İşte, ruhsal dayanıklılığımızı artırmamız için edinmemiz gereken alışkanlıklar böyle. Elbette hepsini birden layıkıyla yapmak kolay değil. Ama bir yerden de başlamak lazım 😉 .

Sevgilerimle,

İrem Devseren

author_3

Yemek diye hayal ürünlerini paylaşan bir blogger; mutlulukların ve sevginin paylaşıldıkça çoğalacağına inanan bir hayalci; kuzukafalının tombiği, felsefeye meraklı, doğuştan küt saçlı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir