Sade

Plazadan Dünyaya olarak minimalizme olan ilgimizi ve savunuculuğumuzu sağır sultan bile duymuştur sanırım. Fiziksel ve finansal yüklerimizin bizi esir aldığını her yerde söyledik, söylemeye de devam edeceğiz. Bu konuda bize iyi gelen, uzmanlaşmış ve ilham veren blogları da takip ediyor, sizlere de tavsiye ediyoruz.

Bu noktada, benden yazılı bir itiraf gelsin :/ Aile yadigarı olarak, üzerime afiyet biraz arşivcilik var bende, yani ekibin biriktiricisi benim. Beni şahsen tanıyanlar bu huyumu gayet iyi bilirler. Fiziksel olarak biriktirdiklerim yetmiyormuş gibi, zihnimde de ‘biriktirmek’ üzerine adam tanımam. Ancak yıllar geçtikçe, bu biriktirme hali beni yormaya başladı (aslında hep yoruyordu belki de, ben ancak farkına vardım).

İnsan bu konuda okudukça ve biraz da -büyüklerin tabiriyle- yaş kemale ermeye başlayınca, hayatındaki her türlü fazlalıktan arınma hali geliyormuş demek ki… Sadeleşme konusunda bendeki soru işaretlerini başlatan ve harekete geçiren kitabı anmadan da geçmek istemem.

Bahsettiğim kitap, Begüm Başoğlu ve Ege Erim’in ortak çalışmasıyla ortaya çıkan: SADE.

Sade

Sade bir yaşam üzerine kafa yoran bu iki kadın, kendi yaşamlarındaki deneyimlerini gerçekten ‘sade’ bir dille bizlerle paylaşıyor.

… Daha az tüketmek, daha bilinçli yaşamak, isteklere ve ihtiyaçlara daha büyük bir farkındalıkla yaklaşmak isteyen herkese basit ama etkili ipuçları vermeye çalıştık. Kitabımız, moden dünyanın karmaşasında kendimizi ve dengemizi bulmak için küçük ve kullanışlı bir el feneri olsun istedik.

… Sadece gündelik hayatlarımızın değil, dünyanın gidişatı da gösteriyor ki, sorgulamadan kabul ettiğimiz doğrular, belki de sandığımız kadar doğru değil. Doğrunun ve yanlışın ötesinde, başka türlü bir şey isteyenler için temiz bir sayfa açabilmek umuduyla…

diye başlıyor kitap. Giriş cümlesi ise Antonie de Saint-Exupéry’den:

Mükemmelliğe, eklenecek bir şey kalmadığında değil, çıkarılacak bir şey kalmadığında ulaşılır.

Sadece kıyafetlerdeki ya da mutfak dolaplarındaki sadeleşme üzerine değil bu kitap. “Gardrop, Ev, Yemek, Egzersiz, İlişkiler, Para, İş Hayatı ve Teknoloji” üzerine sekiz ana başlıkta, sade yaşamak üzerine notlar bulabiliyorsunuz. Sözü geçen alanlarda sadeleşme için öncelikle sorgulamanızı sağlayan sorular sorulmuş, izlenecek adımlar sıklıkla listeler halinde verilmiş. Aynı zamanda yazarların konuyla ilgili kendi notlarını da okuyabiliyorsunuz.

‘Sade’ öyle bir kez okunup kenara atılacak kitaplardan değil bence. Üzerinden tekrar tekrar geçeceğiniz, kendi notlarınızı alacağınız, başucu kitaplarınızdan biri olacaktır diye düşünüyorum (benim öyle oldu da).

Sade yaşam konusunda yeteri kadar bilgilendiysek ve harekete geçmek üzere bir enerjiye sahip olduysak, baharın gelişiyle birlikte hep birlikte başlayabiliriz, ne dersiniz?

Zeynep Erdoğan

plazadandunyaya_profil_zeynep02_2

Yemek yapmayı ve paylaşmayı terapi olarak gören bir blogger; vizörünün arkasındayken diğer terapisinde olan bir ileri amatör; utanmasa kapının gıcırtısıyla rakseden bir “dandöz”; orta avlu’nun 35lik’i; yeğenlerinin asker arkadaşı; fil hafızalı yer-yön uzmanı.

Sade“ için 2 yorum yapılmış.

 • mavianne

  (Nisan 27, 2018 - 1:57 pm)

  kesinlikle okumalıyım
  yaş kemale erince ben de SADE leşmek gerektiğini düşünmeye başladım
  ve bu kararımı “bendeki bana yeter ” diyerek Dünya için küçük benim için kocaman bir adım atarak başladım geçen aralık ayında
  bknz. http://mavianne.blogspot.com.tr/2017/12/2018-yili-hedefinde-olmasi-gereken.html
  sevgiler

 • Zeynep Erdoğan

  (Nisan 29, 2018 - 3:31 pm)

  evet, okuduktan sonraki yorumlarını bekliyoruz sevgili Mavianne… süpersin, hemen linke de itina ile bakıyorum, sevgiler 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir