Savsaklamaya Karşı Mücadele Kılavuzu: Prokrastineyşın

Plazadan Dünyaya Ekibi olarak iş-özel hayat dengesi, işte mutluluk, daha mutlu yaşamak gibi konularda zaman zaman beylik laflar etsek de aslında birçok konuda bizim de öğrenme sürecimiz devam ediyor. Bu anlamıyla aslında hep birlikte güzel ve biraz da çetrefilli bir yoldayız. Zaman zaman tökezlesek de, bunun geçici bir durum olduğunu kendimize hatırlatıyoruz; hatırlattıkça da elimizden geldiğince sizlerle paylaşıyoruz. “Terzi kendi söküğünü dikemez.” demişler ama biz elimizde iğne-iplikle söküğün başındayız.

Daha fazla ne yapabilirim, bu konuda neler okuyabilirim diye düşünürken, sosyal medyada bir kitap önüme geldi (hangi hesapta gördüğümü de hatırlayamadım). Timothy A. Pychyl tarafından kaleme alınan, Onur Öztürk tarafından çevrilen ve Metropolis’ten yayınlanan “Prokrastineyşın”.

Prokrastineyşın

Kitap kapağında yazdığı haliyle;

Başlanıp bitirilmesi gereken işleri inatla erteleme, savsaklama ve oturup çalışmak yerine ıvır zıvır şeylerle oyalanma alışkanlığıyla mücadele kılavuzu.

Peki kelime anlamı nedir diye sorarsanız, iç kapakta bu sorunuza hemencik yanıt buluyorsunuz.

procastination /prokastineyşın/ i. Erteleme, oyalanma, ağırdan alma, sürüncemede bırakma, geciktirme, savsaklama.

Birbirini tamamlayan 10 bölümden oluşan kitabın Giriş bölümünde ilk paragrafta;

Eğer bu kitabı okuyorsanız, büyük olasılıkla savsaklama alışkanlığınız canınızı sıkıyordur. Hatta tam olarak şu an yapmanız gereken bir işi savsakladığınız için bu kitabı okuyor olabilirsiniz de. Siz başka birtakım işlerden kaçıyorsunuz ve ben de o birtakım işleri yapmayarak geçirdiğiniz zamanı değerli hale getirmek istiyorum.

Yazısıyla karşılaşınca kitabı elden bırakamadım. Zaten kitap az sayfa sayısıyla (bu konuya dair açıklamayı yazar kitap içinde yapıyor) her daim taşıyabileceğiniz türden .

Prokrastineyşın- Park
Bahar geldi, kitabı parklarda okuma vakti- Erteleme !

40’lı yaşlara girdiğim bu günlerde zamanın değeri daha da bir önem kazanmaya başladı sanki. Tam da bu noktada bir çok soruma cevap olmaya başladı kitap. Daha doğrusu kendi yolumu bulmam için doğru sorular sormamı/ kendi farkındalığımı artırmamı sağladı. Sağlamaya da devam edecek gibi, zira başucu kitaplarımdan biri oldu. Aralarda dönüp okuyacağım, her okuyuşta farklı bir cümlesinin altını çizileceklerimden biri yani.

Zeynep Erdoğan

plazadandunyaya_profil_zeynep02_2

Yemek yapmayı ve paylaşmayı terapi olarak gören bir blogger; vizörünün arkasındayken diğer terapisinde olan bir ileri amatör; utanmasa kapının gıcırtısıyla rakseden bir “dandöz”; orta avlu’nun 35lik’i; yeğenlerinin asker arkadaşı; fil hafızalı yer-yön uzmanı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir