Sevmediğiniz İnsanlarla Çalışmanın 5 Kuralı

“Sevmediğiniz İnsanlarla Çalışmanın 5 Kuralı” yazısı, huffingtonpost.com sitesinden Türkçeleştirilmiştir.


Her iş için geçerli ve kesin olan tek bir şey var: İş yaptığınız, birlikte çalıştığınız her insan size benzemek ya da sizi sevmek zorunda değil. Bu insanlar; iş ortaklarınızdan biri, bir yatırımcı, pazarlamacı hatta en iyi müşteriniz bile olabilir. Ben de bir danışman olarak, bir çok iş insanının ortak hedeflerini gerçekleştirmeye çalışırken bu farklıkları aynı noktada birleştirmeye ihtiyaç duyduklarına şahit oldum.

Birbiriyle geçinemeyen insanlar nedeniyle sonu felaket olan işletmelerin hikayelerini hepimiz duymuşuzdur. Bunların en efsanesi; Steve Jobs ve John Sculley arasındaki anlaşmazlıklar sonucunda yaşananlardır herhalde.

pexels-photo-459719

Giderek globalleşen bu iş dünyasında hepimiz, farklı kültürlerden, dinlerden, politik görüşlerden insanlarla olduğu kadar farklı nesil ve cinsiyette olan insanlarla da birlikte çalışmayı ve yaşamayı  öğrenmek zorundayız. Çalışan veya girişimci olarak kariyerinizdeki başarıya ulaşabilmek için, farklı insanlardan oluşan çeşitli ekipleri yönetebilmeniz gerekir.

Bu sorunlardan, tanınmış bir pazarlama ve iletişim uzmanı olan Kelly McDonald’ın “How to Work With and Lead People Not Like You” (Size Benzemeyen İnsanlarla Birlikte Çalışmak ve Onları Yönetebilmek) isimli yeni kitabında da bahsedildiğini görmek beni çok mutlu etti. Kelly, gerek hoşlanmadığınız insanlarla iletişim kurabilmeniz, gerekse kültürel, dini, politik gibi bir çok engelin üstesinden gelebilmeniz için bir dizi strateji öneriyor.

1.Onların, bilerek geçimsiz olmaya çalışmadıklarını kabul edin.

Yeni bir işe başlarken ya da mevcut işinizi yönetirken çalışmak zorunda olduğunuz bu tarz insanların çoğu, aslında oldukları gibi davranıyorlar. Ve bu davranışlarının; yetiştirilme şekillerinin, etkisi altında kaldıkları kültürlerin ve eski işyerlerinde tecrübe ettikleri farklı dinamiklerin bir sonucu olduğunu söyleyebiliriz. Sonuç olarak, duygularınızın iletişiminizi etkilemesine izin vermeyin.

2.Onları değiştirmeye çalışmayın, kibar ve diplomatik olun.

İnsanlar ancak kendileri isterse değişirler, siz onları değiştiremezsiniz. İşinize veya size karşı tutumları ne olursa olsun; pozitif olun, profesyonelliğinizi koruyun, başka insanlara da her zaman nezaket ve saygıyla yaklaşın. Böyle insanlarla aranızdaki gerilimin yükselmesine izin vermeyin. Bu tutumunuzdan dolayı tansiyonunuz ve ruh sağlığınız size minnettar kalacaktır.

3.Herkesten, sizin gibi düşünmesini beklemeyin.

İş hayatında herkesin farklı geçmişleri ve deneyimleri vardır. Dolayısıyla onlardan, davranışlarının ve görüşlerinin her zaman sizinkilerle uyumlu olmasını beklemeyin. İş hayatında kesin doğru ve kesin yanlış dediğimiz çok az şey vardır. Bu yüzden, farklı bakış açıları ile karşılaşabileceğinizi unutmayın ve kimsenin sizi sinirlendirmesine izin vermeyin.

pexels-photo-398532

4.Elinizdeki işe ve sonuç almaya odaklanın.

Siz işinizi yapmak için oradasınız, keza birlikte çalışmaktan hoşlanmadığınız insanlar da öyle. Başarılı iş ilişkileri kurabilmek için illa birlikte çalıştığınız insanları sevmek zorunda değilsiniz.  Peşinden koştuğunuz işlerin sonucuna ve hem sizin hem de meslektaşınızın başarılı olmak için neye ihtiyacınız olduğuna odaklanın. Başarı; işbirliği, saygı, problem çözebilme ve birlikte çalışabilme ile ilgilidir.

5.Anlaşamadığınız konusunda hem fikir olun ancak yargılayıcı olmayın.

“Farklı düşünüyorum.” demek ne yargılayıcı ne de kavgacı bir ifadedir. Ayrıca; tartışmayı kazanmaya veya karşınızdaki insanları, görüşlerini değiştirmeleri konusunda ikna etmeye çalıştığınız anlamına da gelmez. Böyle bir tavır; gerilimi dağıtır ve iş arkadaşlarınızla aranızda yapıcı iletişim kurmanızı sağlar. Dolayısıyla, birlikte daha verimli çalışabilirsiniz.

Her durumda pozitif olmanız ve işinizi yapmanız için gösterdiğiniz gayreti ve hevesi devam ettirebilmeniz çok önemli. İnsanlar olumsuzluklardan uzak durma, pozitifliğe de yakın olma eğilimindedirler. Ayrıca pozitif olmak, sağlığınızı olumlu yönde etkiler ve ömrünüzü uzatır.

Bir işiniz ve ilerlemeniz gereken bir kariyer yolu olduğunu unutmayın. Uzmanlar,  farklı değerlerde ve farklı bakış açılarına sahip insanların birlikte çalışmasının; daha iyi karar ve sonuç almalarını-dolayısıyla da iş fırsatlarının, karın ve memnuniyetin artmasını-  sağlayacağına inanmaktadırlar.

Sonuçta, farklılıklar hiçbir zaman ortadan kalkmıyor.  Siz, onunla başa çıkmayı öğrenin ve o hep olmak istediğiniz yönetici olun.


Hayatımız boyunca etrafımızda hep sevdiğimiz, bize benzeyen insanlar olmayacak.  Elbette çok yakın çevremizin; sevdiğimiz, anlaşabildiğimiz, birlikte olmaktan keyif aldığımız insanlardan oluşmasını sağlayabiliriz. Ancak, mahallemizde, oturduğumuz apartmanda ya da sitede, işimizde, gittiğimiz spor salonunda, üyesi olduğumuz derneklerde kısacası yaşadığımız şehirde, ülkede bunu sağlamak kolay değil hatta bence gerekli de değil. 

Dinleri, dilleri, ırkları, hayat görüşleri farklı insanların birbirlerini besleyerek mutlu mesut yaşayabileceğine inanıyorum. Yeter ki, hoşgörü ve saygı olsun…

Sevgilerimle,

 

 

İrem Devseren

author_3

Yemek diye hayal ürünlerini paylaşan bir blogger; mutlulukların ve sevginin paylaşıldıkça çoğalacağına inanan bir hayalci; kuzukafalının tombiği, felsefeye meraklı, doğuştan küt saçlı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir