Stephen Hawking’den Bize Kalan 10 İlham…

Bugün güne Nobel ödüllü biliminsanı Stephen Hawking’in ölüm haberi ile başladık. ALS hastalığı nedeniyle 76 yıllık hayatının neredeyse 50 yılını vücudunu hareket ettiremeden, özel bir bilgisayar sayesinde iletişim kurarak geçirmiş, yaptığı buluşlarla ve gelecek öngörüleriyle bilim dünyasında önemli bir yer kazanmıştı. Özellikle “big bang”(Evreni ve zamanı yarattığı varsayılan büyük patlama) teorisi ve öncesi ile ilgili düşüncelerinin Tanrı’nın varlığını kanıtlayıp kanıtlamadığı konusundaki tartışmalar (ki üzgünüm, kendisi Tanrı’nın varlığına inanmadığını bir çok kez belirtmiş.) sebebiyle de, biz bilim dışı kişiler tarafından da bilinen ve takip edilen bir biliminsanı haline gelmişti.

Bilimsel çalışmalarını anlayacak ve yorumlayacak bilgiye sahip değilim ama bazı sözlerinin hayatımıza tuttuğu ışık için de kendisine ayrıca teşekkür borçlu olduğumuzu düşünüyorum.

stephenHawking

Stephen Hawking’den 1. İlham

“Hayatım boyunca büyük sorularla yüzleşmekten zevk aldım ve onlara bilimsel yanıtlar vermeye çabaladım. Belki de bu yüzden fizik üzerine yazdığım kitaplarla, Madonna’nın seks üzerine yazdığı kitaplardan daha çok kitap sattım.”

Stephen Hawking’den 2. İlham

“Önemli olan bedeninizdeki engeller değil, kafanızdaki tembelliklerdir.”

Stephen Hawking’den 3. İlham

“Birisi bir daha size hata yapmanızdan şikayetçi olursa, ona bunun iyi bir şey olabileceğini söyleyin. ‘Ne sen, ne ben hatasız bir şekilde varoluruz.’ deyin.”

Stephen Hawking’den 4. İlham

“Bir kurbanın, eğer ki istiyorsa, kendi yaşamına son verme hakkı olmalıdır. Ancak bence bu büyük bir hatadır. Yaşam ne kadar kötü gözükürse gözüksün, her zaman yapabileceğiniz bir şeyler vardır. Mutlaka başarabileceğiniz bir şeyler vardır. Yaşamın olduğu yerde, umut da vardır.”

stephenHawking3

Stephen Hawking’den 5. İlham

“Bir, ayaklarınız altına değil, yıldızlara bakmayı unutmayın. İki, çalışmayı asla bırakmayın. Çalışmak size bir anlam ve amaç verir, bunlarsız bir hayat boştur. Üç, eğer aşkı bulacak kadar şanslıysanız, onun da olduğunu hatırlayın ve başınızdan atmayın.”

Stephen Hawking’den 6. İlham

“Bilginin en büyük düşmanı bilgisizlik değil, bildiğini zannetmektir.”

Stephen Hawking’den 7. İlham

“Sessiz insanlar en gürültülü zihinlere sahiptir.”

Stephen Hawking’den 8. İlham

“Her şeyin önceden belirlenmiş olduğunu, yapacak bir şeyin olmadığını iddia eden insanların bile, karşıdan karşıya geçerken sağına ve sollarına baktıklarını farkettim.”

Stephen Hawking’den 9. İlham

“Zeka denen şey, değişikliklere uyum sağlama becerisidir.”

Stephen Hawking’den 10. İlham

“Evrenin bir çok sırrını çözdüm ama Donald Trump’ın popülaritesinin sırrını çözemedim. ” 😀 😀 😀

Işıklar içinde uyusun.

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir