“Süper” Yöneticilerin 10 Özelliği :)

“Süper Yöneticilerin 10 Özelliği” yazısı, huffingtonpost.com sitesinden Türkçeleştirilmiştir.


Eğer herkesin kayıtsız şartsız inandığı, takip ettiği ve çalışmak istediği bir yönetici olmak istiyorsanız, önce sempatik biri olmak zorundasınız. Muhteşem bir vizyona sahip olan zalim ve huysuz yöneticiler, insanlara bir süreliğine emir verebilirler ancak bu asla uzun sürmez.

Küçük kitlelerle konuşurken, genellikle onlardan, şimdiye kadar çalıştıkları en iyi ve en kötü yöneticileri tarif etmelerini isterim. Bunun sonucunda hep şunu farkettim: insanlar, yöneticilerinin doğuştan gelen karakter özelliklerini göz ardı ediyorlar (zeka, dışa dönüklük, cazibe gibi) onun yerine, tamamiyle yöneticilerinin kontrolü altında olan ulaşılabilirlik, tevazu, pozitiflik gibi özelliklere odaklanıyorlar.

Bu ve bunun gibi başka kelimeler, duygusal zekası yüksek olan bir yöneticiyi tanımlıyor aslında. 1 milyondan fazla insan üzerinde yapılan bir “Talent Smart” araştırmasına göre, bu özelliklere sahip kişiler, hem daha sempatik hem de işlerinde daha iyiler, daha üstün performans gösteriyorlar.

Daha çok sevilen bir yönetici olmak, duygusal zekanızı (EQ) ustaca kullanabilmenizle ilgilidir, yani tamamen sizin elinizde, kontrolünüzdedir. IQ gibi doğuştan ve değişmez özelliklerin aksine EQ, esnektir ve biraz çabayla geliştirilebilir.

Ve işte; duygusal zekada usta olan yöneticilerin, daha çok sevilmelerini sağlayan 10 örnek davranış!

1.Kişisel ilişkiler kurarlar.

Çok sevilen, “süper” yöneticiler; kalabalık bir odada bile, sanki odadaki tek ve en önemli insan sizmişsiniz ve sizinle birebir bir görüşme yapıyormuş gibi hissetmenizi sağlarlar. Bu tip yöneticiler, insanlarla, kişisel ve duygusal seviyede iletişim kurarlar. Karşılarında kanlı-canlı ve duyguları olan bir insan olduğunu asla unutmazlar.

2.Ulaşılabilir ve cana yakındırlar.

“Süper” yöneticiler, herkesin -mevkiye veya güce bakmasızın- zamanlarına ve ilgilerine layık olduklarına samimiyetle inanırlar. Herkese değerli olduklarını hissettirirler çünkü herkesin gerçekten değerli olduğuna inanırlar.

3.Alçak gönüllüdürler.

Sevimliliği, çok az şey “kibir” kadar çabuk öldürür. “Süper” yöneticiler, asla sizden daha üstünlermiş gibi davranmazlar çünkü sizden daha üstün olduklarını düşünmezler. Prestij kaynağı olmak yerine, yöneticilik pozisyonlarını, çalışanlarına hizmet etmek amaçlı sahip oldukları “ilave bir sorumluluk “olarak görürler.

Man Having Be Happy Sticky Note on Forehead During Office Break Time

4.Pozitiftirler.

“Süper” yöneticiler, pozitif görünümlerini her zaman korurlar. Yönetim kuruluna sunum yapmazlar, onlarla vizyonlarını ve fikirlerini paylaşırlar. Rutin şirket turu yapmazlar, çalışanları ziyaret eder ve onlarla birebir görüşürler. Diyet yapmazlar, sağlıklı beslenirler. Olumsuz durumlarda bile, gelecek için umutlarını asla kaybetmezler. Her zaman, yarının bugünden daha iyi olacağına inanırlar.

5.Dengelidirler.

Başarılarını da başarısızlıklarını da doğal karşılarlar, üstünde durmazlar. Başarılarının tadını çıkarırlar ama akıllarını başlarından almasına izin vermezler, böbürlenmezler. Başarısızlıklarını, daha fazla batmadan, rahatlıkla kabullenirler. Her iki durumda da edindikleri tecrübeyle yollarına devam ederler.

6.Cömerttirler.

Hepimiz, gerek deneyimlerini, bilgilerini gerekse zenginliklerini ve becerilerini daima saklayan, paylaşmayan insanlarla çalışmışızdır. Bu tip insanlar; size, işinizi yapmanız için ihtiyacınız olan herşeye erişim sağlarlarsa, onlardan daha fazla parlayacağınızı düşünür ve bu durumdan korkuyorlarmış gibi davranırlar. “Süper” yöneticiler ise, tanıdıkları kişileri, bilgi birikimlerini, deneyimlerini, erişebildikleri kaynakları paylaşma konusunda her zaman cömerttiler. Sizden, işinizi iyi yapmanızı isterler çünkü bunun bir yönetici olarak kendilerinin görevi olduğunu bilirler. Kendilerinden her zaman emin oldukları için de, sizin başarınızın onları kötü göstereceğini asla düşünmezler. Sizin başarınızın, kendilerinin başarısı olduğuna inanırlar.

7.Dürüsttürler.

“Süper” yöneticiler, sadece sözleriyle değil hareketleriyle de güven ve hayranlık uyandırırlar. Bir çok yönetici, dürüstlüğün kendileri için çok önemli olduğunu söyler ama gerçekten dürüst olan “Süper” yöneticilerin söyledikleri ile yaptıkları aynıdır.

8.İnsanları çok iyi tanırlar.

Sözsüz iletişim, genellikle konuşmadan daha önemli ve etkilidir. Bunu bilen “Süper” yöneticiler de, insanların davranışlarını çok iyi bir şekilde tahlil edebilirler. Tabiri caizse insanları gözünden tanırlar. İnsanların neyi olduğunu anlamak için, yüz ifadelerine, beden dillerine ve seslerinin tonuna dikkat ederler. Baska bir deyişle; toplumsal farkındalıkları ve duygusal zekaları çok yüksektir.

People hangout together at coffee shop

9.İnsanların potansiyeline değer verirler.

Robert Brault, “Karizma insanlara kendini sevdirmekten ziyade insanların sizin yanınızdayken kendilerini sevmesidir.” demiştir. “Süper” yöneticiler, insanların en iyi özelliklerini görmekle kalmaz aynı zamanda bunu herkesin gördüğünden de emin olurlar. İnsanların yeteneklerini, çevrelerinde yayarak onların farkedilmelerini sağlarlar. Böylece bu insanlar, hem kendilerini hem de işlerini geliştirebilirler.

10.Her zaman bir fikileri vardır.

 Sadece karizma, insanların dikkatini çeker. Ve bir kere dikkatlerini çektiniz mi de, onlara anlatacak bir şeylerinizin olması gerekir.
Daniel Quinn

“Süper” yöneticiler, sahip oldukları bilginin ve uzmanlıklarının, çalışanların başarısı için çok önemli olduğunu bilirler. Bu nedenle, fikirlerini paylaşmak için devamlı insanlarla iletişimde halindedirler. Ancak tabii ki bu iletişimi “yüzeysel konuşmalar” şeklinde kurmazlar. Bu tarz yöneticiler, kendilerini şişirmezler veya olmadıkları biri gibi davranmazlar çünkü buna ihtiyaçları yoktur. Her zaman bir fikirleri vardır ve bunu insanlarla paylaşmaktan çekinmezler.

Sonuç olarak…

Sempatiklik doğuştan gelen bir özellik değildir, profesyonel başarınızda kritik öneme sahip olan “elde edilebilir yeteneklerinizin” sonucu oluşur. Ve diğer profesyonel beceriler gibi, siz de sempatik olan insanları inceleyebilir, onların davranışlarını kopyalayabilir ve kendinize göre uyarlayabilirsiniz. Hadi bu on stratejiyi hemen denemeye başlayın ve sempatiklik seviyenizin nasıl arttığını, nasıl  “süper” bir yönetici olduğunuzu görün!


Bu 10 örnek davranışın; sadece “süper”  yöneticilerin değil, “iyi” insanların da başlıca özellikleri olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla asıl önemli olan,  özde iyi ve erdemli bir insan olabilmektir.

Sevgilerimle,

İrem Devseren

author_3

Yemek diye hayal ürünlerini paylaşan bir blogger; mutlulukların ve sevginin paylaşıldıkça çoğalacağına inanan bir hayalci; kuzukafalının tombiği, felsefeye meraklı, doğuştan küt saçlı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir