T-İnsan: Geleceğin Başarılı İnsan Modeli

Türkiye’deki ilk kadın, dünyadaki en etkili 100 meslektaşı arasındaki tek Türk Fütürist olan Ufuk Tarhan, son kitabı T-İnsan‘ da diyor ki:

Geleceğinizi kendi haline bırakamazsınız! Onu başkası değil, kendiniz şekillendirmelisiniz! Ve bunu yapmak zorundasınız! Başarılı ve mutlu olmak istiyorsanız başka seçeneğiniz de yok zaten!

tinsan1
T-İnsan

Neden böyle diyor? Çünkü baş döndürücü bir hızla değişen dünyamızda, başarılı insan tanımı da değişmekte. Robotik ve genetik teknolojinin gelişim hızına bakılırsa birkaç onyılı bulmadan, bugünkü mesleklerimizi, bugünkü koşullarda yapamayacak hale geleceğiz. Gelecekte kendimize bir yer edinebilmek için edinmemiz gereken beceriler ve sahip olmamız gereken bilgiler var. Gelecek için kendimizi hazırlamamız şart.

 

tinsan2
T-İnsan

“Gelecek için nasıl bir insan olmalıyız?” sorusunun cevabını “T-İnsan” kavramı ile açıklıyor Ufuk Tarhan.  T-İnsan, Leonardo da Vinci’nin “altın oranından” da esinlenilerek yeniçağ insanının alması gereken formasyonu anlatmak için kullanılıyor. Bir konuda derinlemesine (dikey öğrenme – T’nin dik bacağı) ve her konuda az da olsa bilgi sahibi olmayı (yatay öğrenme -T’nin yatay bölümü) tanımlıyor. Kısaca bir şeyin her şeyini, her şeyin bir şeyini bilme durumu.

 

Geleceğin dünyasında başarılı olmak için yapmamız gereken hazırlıklar, ilgilenmemiz gereken kavramlar ve iş alanları, hangi anlayışların önem kazanacağı, hangilerinin bugünkü önemlerini kaybedeceği gibi soruların cevaplarını alıyorsunuz bu kitabı okuduğunuzda.

tinsan3
T-İnsan

Kitabın en sevdiğim yönlerinden biri ise bugünlerde çok karşılaştığım “kıyamet yaklaştı, dünya çok kötüye gidiyor, bir felakete doğru sürükleniyoruz tüm dünya olarak” anlayışına karşı çıkan, çaba içinde olmamız gerektiğini yadsımadan iyimser bir açıyla geleceğe bakan bir kitap olması. Böyle bir anlayışa ihtiyacımız var bence!

Her şey bir yana, sırf bu havalı kelimeleri lügatıma sokmak için bile bu kitap okurum ben arkadaş 🙂

Fütürizm, Üzgörü, Otodidakt, Screenager, Fomo, Yoyo, Singularity, Holokrasi, Filantropi…

Şaka bir yana, hepimizin geleceğe dair hayalleri, hedefleri, endişeleri var. Dolayısıyla gelecek hakkında fikir sahibi olmalı, geleceğe hazırlık yapmalıyız. Ben, şahsen, gelecek ve hatta fütürizm hakkında daha fazla okuma yapmaya karar verdim bu kitabı okuduktan sonra.

Daha zeki ya da daha güçlü olanlar değil, değişime en fazla ayak uyduranlar ayakta kalır.
Charles Darwin

NOT : Bu arada, kendi T-İnsan fotoğrafınızı oluşturup çok karizmatik fütürist bir fotoğrafınıza sahip olabiliyorsunuz. Ben kendiminkini bu yazıya yetiştiremedim maalesef. Bana ulaşınca mutlaka instagram hesabımızdan paylaşacağım. Siz de bir deneyin derim 🙂

Güncelleme: T-insan fotoğrafım elime ulaştı, siz de böyle bir fotoğrafınız olsun ister misiniz?

Kitap hakkında daha ayrıntılı bilgi isterseniz, buyurun.

İyi okumalar…

 

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir