Tutkularınızın Peşinden Koşmanız İçin 6 Neden

Hayallerimizin, tutkuyla bağlı olduğumuz şeylerin peşinde gitmek istediğimizde akıl veren, iyi niyetle nasihat eden ve tabii ki hevesimizi kıranlar çok olur. Destekçilerimizin oranı, diğerlerine oranla daha azdır.

Hayallerimize giden bu zorlu süreçte işler bazen istediğimiz gibi gitmeyebilir, umudumuzu yitirebiliriz hatta vazgeçmeyi bile düşünebiliriz. İşte böyle zamanlarda hayallerimizin peşinden gitmemizin neden önemli olduğunu hatırlamamız gerekir. 

O halde gelin bu 6 önemli nedeni birlikte hatırlayalım…

“Tutkularınızın Peşinden Koşmanız İçin 6 Neden” yazısı addicted2success sitesinden Türkçeleştirilmiştir.

***

Büyürken bize, ilerde ne olmak istersek olabileceğimizi söylerler ama büyüdükten sonra – “gerçekçi” olmadıklarını öne sürerek- tutkularımızın, hayallerimizin peşinden gitmemizin doğru olmadığını anlatırlar. (Bu ne yaman çelişki…)

Hayatımı kendi isteklerim doğrultusunda planlamaya ve yaşamaya başladığım zaman bana, “Altı ay sonra sürünerek geri döndüğünde herkes sana gülecek…” dediler. O zamandan beri ben de, kötümser, negatif ve şüpheci insanlara gülüyorum. 🙂

Dünyadaki en muhteşem tecrübe; gerçekten ilgi duyduğunuz, kanınızı kaynatan, sizi bir gün önce yaptıklarınızdan daha fazlasını yapmanız için motive eden bir hedef doğrultusunda çalışmaktır. Eğer siz hayallerinizin peşinden koşup onları gerçekleştirmezseniz, başkaları bunu sizin yerinize yapar.

İşte size; yaşı kaç olursa olsun her kadın ve erkeğin tutkularının ve hayallerinin peşinden gitmelerinin gerekli olduğunun 6 nedeni:

1. Amacınızın netlik kazanmasını sağlar.

Bugün içinde yaşadığımız dünyada, bizi oyalayan ve dikkatimizi gerçekten önemli olan seylere vermemiz engelleyen ciddi bir problem var. Televizyon, sosyal medya, posta kutumuz, arkadaşlarımız, ailemiz, hepsi bizden bir parça istiyor. Ancak bizden sadece bir tane var ve bizim de günde sadece 24 saatimiz var.

Herhangi bir şeye yetmek için gerekli olan bütün ilgiyi, dikkati ona vermemiz mümkün değil. Siz de tutkularınızın peşinden koşarken daha katı olun ve hedefinize kitlenin ki, dikkatinizi dağıtan şeyler uçup gitsin. Bütün dikkatinizi vereceğiniz şeyler, direkt olarak hayallerinizle ilgili olmalı. Bu, sınırlı bakış açısı (tünel görüşü) geliştirmenizin ve amacınızın netlik kazanmasının en hızlı yoludur. Amacınız net olduktan sonra başarı da çok uzakta değildir.

dream inspire

“Her büyük hayal, bir hayalperestle başlar. Yıldızlara ulaşıp dünyayı değiştirmek için gereken tutku, sabır ve gücün içinizde olduğunu her zaman hatırlayın. ”   Harriet Tubman

2.Tutkunuz sizi besler ve zenginleştirir.

Bu size biraz garip gelebilir. Nasıl olur da tutku gibi soyut bir kavram bizi besler ve zenginleştirir? Aslında cevabı bu oldukça basit. Bir konuda gerçekten tutkulu olduğunuzda, etrafınızdaki diğer her şey önemini yitirir. Kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum; bir haftada bitirebileceğim bir işi günde 20 saat çalışarak 2 günde bitiriyordum. Bu süre zarfında da yemek yemiyor hatta duş bile almıyordum.

Oruç tuttuğum ya da bile bile açlıktan ölmeye çalıştığım için değil elbette, sadece ikinci sıraya koyduğum bu ihtiyaçlarımı unuttuğum için. Tutkularınız sizi besler ve zenginleştirir derken; tutkularınız dışındaki her şeyin bir kenarda kaldığını ve gerekli olan neyse sadece ona odaklanmanızı sağladığını kastediyorum.

3.Eğlencelidir.

Bu eski söz hala geçerliliğini korur: “Sevdiğiniz işi yaparsanız hayatınızda bir gün bile çalışmamış olursunuz.” Tutku, göreviniz olan işinizle eylemlerinizi ayrıştırmanızı sağlar. Bu durumda, asla hiç kimse size çalışmanız gerektiğini söyleme ihtiyacı hissetmez. İşinizi yapmaktan keyif alırsınız. Kendi hayalleriniz ve tutkularınız doğrultusunda tasarladığınız bir hayata uyanmak gibisi yoktur.

4.Aşırılıklardan kaçınmanızı sağlar.

Açıkça söylemek gerekirse, hayatımızda gerekli olmayan bir sürü şey var. Giymediğimiz giysilerimiz, hiç kullanmadığımız üyeliklerimiz… Eğer birinci nedende bahsettiğim “tünel görüşü”nü oluşturabilirseniz, azın aslında daha fazla olduğunu fark edebilirsiniz.

Sahip olduğunuz eşyalar sizi tatmin etmezler. Hayatınızı dolu dolu yaşamanızı sağlayan; içinde bulunduğunuz etkinlikler, aktiviteler ve tecrübelerinizdir. Mesela, arabası hakkında konuştuğu gibi tatil anılarını anlatan birisini eminim duymamışsınızdır. Çünkü araba bir eşyadır ve önemini çok çabuk kaybedebilir ancak güzel anılar her zaman sevgiyle hatırlanır.

Eşya biriktirmek yerine tecrübe ve anı biriktirirseniz, gerçek anlamda tutkularınızın peşinden gidebilir ve bunun keyfini yaşayabilirsiniz. Bu noktada da sizi başarılı olmaktan alıkoyacak hiçbir şey olmayacak. Yaşamaya değer bir hayat tasarlayın.

less is more

5.Er ya da geç emeğinizin karşılığını alırsınız.

Her ne kadar başkaları tarafından anlaşılamasa da yapmaktan keyif aldığınız şeylerin, emeğinizin er ya da geç karşılığını alırsınız. Tutkunuzu işinize yansıttığınız zaman, dünyanın da bunu farketmekten başka seçeneği kalmaz.

Eğer bir fırıncıysanız, dünyanın en iyi ekmeğini yapın. Eğer bir blog yazarıysanız, en muhteşem blogu yaratın. Eğer bir kaya tırmanıcısıysanız insanlara korkularını yenmeyi ve dağlara tırmanmayı öğretin. Yapabileceklerinizin sınırı yoktur ve bir kere bir konuda uzmanlaşmayı başardığınız zaman, dünya size tüm yolları açacaktır.

6.Dünya sizin bilgeliğinizi, aklınızı kabullenecek.

Aslında bu biraz benim için kişisel bir neden ama yine de doğru. İlk defa hayallerinizin, tutkularınızın peşinden gitmeye karar verdiğiniz zaman etrafınızdaki bir çok kişi size, bunu yapmamanız gerektiğini söyleyecek. Geri dönüşünün (maddi ve manevi) olup olmayacağı belli olmayan bir hobi için hayatınızı ve geleceğinizi riske atmamanızı söyleyecekler.

Sizinle kavga edecekler, cesaretinizi kıracaklar ve hatta dalga geçecekler. Eğer tutkunuz gerçek ve çok güçlüyse, hayali ya da gerçek hiçbir şey sizi hayallerinize ulaşmaktan alıkoyamaz. Sonunda doğruluğunuzu kanıtlamış olacaksınız, sizinle aynı fikirde olmayan negatif insanlar da en sadık destekçileriniz olacak ve yeni bir insan türü dikkatinizi çekmeye başlayacak, nefret edenler.

“Kan akışınızı hızlandıran her şey, büyük olasılıkla yapmaya değerdir. ”  Hunter S. Thompson

Sonuç olarak

Tutku, kutsal bir güç tarafından bize verilen bir şeydir. Sadece iki seçeneğimiz vardır; ya sonuna kadar tutkularımızın peşinden gideceğiz ve sonunda inanılmaz başarılar elde edeceğiz ya da tutkularımızın, üzerine su dökülmüş bir ateş gibi sönmesine izin vereceğiz. Sonuçta karar sizin. Ama ben hayalleriniz için mücadele etmenizi ve bu süreçte de dünyayı muhteşem bir yer haline getirmenizi içtenlikle umut ediyorum.

 

İrem Devseren

author_3

Yemek diye hayal ürünlerini paylaşan bir blogger; mutlulukların ve sevginin paylaşıldıkça çoğalacağına inanan bir hayalci; kuzukafalının tombiği, felsefeye meraklı, doğuştan küt saçlı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir