Hobisinden Para Kazanmak İsteyenlere Kariyer Değiştirme İçin 5 Öneri

Biz, üçümüz de dayanamayacağımız noktada “yandım Allah” diyerek işlerimizden ayrıldık ya da ayrılmak zorunda kaldık. Yani üçümüzün de kariyer değiştirme öncesi planlama yapma şansı olmadı. Ama şimdiki aklımız olsa yine plazadan kaçardık ama kaçarken bazı şeyleri yapmış olurduk.

Bu yazıyı nette gezinirken buldum ama aslında kendi ekleyeceğimiz öneriler de var, bunu da bir başka yazıda sunmak istiyoruz.

Şimdilik…

“Hobisinden Para Kazanmak İsteyenlere Kariyer Değiştirme İçin 5 Öneri” yazısı  How Stuff Works sitesinden Türkçeleştirilmiştir.

***

Yapmayı en çok sevdiğin aktivite ne? Örgü örmek? Dikiş dikmek? Film izlemek? Resim yapmak? Yazı yazmak? Sosyal medya? Şimdi düşün ki işini bırakmışsın ve tüm gün bunu yapıyorsun, üstüne de para alıyorsun. Boş zamanlarında yaptığı şeyi tam zamanlı bir işe dönüştürmenin hayalini kuran çok fazla insan var ama bunu gerçekleştirebilmek bolca araştırma, planlama ve eski iş hayatımızın olmazsa olmazı sıkı çalışma gerektiriyor.

Dededen zengin değilsen hiç bir hazırlık yapmadan öylece işini bırakıp kendine yeni bir kariyer inşa edemezsin. Yeni kariyerin üzerinde çalışırken de faturalarını/kiranı ödeyebilmen ve yeni işinde sana gerekecek becerilere sahip olman gerekiyor. İster kendi işini kurmayı, ister hayalindeki firmada çalışmayı düşün, bir gece yatıp, ertesi sabah rüya kariyerinde uyanamazsın.
İster kariyer değiştirmeyi düşün, ister hobini iş haline getirmeyi, baştan oldukça yıldırıcı bir iş gibi görünebilir. Ama biraz planlama ve birkaç öneriyi uygulayarak kendini, hobini yaparak bir de üstüne para alan “o aslında var olmayan” kişilerden biri olma şansın var.

 Kariyer Değiştirme İçin Öneri 5: Bir plan üzerinden hareket et !

Hayatımızda yaptığımız tüm büyük değişiklikler gibi kariyer değişikliği için de iyi bir planlama yapmak gerekir. Kendi işini yapmayı düşünüyorsan bir iş ve ödemeleri iyi planlamak, seni batmaktan koruyabilir. Bir “Z  planın” mutlaka olmalı. Aylık sabit giderlerini, bu giderleri nasıl karşılayacağını biliyor olmalısın. Bir çok girişimci için hemen kar etmek mümkün olmayacağı için bir yıllık giderin kadar parayı bir kenara koyabilirsen süper olur.

Eğer hayalin belli bir firmada çalışmak ise, o firma hakkında edinebildiğin her türlü bilgiyi edin ve kendini firmanın aradığı bir çalışan haline getirmeye çalış. İstediğin iş için edinmen gereken beceriler mi var? O konuda eğitim al ya da staj olanaklarını araştır, hangisi koşullarına uygunsa. İstediğin pozisyonu kovalamak için firmanın web sitesini sık sık ziyaret etmeyi ihmal etme. Kendini CV’ni bir karadeliğe yolluyormuş gibi hissedebilirsin ama her zaman böyle değildir, sen denemeye devam et.

değiş2

Kariyer Değiştirme İçin Öneri 4: Çevre, çevre, çevre…

Birçok iş kolunda tek önemli olan, senin kimleri tanıdığındır (ne yazık ki). Şirketteki biri sana referans olursa bir iş görüşmesi ayarlaman çok daha kolay olur, dolayısıyla girmek istediğin iş yerinden birileriyle tanışmak iyi bir fikir olabilir. Yerel iş network aktivitelerine katıl, bol bol kartvizit alışverişi yap ve mutlaka bol bol sohbet et. Hatta istediğin işi yapan biriyle tanışırsan, sana tecrübelerini anlatması için bir çay-kahve sohbetine davet edebilirsin. Yeni kariyer yolun ile ilgili çok değerli bilgiler edinebilirsin, hatta yeterince şanslı isen, bu sohbetten bir iş teklifiyle bile ayrılabilirsin. Eğer kendi işini yapmayı hayal ediyorsan yine çevre çok önemlidir. Sonuçta kendine bir müşteri portföyü oluşturmak zorundasın. Başka girişimcilerle bir destek ağı oluşturmak da çevrende zor zamanlarında yardım ya da fikir isteyebileceğin kişiler olabilmesini sağlar.
İnternet de çok değerli bir çevre kaynağıdır. Sosyal medya hesapların ve web sitenin sana hayal edemeyeceğin katkıları olabilir.

Kariyer Değiştirme İçin Öneri 3: CV’ni düzenle.

Mevcut CV’in şu anki iş alanın için son derece uygun olabilir ama kariyer değiştirme peşindeysen CV’ni tutkularına göre revize etmen gerekebilir. Örneğin teknoloji sektöründen daha yaratıcı bir sektöre geçme amacındaysan yaratıcı yönlerini ön plana çıkaran bir özgeçmiş hazırlamalısın. Buna “amaca göre özgeçmiş hazırlama” denir. Hayalindeki kariyer için gereken becerileri araştır ve ona göre bir özgeçmiş hazırla.

değiş1

Kariyer Değiştirme İçin Öneri 2: At gözlüklerini çıkar!

Hayalindeki kariyer için uygun becerilere sahip olmayabilirsin ama bu vazgeçmen gerektiği anlamına gelmez. Aynı sektörde yine seni mutlu edecek başka iş olanaklarını kovalayabilirsin. Örneğin sinemayı seviyorsan ama yönetmen olmak için gerekli teknik becerilere sahip değilsen, sinema sektöründeki sahip olduğun becerileri kullanabileceğin başka işler olabilir. Hayalindeki kariyerin sana ne vereceğini hayal ettiğini düşünmek iyi bir fikir olabilir. Belki de hayalini kurduğun şey o işin kendisi değil, o işin sana sunacaklarıdır. Örneğin, yolculuk yapmayı seviyorsan bir havayolu şirketi ya da tur acentesi için çalışmak isteyebilirsin.

Kendi işini kurmak istiyorsan işini kurarken bazı aksiliklerin üstesinden gelmek için yaratıcı yollar bulman gerekebilir. Acaba hayalindeki işini yapmaya da zaman bırakacak şekilde şu anki işini yarı zamanlı ya da freelance yapabilir misin? Gelir akışlarını çeşitlendirmek zor zamanlarda ekonomik açıdan güvende olmana yardımcı da olur.
değiş3

Kariyer Değiştirme İçin Öneri 1: Gerçekçi ol.

Hayalini kurduğun işi hali hazırda yapan kişileri bul ve onlarla konuş. Genellikle hayalini kurduğun kariyer ile bir hobiyi tam zamanlı bir çalışmaya dönüştürmenin günlük hayattaki gerçeği arasında büyük bir fark vardır.

Antikaları seviyorsan, kendi antikacı dükkanını açmayı hayal ediyor olabilirsin. Ama şunu bil ki, olay sadece harika antikaları keşfetmekten ibaret değil. Vergiler, muhasebe ve işletme lisansları ile de uğraşacaksın. Birçok kişi için hayalindeki işi yapmak için bu angaryalara değer ama yine de sen tozpembe hayallerin gözlerini kör etmediğine emin ol.

İstediğin işin günlük sorumlulukları veya o şirkette neyin nasıl yapıldığı hakkında bilgi edinmeye çalış. Herhangi bir işin görünen yüzü birçok kişiye eğlenceli gelir ama potansiyel yeni çalışma ortamını net bir şekilde görmek, hayal kırıklığına uğramamanı engelleyebilir.

***

Hayalindeki kariyer sana altın tepside sunulmuyor. Mutlaka plan, çaba, bazen hayal kırıklığı, bazı zorluklar da bu yolculukta sana eşlik edecek, buna hazırlıklı ol. Unutma, bedava peynir ancak fare kapanında olur.

Sevgiler 🙂

 

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Hobisinden Para Kazanmak İsteyenlere Kariyer Değiştirme İçin 5 Öneri“ için 4 yorum yapılmış.

 • elvan

  (Ağustos 23, 2017 - 7:22 am)

  Size yazdığım mailden sonra bu yazı… Evrenin bana bir mesajı var sanırım 🙂

  • İrem Devseren

   (Ağustos 27, 2017 - 6:47 pm)

   Evet, galiba… 🙂 Biz de senden ilham almış olabiliriz 😉

 • Turgay Aksoy

  (Ağustos 23, 2017 - 7:51 am)

  Çok güzel bir yazı. Hobiden para kazanmak istediğiniz zaman o zaten artık hobiden çıkıp profesyonel işe dönüşüyor. O zaman da gelsin bahsettiğiniz gerçek iş detayları. Bir de gerçekçi olma maddesi çok önemli. Selamlar.

  • İrem Devseren

   (Ağustos 27, 2017 - 6:45 pm)

   Çok teşekkür ederiz… 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir