Wonder- Mucize

Çocukların çoğu zaman saklamaları gereken bazı duyguları saklayamadıkları, pat diye söyledikleri bir gerçek. Olmayacak yerde zilyon soru sordukları da. Ancak hem sözlü hem de sözsüz iletişimde biz yetişkinlere (dedim dimi, ben kendime yetişkin dedim :D) ) oranla çok daha başarılılar. Bu açıdan kesinlikle onlardan öğreneceklerimiz çok.

Bu hafta sineterapi yazısına konu olan Wonder (Mucize) filmi dört çocuğun (bir kısmı genç) gözünden bir kesit aslında. Gelin, bu dörtlüyle ilgili size biraz daha bilgi vereyim.

Auggie- August: İki çocuklu ailenin ikinci çocuğu. Sahip olduğu genetik problemlerden ötürü (Treacher Collins Sendromu imiş) doğumundan sonra onlarca ameliyat geçirmiş. Star Wars hastası, bilim aşığı, 5. Sınıfa gelene kadar evde annesi tarafından eğitim almış. Artık normal bir okulda normal öğrencilerle öğrenim görmeye devam edecek; başlayacağı sosyal hayattan ötürü kaygılı (Allahtan astronot kaskı var !). Auggie, sıradan bir görünüşe sahip olmadığı gibi sıradan biri de değil.

Via- Olivia: Ailenin ilk çocuğu. Dört yaşındaki doğumgünü dileği olan “erkek kardeşe sahip olmak” gerçek olmuş. Kardeşinin doğumuyla onunla birlikte bir anlamda hastanede büyümüş. En yakın arkadaşı-dostu büyükannesi iken, onun ölümünden sonra Miranda olmuş.

Jack Will: Auggie’nin başlayacağı okulda erkek çetelerinden birinin (o yaş dönemi için çete kavramı olmasa bile kendi aralarında farklı bir iletişimleri var) üyesi gibi görünse de aslında efendi çocuklardan biri. Ailesiyle ilgili çok bir bilgimiz olmasa da, aklı başında bir annesi ve kendisinden küçük bir kardeşi olduğunu öğreniyoruz.

Miranda: Via’nın kankası. İlgi odağı olmayı seven kuşaktan. Ailenin tek çocuğu. Gittiği yaz kampından sonra değişimlere daha da açık hale gelmiş.

wonder_ver15

J. Palacio’nun yazdığı aynı adlı romandan uyarlanan Wonder filminde; Julia Roberts, Owen Wilson, Mandy Patinkin, Daveed Diggs gibi başarılı oyuncuların yanı sıra Jacob Tremblay, Noah Jupe, Izabela Vidovic, Danielle Rose Russell gibi genç yetenekler de rol alıyor. Zaten özellikle Julia Roberts ve Owen Wilson’un filmde öne çıktığını söyleyemem ama bazı kritik sahnelerde oyunculuklarıyla etkiledikleri de bir gerçek.

Film birçok kişi tarafından beğenilip, bazıları tarafından abartılı bulunsa da kesinlikle ilham verici. Üstelik unuttuğumuz bazı değerleri de hatırlatıyor. Daha fazla spoiler vermeden…

Filmden bana kalanlar:

 • Baba-oğul Pullmanların erkek erkeğe konuşmaları.
 • Hayatta gitmek istediğin yönün bir anda değişebileceği gerçeği. Buna karşılık senin isteklerini sonsuza kadar rafa kaldırmaman gerektiği.
 • 1990’lar ve 2000’lerin başındaki teknolojiyi şimdiki gençlerin gerçekten anlamaması.
 • Rahat hissetmediğim bir topluluğa girmek zorunda kalırsam, hayatta kalmak için tüyolar.
 • Sana uymayan bir iş yapma! İsteğin işin yap, bu hem sana, hem çevrendekilere iyi gelecek.
 • Bazı insanlar gerçekten bencil, benmerkezci ve bu konuda yapılabilecek bir şey yok.
 • İyi bir öğretmen, iyi bir müdürün olması, iyi bir ailenin olması kadar önemli.
 • Mr. Browne’nin ilham verici kaideleri…“Haklı olmakla nazik olmak arasında bir seçim yapmak zorunda kalırsan nazik olmayı seç.”
 • Fiziksel farklılığı olan biriyle karşılaştığında uzaylı görmüş gibi bakma (bakmaman gerektiğini bilsen de hatırlatmak iyi olmuş)
 • Sen iyi olmaya devam ettiğin sürece, önünde durabilecek pek bir engel de kalmaz (bunun için “sabretmeyi öğrenmek gerek”; ihtiyacın olduğunda 5 defa içinden söyle)

Bakalım bu filmi izledikten sonra sizde neler kalacak?

Zeynep Erdoğan

plazadandunyaya_profil_zeynep02_2

Yemek yapmayı ve paylaşmayı terapi olarak gören bir blogger; vizörünün arkasındayken diğer terapisinde olan bir ileri amatör; utanmasa kapının gıcırtısıyla rakseden bir “dandöz”; orta avlu’nun 35lik’i; yeğenlerinin asker arkadaşı; fil hafızalı yer-yön uzmanı.

Wonder- Mucize“ için 1 yorum yapılmış.

 • The Everlasting - Plazadan Dünyaya

  (Temmuz 25, 2018 - 12:03 pm)

  […] altında tam tersi tavır sergileyenler zeki ve kurnaz sayılıyor. Geçen hafta Zeynep’in sineterapi yazısında da bahsettiği, Wonder’in en can alıcı bölümlerinden birinde geçen bir replik, bu konudaki […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir