Woodkid

Uzun zamandır müzikoterapi yazısı yazmadığımı farkettiğim anda kulaklarımda (yani spotify’da 😉 ) Woodkid’in sesi çınlıyordu… Evet, yeni yazımın konuğu da böylece belli olmuştu 🙂

Yoan Lemoine, nam-ı diğer Woodkid’i ne zaman keşfettiğimi hatırlamıyorum ama sanırım 3-4 yıl önce dinlemiştim ilk kez. Daha doğrusu ilk önce “I love you” klibini izlemiş ve vurulmuştum. Sonra, “Iron” başta olmak üzere diğer kliplerini de izleyince ve kendisi hakkında biraz da araştırma yapınca, şarkı ve kliplerindeki başarısının tesadüf olmadığını anladım.

Yoan Lemoine’i biraz daha yakından tanıyalım… woodkid
  • Yönetmen, grafik tasarımcı, fotoğraf sanatçısı ve müzisyen
  • 1983 yılında Fransa’nın Lyon kentinde doğdu.
  • Emile Cohl School’da illüstrasyon ve animasyon alanında eğitim aldı.
  • Okulu bittikten sonra bir yıl kadar Luc Besson ile çalıştı.
  • Moby’nin “Mistake”, Katty Perry’nin “Teenage Dream”, Taylor Swift’in “Back to December ve Mystery Jets’in Dreaming of Another World”, Rihanna ve Drake’nin “Take Care” ve Lana Del Rey’in “Born to Die” isimli şarkılarının klip yönetmenliğini yaptı.
  • “Iron” isimli şarkısı, Assassin’s Creed: Revelations’ın fragman müziği olarak kullanıldı. (Bilgisayar oyunlarına meraklı olanlar hemen hatırlayacaklardır.)
  • 2013 yılında “Run Boy Run” ile yılın en iyi müzik videosu dalında Grammy ödülü aldı.
Diskografi…
  • The Golden Age – 2013
  • Desierto – 2106
  • Ellis – 2016 (Fransız sokak sanatçısı ve fotoğrafçısı JR’ın yönetmenliğini yaptığı ve Robert De Niro’nun oynadığı kısa film Ellis’in soundtrack albümü)
Gelelim benim en sevdiklerime…

“Iron” , “I love you”, “Run Boy Run” ve “Brooklyn”i çok seviyorum. Ama “Iron” ve “I love you”nun yeri biraz farklı. Kliplerini izleyince bana hak vereceksiniz. Bir video klipten çok, kısa birer film gibiler adeta. Zaten bir röportajında,  kliplerine en az şarkıları kadar emek harcadığını kendisi de söylüyor. Bir de bu şahane klipler, Yoan’in gösterişsiz ama güçlü sesiyle birleşince ortaya, hem kulaklara hem de göze hitap eden bir şaheser çıkıyor.

Böyle yetenekli insanlara, daha doğrusu yeteneklerini “kullanarak” üreten insanlara bayılıyorum. Bana ilham veriyorlar, umut oluyorlar, yaşama sevincimi artırıyorlar…

İyi ki varsın “bay yetenekli” Yoan Lemoine 😉

 

Iron

I Love You

 

Kaynaklar:

http://www.milliyet.com.tr/fransa-nin-parlayan-yildizi-woodkid–geliyor–pembenar-detay-kultursanat-1504360/

https://zete.com/woodkidi-duyaniniz-oldu-mu/index.html

https://www.allmusic.com/artist/woodkid-mn0002814238/biography

 

İrem Devseren

author_3

Yemek diye hayal ürünlerini paylaşan bir blogger; mutlulukların ve sevginin paylaşıldıkça çoğalacağına inanan bir hayalci; kuzukafalının tombiği, felsefeye meraklı, doğuştan küt saçlı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir