Yalnızlar İçin Çok Özel Bir Hizmet

Bu hafta sonu ne okusam diye düşünüyorsunuz. Aklınızda belli bir kitap yok ama kelimeler var….

Screen shot 2017-02-17 at 11.33.42O zaman Murat Gülsoy’un “Yalnızlar İçin Çok Özel Bir Hizmet” isimli kitabı tam size göre! İçinde  hepsinden biraz var. Spike Jonze’nin “Her” filmini ya da Black Mirror dizisini sevmişseniz bu kitaptan da keyif alacağınızı düşünüyorum.

Azıcık “spoiler” 😉

yalnizlik fotoÜniversitede matematik hocası olan Mirat erken bir yaşta emekli olur. Ancak bundan sonraki hayatında neler yapmak istediğini bilmiyordur. Tahmin edebileceğiniz üzere biraz da yalnızdır. Bir gün yolda yürürken değişik bir ilana rastlar.

 

Janus, yeni ölmüş kişilerin zihinlerini yaşayan zihinlere naklederek ölülerin zihinsel olarak yaşamlarını sürdürmelerini sağlayan bir şirkettir. (Böyle bir hizmet veren şirketin adının Janus (bir yüzü ileriye bir yüzü geriye bakan Roma tanrısı) olması da çok manidar doğrusu.) Bu zihin aktarımı bir yandan da yaşayanları, -en azından zihinlerinin içinde- yalnız olmaktan kurtarmayı amaçlar.

 

Haliyle kahramanımız “yalnız” Mirat da bu ilandan etkilenir ve şirketin yolunu tutar. Genç yaşta ölmüş Esra’nın zihninin kendi zihnine aktarılmasıyla Mirat’ın yeni hayatı başlar. Peki bu gerçekten de yeni bir hayat mı olacak? Okuyup görün 😉 .

 

Gerçek aşk. Başlı başına bir paradoks. Gerçek ve aşk. Mümkün mü ikisinin bir arada olması ?

Mirat kitapları yerine koydu. Şu basit gerçeği kavradı; İnsan neye elini atsa kendi hayatından bir yansımayla karşılaşıyor. Çünkü insan bir aynadan başka bir şey değil. Kendisi kadar yansıtabiliyor dünyayı.

……….

Delilik insanın tek başına yenemeyeceği kadar güçlü bir canavar. Akıl belki de sadece kolektif olarak var. Başkaları olmadan akıl sahibi olmak mümkün değil belki. Robinson beyaz adamın düşü sadece… Kaldı ki onun bile bir Cuma’sı vardı.

………..

Malzemesi ölümdür kitapların. Ölü ağaçlardan elde edilen kağıt, ölü hayvanların derilerinden yapılan ciltler, ölü yazarların sözleri. Orada öylece dururlar. Çok ayrıntılı bir mezarlıktır kütüphane. Üstelik insanlar tüm bu ölüm artıklarının zaman ötesine ulaşma gibi bir özelliğe sahip olduğunu düşünürler. Ne garip bir yanılsama. Oysa bir mumyadan fazlası değildir kitap. Düşüncenin mumyası.

İrem Devseren

author_3

Yemek diye hayal ürünlerini paylaşan bir blogger; mutlulukların ve sevginin paylaşıldıkça çoğalacağına inanan bir hayalci; kuzukafalının tombiği, felsefeye meraklı, doğuştan küt saçlı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir