Yaratıcı Drama Eğitmeni Olmak İster Misiniz?

ekol_drama_2

Ekol Drama’dan Yaratıcı Drama Eğitmenliği Sertifika Programı’na PlazadanDünyaya okuyucuları için %10 indirim olduğu haberi ile başlayayım yazıya 🙂 .

Program ilginizi çekerse bize ya da Ekol Drama‘ya ulaşabilirsiniz. Bu arada bu satırların yazarı olan bendeniz de bu eğitime katılacağım 🙂 .

Neden bahsettiğimiz hakkında kısaca bilgi vereyim mi?

Yaratıcı drama nedir?

Yaratıcı drama; deneyimlerden yola çıkarak bir amaç ya da düşüncenin doğaçlama, rol oynama gibi tekniklerden yararlanarak canlandırılmasıdır. Bu canlandırma süreçleri deneyimli bir lider/ eğitmen eşliğinde yürütülürken kendiliğindenliğe (spontaniteye), şimdi ve burada ilkesine, -mış gibi yapmaya dayalıdır ve yaratıcı drama, oyunun genel özelliklerinden doğrudan yararlanır.

Yaratıcı drama eğitimi yaygın olarak sanıldığı üzere bir tiyatrocu yetiştirme eğitimi olmayıp tüm sanat dallarını özellikle de tiyatroyu eğitim sürecinde kullanan bir “kişisel gelişim” eğitimidir.

Okul öncesi yaşlardan başlayarak herkesin katılabildiği yaratıcı drama, yöntem ve araç olarak pek çok alanda kullanılabilmektedir. Bu alanlar arasında, eğitim bilimleri, psikolojik danışma ve rehberlik, sosyal hizmetler, sokak çocukları, engelli ve(ya) farklı gelişen çocukların eğitimleri, kültürler arası çalışmalar, ev kadınlarına yönelik çalışmalar vb. sayılabilir. Şunu söylemek mümkündür, insanın insanla etkileşimde bulunduğu her alan, yaratıcı dramanın kullanımına uygundur.

Yaratıcı drama eğitmeni kimdir? Ne iş yapar, nerelerde çalışır? Hangi becerilere sahiptir?

1999 yılından bu yana yaş gruplarına göre özgün ‘Yaratıcı Drama Eğitimi’ müfredatını oluşturan Ekol Drama Sanat Evi, ‘Yaratıcı Drama’ alanında eğitmenlik yapmak isteyenler için  de  MEB onaylı ‘Yaratıcı Drama Eğitmenliği’ sertifika programını  başlatmış bulunuyor.

Farklı yöntem ve tekniklerin kullanıldığı nitelikli bir öğretmen eğitimi programı olan ‘Yaratıcı Drama Eğitmenliği’ programının tüm aşamalarını tamamlayan katılımcılar, dramayı hem bir dersin işlenmesinde yöntem olarak, hem de bireysel gelişimlerini destekleyen bağımsız bir alan olarak kullanma fırsatını yakalıyor.

Bu program ile kursiyerlerin,

 • Yaratıcı Drama ile ilgili kavramları bilmesi,
 • Yaratıcı Drama, eğitim, sanat ve diğer disiplinler (alanlar) ilişkisini kurması,
 • Yaratıcı Dramanın boyutlarını ve öğelerini bilmesi,
 • Yaratıcı Dramaya ilişkin yurtiçi ve yurtdışı alan yazınına hakim olması,
 • Yaratıcı Drama liderlik mesleğinin yeterlik alanlarını bilmesi,
 • Eğitmenlik/Liderlik uygulama becerisi kazanması,
 • Yaratıcı Dramayı diğer derslerde yöntem olarak kullanması,
 • Yaratıcı Dramayı bir ders olarak yürütebilecek becerileri kazanması,
 • Yaratıcı Dramayı kullanarak yeni programlar geliştirmesi,
 • Çocuk oyunları uygulama konusunda beceri sahibi olması beklenmektedir.

Eğitimi başarıyla tamamlayanlar okullarda ‘Yaratıcı Drama Eğitmeni’ olarak çalışabileceklerdir.

Yaratıcı Drama Eğitmenlik sertifika programına tüm meslek gruplarından katılım olmakla birlikte  aşağıdaki meslek gruplarının katılımı özellikle önerilmektedir.

 • Okul Öncesi öğretmenleri, öğretmen adayları,
 • Sınıf Öğretmenleri, tüm branş öğretmenleri
 • Rehber Öğretmenler,
 • Özel Eğitimciler,
 • Pedagoglar,
 • Psikologlar,
 • Çalışma alanını değiştirmek isteyenler (Burası okundu mu? 🙂 )
ekol_drama_long_logot

Eğitimi kim veriyor, lokasyon nerede?

Ekol Drama, 1999 yılından bu yana, Türkiye’de alanında otorite olan ve ortak ideallerine kendilerini adamış uzman eğitmenleri, öğrencileri ve çağdaş eğitim sistemiyle bir “Ekol” olmak yolunda ödün vermeden çalışan bir eğitim kurumudur.

Günümüzde uygulanan ve öğrenci merkezli en etkili eğitim disiplinlerinin başında gelen “Yaratıcı Drama Tekniği”ni kullanarak, 7’den 70’e birçok insana “Özgür bir ortamda bireysel gelişimlerini serbestçe gerçekleştirebilme” olanağı tanımakta, tüm öğrencilerine bu donanımı kazandırmak adına, onları içlerinde var olan cevherin farkına varmaları için yönlendirmekte ve desteklemektedir. Kurum ve bireylere, Kurumsal Eğitim ve Kurumsal Proje çalışmalarında standart programlar yerine, ihtiyaçları doğrultusunda “Özel projeler” geliştirmektedir.

Ayrıca uzun soluklu Sosyal Sorumluluk Projelerinin hem tasarımını hem oluşumunu hem de saha uygulamasını yapmaktadır.

Ekol Drama, Taksim ve Fenerbahçe şubelerinde hizmet vermektedir. Bu eğitim Fenerbahçe şubesinde olacaktır (Taksim şubesinde eğitim başlamış durumda).

Eğitim ne kadar sürecek, hangi gün ve saatlerde olacak, staj/sertifika alım süreci nasıl ilerleyecek?

Yaratıcı Drama Eğitmenliği sertifika programında eğitim 6 aşamadan oluşmakta olup, programın içeriği toplam 320 saattir. 1.,2.,3. ve 4. Aşamalar 48 saatlik kurlar (2 ay) şeklinde yürütülür. 5. aşama 60 saattir. 6. aşaması (stajyer liderlik) toplam 48 saattir. En son, gönüllü çalışma ve/veya yaratıcı drama seminerleri koşulu için toplam süre 20 saattir.
Program sonunda belirlenecek projeyi hazırlamak zorunludur. Projesi onaylanan adaylar MEB’in sınavına girerek Talim Terbiye Kurulu onaylı ‘liderlik belgesi’ alabilmektedir. Her bir asama birbirine bağlı olarak yürütülür ve kendi içerisinde süreklilik gösterir.
Eğitim hafta sonu pazar günleri 10:00-16:00 arasında ya da hafta içi Pazartesi ve Salı günü 3’er saat(18.30-21.30) yapılacaktır. Eğitimler 6’şar kişilik gruplarla yapılmaktadır.

Eğitimin koşulları neler?

 • Öğretmen formasyonu almış olmak ya da 4 yıllık üniversite mezunu olmak (bölüm farketmiyor).
 • Eğitim boyunca devam zorunluluğuna uymak.

Eğitimin maliyeti ne olacak?

Ödeme miktarı ve koşulları için kurum ile görüşebilirsiniz. Esnek ödeme planları  mevcut. PlazadanDünyaya okuyucularına indirim var demiş miydim?

Haydi bekliyoruz 🙂

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Yaratıcı Drama Eğitmeni Olmak İster Misiniz?“ için 3 yorum yapılmış.

 • Ayşe

  (Ağustos 12, 2017 - 12:01 pm)

  Ankara’da yaşıyorum yaratıcı drama eğitmenliği kursunuz mevcut mu acaba

  • Selin Güneş

   (Ağustos 14, 2017 - 7:54 am)

   Merhaba,

   Ekol Drama Ankara’da yok maalesef ama iletişime geçerseniz belki Ankara’da bildikleri bir eğitim kurumu vardır.

   Sevgiler.

   • Ayşe

    (Ağustos 14, 2017 - 11:15 am)

    Teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir