Yavaş Hareketi : Yavaş Zihin ve Beden

Yavaş Hareketi ile ilgili tüm yazılar için sizi buraya alalım.

Yavaş Hareketi serisinin diğer yazılarında; “tempo giusto”da yani doğru hızda, dengede yaşamanın, yavaş gıdanın ve sakin şehirlerin ruh ve beden sağlığımıza olumlu etkilerini anlatmaya çalışmıştım. Ama bir şey var ki, tüm bunları yapabilmek için önce onu sakinleştirmemiz gerekiyor: Zihin.

Zihnimiz çok hızlı çalışıyor. Nasıl hızlı çalışmasın ki; yapılacak o kadar işimiz, cevap verilecek yüzlerce e-mailimiz, yapılacak toplantılarımız ve bitmeyen mesailarimiz varken. En önemlisi üzerimizdeki baskıdan dolayı hızlı düşünmek zorunda kalıyoruz. Hatta düşünmüyoruz direkt tepki veriyoruz.

Düşünme şeklimizi değiştirmeliyiz.

screen-shot-2016-12-28-at-11-40-44
yavaş hareketi

 Einstein ise bu iki farklı düşünce tarzının birleştirilmesi gerektiğini düşünenlerden. Hem akıllı hem de yaratıcı kişilerin, hayal kuracakları ve zor bir işin üstesinden gelecekleri zamanı ayırtedebileceklerini savunuyor.

Peki bu hızlı dünyada nasıl yavaşlarız ?

 • Rahatlayın.
 • Sabırsızlığı bir kenara koyun.
 • Mücadele etmekten vazgeçin (değiştiremeyeceğiniz olaylarda elbette).
 • Esnek olun.
 • Belirsizliği ve hareketsizliği kabullenin.
 • Fikir üretmek icin kafa patlatmak yerine kendinize zaman tanıyın. Zihnin huzurlu ve durgun olmasına izin verin.

Zihni rahatlatmanın en güzel yöntemlerinden biri YOGA. Faydaları saymakla bitmez :).

 • Akciğer fonksiyonlarını geliştirerek, kaliteli ve sağlıklı bir şekilde nefes alıp vermeyi kolaylaştırır.
 • İnsanları mutlu ve her anın keyfine varabilen “yavaş” kişiler yapar.
 • Bedenin daha düzgün işlemesini sağlar (Doktorlar zaman zaman migren, kalp hastalıkları, kanser, bağırsak hastalıkları, uykusuzluk, depresyon gibi rahatsızlıklar için hastalarına meditasyonu önerebiliyorlar).
 • Kasları sıkılaştırıp şekle sokar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Esnekliği artırır.
 • Sakin, kontrollü hareketlerle daha fazla kişisel farkındalık, konsantrasyon ve sabır verir.

 

Yavaş hareketi günümüz dünyasında uygulaması zor görülen bir kavram. Dolayısıyla yavaş egzersiz yapmak da hızlı dünyamızda çok kabul görmüyor. 21. yy spor salonlarını “ses ve öfke tapınağı” olarak tanımlıyor, Carl Honore. Bir çok kez spor salonlarına kaydolmuş ve hiçbir zaman devam ettirememiş biri olarak çok da haksız olmadığını düşünüyorum :). Müthiş bir hız ve hırsla spor yapan insanlarla birlikte dört duvar arasında “yavaş egzersiz” yapmak gerçekten çok zor.

Bu tarz egzersizlerin kaynağı sadece doğu degil. 1930’larda İngiltere’de Joseph H.Pilates de belirgin hareketler, konsantrasyon ve kontrollü nefes alma olarak tanımlanabilecek 3 yoga prensibi üzerine kurulmuş güçlendirici bir yöntem geliştirdi.

Yoga, pilates ya da benzer başka bir egzersiz… Herkesin kendine ait meditasyonu yöntemi olduğuna inanıyorum. Önemli olan zihnimizi rahatlatmak.  Yürüyüş yapmak, yüzmek , örgü örmek, yemek yapmak gibi aktiviteler de meditatif bir etki yaratabilir. Yürürken kuşların, ağaçların, gökyüzünün, bulutların, etrafınızdaki her detayın farkına varır, çevrenizle bağ kurarsınız. Mesela benim için yüzmek, yerçekimsiz bir ortamda fütursuzca hareket etmek demek, yemek yapmak ise tam bir hayaller alemi… 🙂

Zihninizi rahatlatmak için bazen de hiçbir şey yapmayın. Genelde sıkılmamak için her boş dakikamızı gerekli gereksiz bir sürü zihinsel uyarılarla dolduruyoruz. En son ne zaman hiçbir şey yapmadan “dinlendiğimizi” hatırlıyor muyuz? “Zihnimizi sürekli çalıştırmak en kıymetli doğal kaynağımızı boşa harcamaktır.” diyor Carl Honore kitabında. Evet, sürekli çalışan bir beyin mucizeler yaratabilir ama ara sıra dinlenen ve yavaşlayan çok daha iyisini yapmaz mı?

Şimdi kapatın bilgisayarınızı, en azından bir 5 dakika hiçbir şey yapmadan kendinizi dinleyin. Bakalım neler söyleyecek…

Sevgilerimle,

 

Nereden esinlendim :

 • Carl Honore’nin “Yavaş” isimli kitabı.

 

 

İrem Devseren

author_3

Yemek diye hayal ürünlerini paylaşan bir blogger; mutlulukların ve sevginin paylaşıldıkça çoğalacağına inanan bir hayalci; kuzukafalının tombiği, felsefeye meraklı, doğuştan küt saçlı.

Yavaş Hareketi : Yavaş Zihin ve Beden“ için 3 yorum yapılmış.

 • […] günlerde ne dinlenmeye övgü‘den haberim vardı, ne de yavaş zihin‘den ve yavaş dinlenme‘den. İşin özü, dinlendiğim zaman yapmadıklarımdan ya da […]

 • mavianne

  (Aralık 12, 2018 - 12:24 pm)

  BA YIL DIM
  çok ihtiyacım olduğu bir zaman okudum bu yazınızı kendimi iyi hissettim
  yavaşlamaya dinlenmeye ihtiyacı var zihnimizin gerçekten de 8 saat pc nin başında dün midem bulanarak eve gittim
  biz fark etmesek de vücudumuz sinyal veriyor
  harika bir yazı teşekkürler
  sevgiler

  • İrem Devseren

   (Aralık 14, 2018 - 8:30 pm)

   Biz çok teşekkür ederiz güzel yorumlarınız için. Sevgilerimizle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir