Yeni Bir Alışkanlık Nasıl Kazanılır?

Yeni bir alışkanlık edinmekte zorlanıyor musunuz? Ne yalan söyleyeyim, ben son zamanlarda biraz zorlanıyorum, özellikle beslenme ile ilgili alışkanlıklarda 🙂 . Tabii benim gibi, bıraksalar çikolata havuzunda yüzecek biri için “şekersiz beslenme” alışkanlığı edinmek gerçekten zor. Aslında kısmen yapabildim ama ne yazık ki alışkanlık haline getiremedim.

Hala bir dilim çilekli pasta, çikolata, dondurma, kek, börek vb. gördüğümde “hayır” derken ağlıyorum… 🙂 Ve bazen de dayanamayıp yiyorum 🙁 İşte arada yaptığım bu kaçamaklardan dolayı da kendimi kötü hissediyorum, daha doğrusu hissediyor-d-um. Çünkü bu yazıyı okuduktan sonra;  küçük hedefler koymayı (Evet, kendime çok yükleniyormuşum. Hepsi bir anda olmaz ki…. hem şekersiz beslen, hem ağır egzersiz yap, hem sirkeli su iç….) ve yaptığım kaçamakların dünyanın sonu olmadığını, önemli olanın, hemen toparlanıp devam etmek olduğunu öğrendim.

 James Clear’ın bu yazısı, umarım  yeni alışkanlık edinmek isteyen herkes için faydalı olur.

Sevgilerimle…

“Yeni Bir Alışkanlık Nasıl Kazanılır?” yazısı huffingtonpost sitesinden Türkçeleştirilmiştir.

***

Duke Üniversitesi’nin araştırmalarına göre; her gün sergilediğimiz davranışların %40’ı aslında alışkanlıklarımızmış.

Yeni alışkanlıklar kazanmak; sağlığınızda, mutluluğunuzda ve genel olarak tüm hayatınızda gelişme gösterebilmeniz, başarılı olabilmeniz için gereklidir. Ama tabii ki bu süreçte öğrenilmesi ve yapılması gerekenleri tam anlamıyla özümsemek çok da kolay değildir. Bu problemi basit bir şekilde çözmek için aşağıdaki “yeni alışkanlıklar kazanma strateji rehberi”ni oluşturdum.

Bu konuda temel prensipleri sizler için aşağıda özetledim.

1.İşe, çok küçük bir alışkanlık edinmekle başlayın.

Yeni bir alışkanlık kazanmaya çabalayan insanlardan genelde şu cümleleri duyarız: “Daha çok motivasyona ihtiyacım var.” veya “Keşke senin kadar iradeli olabilseydim.”

Bu hatalı bir yaklaşımdır. Araştırmalar, iradenin kas gibi olduğunu gösteriyor. Kaslarınızı tüm gün boyunca kullanırsanız elbet yorulacaklardır. Başka bir düşünce tarzına göre de bu durum, motivasyonunuzun düşmesi ve yükselmesiyle ilgilidir. Motivasyon her zaman sabit bir seviyede kalmaz. Bazen düşer bazen yükselir. Stanford Profesörü BJ Fogg buna “motivasyon dalgası” diyor.

Bu sorunu, motivasyona ihtiyacınız olmayacak kadar kolay bir alışkanlık seçerek çözebilirsiniz. Örneğin; egzersiz alışkanlığı edinmeye günde 50 şınavla başlamak yerine, 5 şınavla başlayın. Düzenli meditasyon yapmaya, günde 10 dakika yerine 1 dakika ile başlayın. Kazanmak istediğiniz yeni alışkanlıkları, motivasyonsuz yapılabilecek kadar kolaylaştırın.

yoga

2.Alışkanlığınızı küçük adımlarla geliştirin.

Başarısızlık basitçe, her gün tekrarlanan birkaç tercih hatası ile oluşurken, başarı; her gün uygulanan bir kaç basit disiplinden fazlası değildir. Jim Rohn

Her gün kaydettiğiniz yüzde 1’lik gelişmelerin (üst üste eklendiğinde), müthiş bir hızla ilerlemenizi sağladığını göreceksiniz. Dolayısıyla yüzde 1’lik bir gerileme yaşasanız bile bu sizi hiç etkilemeyecektir.

Bir şeyi en başından itibaren mükemmel bir şekilde yapmaya çalışmaktansa, küçük adımlarla başlayın ve yavaş yavaş ilerleyin. Elbette bu süreçte iradeniz ve motivasyonunuz zaman zaman zayıflayabilir.

3.Alışkanlıkları “parçalara” ayırın.

Her gün yüzde 1’lik gelişme kaydetmeye devam ederseniz, iki ya da üç ay içinde ne kadar hızlı bir şekilde gelişme gösterdiğinizi görebilirsiniz. Edinmek istediğiniz her alışkanlığın sizin için “makul/uygulanabilir” olması çok önemlidir. Ayrıca alışkanlık kazanmak için yapmanız gereken hareketleriniz ve davranışlarınız ne kadar basit olursa alışkanlığınızı kalıcı hale getirmeniz de o kadar kolay olur.

Mesela, günde 20 dakika meditasyon yapmayı alışkanlık haline mi getirmek istiyorsunız? İlk etapta 10’ar dakikalık bölümler halinde meditasyon yaparak işe başlamalısınız.

Her gün 50 şınav mı çekmek istiyorsunuz? 10’luk 5 set halinde şınav çekmek hem daha kolay hem de sürdürülebilir olacaktır.

şınav

4.Gerilediğiniz zaman hızlıca toparlanıp ilerlemeye devam edin.

Otokontrolünüzü, irade gücünüzü geliştirmenin en iyi yolu; kontrolünüzü neden ve nasıl kaybettiğinizi anlamaktır. Kelly McGonigal

En iyi oyuncular da herkes gibi hata yapabilir ve yoldan çıkabilirler. Ancak mümkün olduğu kadar çabuk toparlanarak yollarına devam etmeleri, onları farklı kılar.

Araştırmalar; edinmek istediğiniz alışkanlığınız kapsamında yapmanız gereken hareketleri, davranışları bir kere yapmamanızın, uzun vadede ölçülebilir bir etki yaratmadığını gösteriyor. Bu yüzden, mükemmel olmaya çalışmayın ve “ya hep ya hiç” düşünme tarzından vazgeçin.

Başarısız olmayı beklememelisiniz elbette ama olası bir başarısızlık durumunda da yapmanız gerekenleri  planlamalısınız. Alışkanlık edinmenizi nelerin engellediği üzerine düşünün. Planınızdan sapmanıza neden olan muhtemel “acil durumlar” neler? Bu sorunlardan nasıl kaçmayı planlıyorsunuz? Ya da (en azından) kendinizi nasıl hızlıca toparlayıp her şeyi rayına oturtmayı düşünüyorsunuz?

Sadece istikrarlı olmaya ihtiyacınız var, mükemmel olmaya değil.

5.Sabırlı olun. Temponuzu düşürmeyin.

Sabırlı olmayı öğrenmek en ciddi ve kritik beceri olsa gerek. İstikrarlı ve sabırlıysanız inanılmaz bir gelişme gösterebilirsiniz.

Eğer spor salonunda kaldırdığınız ağırlıkları her gün artırıyorsanız, belki de düşündüğünüzden daha yavaş ilerlemeniz gerekiyordur. Eğer mevcut iş stratejinize göre, günlük satış hedefinizi sürekli artırıyorsanız, belki de üstesinden gelebildiğinizden daha az bir hedef koyarak işe başlamalısınızdır. Sabır her şeydir. Ne yaparsanız yapın istikrarlı olun.

***

Peki, siz yeni bir alışkanlık kazanmak için yukarıdakilerden farklı neler yapıyorsunuz?

İrem Devseren

author_3

Yemek diye hayal ürünlerini paylaşan bir blogger; mutlulukların ve sevginin paylaşıldıkça çoğalacağına inanan bir hayalci; kuzukafalının tombiği, felsefeye meraklı, doğuştan küt saçlı.

Yeni Bir Alışkanlık Nasıl Kazanılır?“ için 2 yorum yapılmış.

 • Sibel

  (Nisan 17, 2018 - 7:56 pm)

  Keşke spor alışkanlığını kazanabilsem ..

  • İrem Devseren

   (Nisan 18, 2018 - 6:22 am)

   İnanın benim için de zor oldu bu alışkanlığı kazanmak… Önce günlük 10 dakikalık bir egzersizle başladım. Şimdi bunun üstüne her gün 7 km ekledim :). Hem havalar da çok güzel artık evden çıkmak için bir sebep 😉 Bir de, tarihleri içeren haftalık bir çizelge hazırlayabilir ve yaptığınız egzersizler için (+), yapmadıklarinız için (-) şeklinde işaretleyebilirsiniz. Ve inanın, sürekli (+) görmek için elinizden geleni yapıyorsunuz. BU beni çok motive ediyor. Umarım yardımcı olabilmişimdir ve en kısa zamanda bu alışkanlığı kazanırsınız… Sevgilerimle,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir