Hangi Zaman Yönetimi Karakterisiniz?

Yazı sıklığımız bu ara azaldı. Neden? Çünkü Plazadan Dünyaya dışında başka işlerimiz de var ve bu aralar zaman yönetimi konusunda sıkıntı yaşıyoruz maalesef. Sanırım bu konuda kendimizi geliştirmeye ihtiyacımız var ve bu sadece bize ait bir sorun değil, plaza hayatında bu çok daha sıkıntılı bir durum hatırladığımız kadarıyla 🙂

Bir sorunumuzu çözmemizin ilk adımı kendimizi ve bu sorunu yaşama şeklimizi tanımaktır. O nedenle gelin aşağıdaki listeye bakalım ve zaman planlaması konusunda hangi karakter(ler) olduğunuzu bulalım.

“Hangi Zaman Yönetimi Karakterisiniz?” yazısı The Balance sitesinden Türkçeleştirilmiştir.

***

Zaman yönetimi için ilk adım kendimizi tanımaktır. Aslında zamanımızı yönetemeyiz, yapabileceğimiz şey, zamanı kullanma alışkanlıklarımızı değiştirmektir.

Çoğumuz için bu ciddi bir mücadeledir. Etkili zaman yönetimi konusuna ciddi bir öncelik veririz ama kendimize verdiğimiz daha organize olma sözünü ne yazık ki tutamayız. Çoğumuzun, bizi zaman planlaması konusunda sabote eden davranışları 5 ana karakterde toplanabilir.

zamanyonetimi1

Zaman Yönetimi Karakteri 1 – İtfaiyeci

Size göre her durum bir kriz, her iş acil. Yangın söndürmek ile o kadar meşgulsünüz ki başka hiç bir şeye zamanınız kalmıyor, özellikle de planlama gibi sıkıcı ve gereksiz (!) işler için. Yapılacak işler alev parçaları gibi etrafında duruyorlar ve siz birinden diğerine -elinizde kahveniz ile- koşup onları birer birer söndürmeye çalışıyorsunuz. Büyük ihtimalle A-tipi karaktere sahipsiniz – adrenalin bağımlısı, stresli, hiperaktif.

Size nerede rastlarız? : Büyük ihtimalle yasak park edilmiş aracınıza doğru kulağınızda telefonunuz ile koşarken.

zamanyonetimi2

Zaman Yönetimi Karakteri 2 – Reddedemeyen

Sizin sorununuz hiçbir şeye “hayır” diyememeniz ve çevrenizdekilere sınır koyamamanız.

Bir komiteyi daha yönetmeniz, bir projeye daha katılmanız, bir etkinliği daha organize etmeniz için bunun sizden istenmesi yeterli. Yapılacak işleri listeleyip organize edemeyecek kadar yoğunsunuz. Verdiğiniz bu sözler nedeniyle yemek, uyku, aile ve hobilere zaman ayırmakta zorlanıyorsunuz.

Size nerede rastlarız? : Okul aile birliğine başkanlık etmek için, işten aceleyle çıkarken.

zamanyonetimi3

Zaman Yönetimi Karakteri 3 – Şovmen

İş ortamında çok göz önünde duran, iş arkadaşlarınız arasında sevilen ve yaşam zevkleri takdir gören birisiniz ama konu işleri bitirmek ve gelen aramalara dönmek olunca ne yazık ki pek başarılı değilsiniz. Kübikteki iş arkadaşlarıyla düzenli sohbet etmek zaman yönetimi ve üretkenlik için çok uygun yöntemler değildir. Lafla peynir gemisi yürümez, işi yapmak gerekir.

Size nerede rastlarız? : Ayaklarınızı masanın üstüne uzatmış, iş arkadaşlarınızla projelerin neden yetişmediğini tartışırken.

zamanyonetimi4

Zaman Yönetimi Karakteri 4 – Çenebaz

Sosyalleşmek için yaratılmışsınız, sözel iletişim kabiliyetiniz muazzam ve bu kabiliyetinizi gösterebilmek için hiç bir fırsatı kaçırmıyorsunuz. Ofisteki herkesi tanıyorsunuz ve herkes sizin sağlık sorunlarınızdan, aile hayatınızdan, yediğiniz yemeklerden haberdar. Size selam veren uzun bir sohbet borcu ile çıkıyor, özellikle de yapmak istemediğiniz bir iş listenizde bekliyorsa.

Size nerede rastlarız? : Bir yandan cep telefonu ile mesajlaşıp, diğer yandan karşınızdaki kişiyle sohbet ederken.

zamanyonetimi5

Zaman Yönetimi Karakteri 5 – Mükemmeliyetçi

“T’lerin hepsinin çizgisini, i’lerin hepsinin noktalarını…” Takıntı göbek adınız! Acele yapılan işin iyi olabileceğine inanmaz, en ufak ayrıntısına kadar incelersiniz. İşin, içinize siner halde tamamlanması için size zaman değil zaman dilimi gerek!

Size nerede rastlarız? : Teslim edilmiş olması gereken bir projenin üzerine eğilmiş, bir ayrıntısını incelerken.

***

Bunlardan biri sizi tanımlıyor mu? Hangisi?

(Bizi sorarsanız; Ben tip 1’im, Zeynep 2, İrem ise 5 🙂 )    

Selin Güneş

author_1

Canından olmamak içün Araf’tan hikayeler terennüm eden bir Şehrazad; maymun iştahlı bir müzikofil; valide, zevce, hemşire, kerime; tanıştığı herkesle bir şekilde hemşehri olabilen bir havva kızı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir